Spune NU Ansamblului Rezidential din Strada Jepilor, Brasov !

vfvrfe

#126 Re:

2015-12-22 22:51

#23: -  

 dfvhefgiufhrfhervhe


Musafir

#127

2015-12-23 12:37

Natura putina care a ramas in acest oras trebuie protejata. nu sunt de acord sa invadam aceasta zona doar pentru niste interese materiale, oamenii au nevoie de natura sa isi petreaca timpul liber.
Unde se vor da copiii nostri cu saniuta si unde vor sta la picnic?

Musafir

#128

2015-12-24 16:56

Se pare ca mai sunt blocuri noi si nelocuite la capatul Racadaului, care e rostul unui nou cartier rezidential?

Musafir

#129

2016-01-02 18:36

Nu vreau defrișarea zonei!!!!

Musafir

#130

2016-01-05 13:20

Sa facem tot posibilul sa nu-i lăsam sa construiască nici un bloc! Avem nevoie de spațiu verde cit m-ai mult! Vara ptr relaxare , iarna ptr distractia copiilor la derdelus!
Bogdan

#131 Re: nu vreau sa se construiască nici un bloc !!!!!

2016-01-05 13:28


Musafir

#132

2016-01-05 14:01

Nu sunt de acord sa se construiască nici un ansamblu rezidențial in zona, pina si copilul meu este supărat si dezamăgit de hotarirea construirii acestor blocuri. Vor strica toata zona , locuiesc pe strada Jepilor , daca as fi știut ca se v-a construi aici un ansamblu de blocuri alegem alta zona sa ma mut!!! M-am mutat aici in considerentul ca am vedere de la geam cu pădurea nu cu blocuri!!! Sa nu ii lăsam sa construiască nici un bloc

Musafir

#133

2016-01-07 08:32

In curand orașul asta o sa ajungă sa arate cu dealuri si munți din ciment si beton.
Sunt destule terenuri in jurul orașului pe care se poate construi fara sa se taie copaci si sa se distrugă ecosisteme.

Musafir

#134

2016-01-07 23:35

Astea sunt afacerile necurate ale lui Scripcaru & companii. Ce nu a facut Ceausescu o fac acesti ticalosi de edili. Unde vad o palma de pamint cum hopa vin smecherii lui Scripcaru cu un proiect imobiliar. Au indesit blocurile, au distrus spatiul verde dintre blocuri unde au plantat tot felul de constructii. Pe vremea cind eram copil terenul din spatele scolii 4 a fost cimitir militar. Acolo au fost ingropati soldati din primul si al doilea razboi mondial. Cu a ajuns acest teren propietate privata. Petitiile nu la primarie trebuiesc facute ci la DNA si cercetate toate porcariile facute de Scripcaru si acolitii lui

Musafir

#135

2016-01-08 13:55

Buna ziua,
Nu sunt de acord cu acest proiect deoarece se taie padurea, se distruge armonia zonei , iar cartierul racadau este deja prea aglomerat. Daca nu luam acum masuri de oprire a acestui proiect vom regreta amarnic, deoarece nu e decat primul din multe altele care vor urma. In schimb sustin construirea unor alei de parc in acea zona, daca asta intereseaza pe cineva, din moment ce nu iese nici un profit.O zi frumoasa !
Marius

#136 Re:

2016-01-08 14:16

#132: -  

Sa stii ca si bunicul meu e suparat ca avea priveliste frumoasa la valea cetatii si ai venit tu cu blocul tau sa ii strici privelistea. Nu si-ar fi luat casa acolo daca stia ca o sa vrei tu sa stai acolo la bloc ca sa vezi padurea.

Gluma la o parte, trebuie sa fii cel putin idiot sa crezi ca tu esti ultimul pentru care se construiesc cladiri de locuinte doar pentru ca nu esti foarte confortabil cu natura umana de a se extinde si natura oraselor de a se dezvolta.

Marius

#137 Re:

2016-01-08 14:27

#102: -  

Sa stii ca si eu am vrut sa ma mut in Racadau. Chiar este frumos. Dar stai putin pe un scaun ca o sa iti zic una de o sa cazi de uimire. Stiai ca inainte de blocul undei stai, si sub tine era padure?

Uaaaau...

Stiu

Uaaaaaaaaauuuu

Stii de ce e Racadau un cartier frumos? Pai in primul rand pentru ca este un cartier. Format din blocuri.

Stii ce inseamna ca un cartier sa fie aproape de padure? Adica sa fie padurea langa el. Deci cum ar veni: ai pe o parte blocuri si pe alta padure. Stiu ca e deosebit de greu de inteles lucrurile astea incredibil de complicate dar am sa incerc sa iti dau multe ragaz ca sa pricepi.

Deci daca adaugi blocuri in cartier, nu inseamna ca nu mai ai padure in cartier. Inseamna doar ca nu mai esti tu ultimul ghiolban care sta intre betoane si se plange de restul betoanelor. Mai e un ghiolban intre tine si padure. Atat. Uite-te la harta brasovului pe Google Maps, o sa vezi ca e padure de la balconul tau chicios si pana la timisu de sus. Daca se mai face acolo un ansablu nu inseamna ca nu mai e padure in cartier, deoarece si blocul ala face parte din cartier, si padurea e langa el.

E ca si cum s-ar plange de ala care sta pe strada Carpenului ca blocul tau de pe Jepilor ii intristeaza copii.


Musafir

#138

2016-01-11 20:52

Este locul unde am copilarit, locul unde mergeam la scoala si in pauze ne dadeam pe derdelus!
e locul in care tatal meu ne scotea la plimbare si ne ducea in padure in excursii!!! Doresc sa isi plimbe in continuare nepotica, intr-un loc linistit unde poate trage o gura de aer…respirabil!!!!!!

Musafir

#139

2016-01-11 21:00

nu stiu daca este vorba de vedere, e vorba de aer curat, si de un loc unde putem sa ne scoatem copii la plimbare, unde ne putem relaxa si bucura de aerul curat!!!!

Marius

#140 Re:

2016-01-12 09:07

#138: -  

 Aerul respirabil nu e la 50-300 m de o parcare, o institutie publica si ditamai cartierul urban


Musafir

#141 Re: Re:

2016-01-12 09:45

#137: Marius - Re:  

 iti apartine locul?  in curand se vor constru blocuri si pe Tampa, sa nu uitam de tigania facuta la Belvedere, atat cat mai avem spatiu verde trebuie protejat.

Sa nu mai vorbesc de atitudinea ta si de modul in care iti impui punctul de vedere. 

Marius

#142 Re: Re: Re:

2016-01-12 11:56

#141: - Re: Re:  

 Imi aparttine in calitate de brasovean, atat. Atitudinea asta violenta si jignitoare este in fiecare din cei care comenteaza aici, doar ca la adresa investitorilor. Eu vb doar despre imensele gauri in logica oamenilor, atat. Coerenta ajunge mult mai departe decat tipatul fara cap.


Musafir

#143 Re: Re:

2016-01-12 17:13

#140: Marius - Re:  

 Cum te apropii de natura se simte aerul curat comparativ cu zonele unde nu sunt copaci, aerul este mai respirabil iar zona este mai racoroasa.


Musafir

#144

2016-01-13 08:57

Lasati padurea în pace !!!!!
Marius

#145 Re: Re: Re:

2016-01-13 10:24

#143: - Re: Re:  

Adevarat. Dar in cazul asta singurul argument este unul egoist, acela ca tu vrei sa fii cel mai aproape de padure si nu vrei sa existe alti oameni intr-un bloc nou care sa se bucure de asta, doar tu si cei din blocurile care in trecut au stricat padurea ca sa fie ridicate si au stricat aerul respirabil al blocurilor din zona care au stricat aerul respirabil al caselor si tot asa in istorie...

Zonele urbane sunt in continua crestere de la infiintare pe toata planeta. Brasorul creste de pe la 1200 in continuu. Unde crezi ca s-ar fi ajuns daca toata lumea zicea ca "Hei, acolo e padure, facem case si blocuri doar in camp!"? Nu exista nici un cartier Racadau in care lumea sa se simta bine si sa porcunceasca: "blocul meu intre copaci este suprem, sa nu faci alte blocuri intre copaci in afara de blocul meu intre copaci".

Inca o data, putina coerenta ar fi foarte bine venita.

Un argument bun ar fi acela de a creea parcuri sau spatii verzi intre blocuri. Asta ar insemna ca sa lasi o parcela de pamant cu copaci intre cartierele de blocuri, iar un eventual nou cartier de blocuri sa fie contruit mai adanc in padure. Dar nu am reusit sa identific genul asta de rationament aici.


Musafir

#146

2016-01-13 11:17

Sunt o multime de blocuri noi construite si inca nelocuite.Pentru ce mai este nevoie de inca 7 in locul padurii?De spatii verzi nu mai are nevoie acest oras?Ori in acest fel se doreste eliminarea ursilor,care dau tarcoale containerelor cu gunoi?

Musafir

#147

2016-01-16 10:32

mam saturat sa merg prin padurile noastre ciuruite de semnaturile voastre indobitocite ,chiar voi nu aveti copii sau nepoti ? chiar numai de dragul banilor lasati nepotii vostri fara paduri? Cum doritiu sa vada copiiii  padurile  ca la gradina  zoologica? Numai autorizati asa ceva sotp defrisarilor .


Musafir

#148

2016-01-17 16:17

Pentru viitorul tinerilor! Natura înseamnă viață!

Musafir

#149

2016-01-17 16:17

Am semnat ptr cs nu sunt de acord sa se distruga padurile si tot ce inseamna natura,ptr asta semnez!!!!!!

Musafir

#150

2016-01-18 06:04

...Daca mai aveti nevoie de un voluntar , ...sunt gata sa va ajut ....Leahu Ovidiu