Spune NU Ansamblului Rezidential din Strada Jepilor, Brasov !


Musafir

#151

2016-01-18 11:20

....vrem sa pastram cat mai multa verdeata in orasul nostru si un mediu cat mai prietenos si placut pentru noi si copii nostri

Musafir

#152

2016-01-18 16:27

Dealurile din jurul Brasovului, cu padurile lor, caracterizeaza orasul si aerul lui curat. Pe acel deal m-am dat cu sania, toata copilaria, acum 20 de ani. Ramane singura zona din oras unde oricine poate iesi iarna la sanius, departe de trafic, sau poate invata sa schieze, fara a fi nevoit sa mearga in Poiana Brasov.


Musafir

#153

2016-01-18 18:45

lasati trecutul pentru viitor

Musafir

#154

2016-01-18 20:13

Am semnat pentru ca imi pasa.
De 12 ani acest loc reprezinta o particica din sufletul nostru, cadrul unor amintiri perfecte cu fetitele noastre, in orice anotimp, iar ceea ce urmareste a se face acolo este sfidator! Construiti unde vreti voi, dar sa fie teren viran. La margine de oras, in locul unor cladiri dezafectate, dar NU DISTRUGETI PADUREA, VIATA, VIITORUL!

Musafir

#155

2016-01-18 21:57

Locuiesc in zona, iar ca tanara de 20 de ani, am prins frumoasele ierni pe derdelusul de langa scoala 4, si racoroasele veri la umbra copacilor de acolo cu prilejul unui picnic. Toti locatarii din zona aceea (si nu numai) se bucura de acel colt al naturii. Eu consider ca s-ar da cu piciorul la un frumos petec de natura prin construirea acelor caramizi!

Musafir

#156

2016-01-19 03:59

Pentru ca nu mai duport nedreptatea si hotia!!!

Musafir

#157

2016-01-19 06:30

...am semnat aceasta petitie pentru ca locuiesc vis a vis iar padurea este superba ! Oriunde si oricum !!!!!!! Nu merita taiata !!

Musafir

#158

2016-01-19 07:53

Pentru ca este un colt de rai pentru locuitorii din cartier si nu numai,in acest loc se relaxeaza copii,batrani si tineri,iarna la sanius ,la bai de soare(nu toti isi permit in statiuni exuberante),la plimbari cu animalele pe care nu le pot plimba in parc. Poienita si padurea sunt un dar de la Dumnezeu pentru aerul curat si frumusetea padurii si a pajistei ,pe care deja intentionat se incearca a se distruge.Este benefic pentru multi care nu au posibilitate sa iasa la plaja pentru a-si incalzi oasele reumatice si la copiii mici pentru fixarea calciului prin expunerea la soare. NU NE LUATI SI AERUL !!!SUNT DESTULE ZONE UNDE SA VA FACETI BLOCURI,DE EXEMPLU,PE STRADA CARPATILOR,UNDE E RUINA PE UN TEREN FOARTE MARE. NE ASTEPTAM SA VA GANDITI SI LA NOI,CACI NOI VA VOM VOTA.Va amintim ca s-a mai incercat a se ocupa acest loc si s-a provocat mare revolta in cartier.

Musafir

#159

2016-01-19 08:11

Rugam Primaria sa gaseasca solutii pentru amenajarea acestui spatiu in beneficiul tuturor locuitorilor din cartier si nu mumai.
Asteptam sa va mai ganditi si la majoritatea cotribuabililor,nu numai favorizand oportunistii cu posibilitati financiare mari.

Musafir

#160

2016-01-19 11:23

Pentru ca terenul respectiv este utilizat de locuitorii din cartierul Racadau ca spatiu de recreere si de copii pentru joaca

Musafir

#161

2016-01-19 14:01

Mi - am petrecut cea mai mare parte din copilarie pe dealurile verzi din Racadau. Parintii mei inca locuiesc in Racadau. Îmi doresc ca atunci cand merg sa ii vizitez sa se bucure si copii mei de acest deal vara la plimbare iar iarna la săniuș.

Musafir

#162

2016-01-19 16:32

SUNT ATATEA LOCURI UNDE SE POT CONSTRUII ANSAMBLE DE LOCUIT . A
CEASTA OAZA DE VERDEATA ESTE NECESRA PENTRU NOI TOTI!ORICUM NU SUNTEM IN STARE SA PLANTAM NICI 10% DIN CE A FOST DISTRUS!

Musafir

#163

2016-01-20 09:33

Fara constructii in padure

Musafir

#164

2016-01-20 21:10

Fara copaci = poluare,imagine urata
Nu sunt impacat cu asta.

Musafir

#165

2016-01-23 15:36

Deoarece nu sunt de acord cu acest ansamblu . Da el poate fi consturuit dar in alta parte..intr-o zona mult mai mare , mai larga deoarece va ingreuna si circulatia si va strica locul de joaca al copiilor .

Musafir

#166

2016-01-23 15:40

Nu dorim sa dispara padurea,cum au disparut multe altele.E locul ce-l mai dorit de copii,speram ca toate aceste semnaturi vor fi luate in considerare.

Musafir

#167

2016-01-24 13:58

Spunem tuturor ansamblelor rezidentiale !!!
octavian

#168

2016-01-25 00:09

Nu are rost sa ne lamentam, daca nu iesim in strada! Se va defrisa si construi pana in varful tampei si pana in poiana, voi ati vorbit vreodata cu un agent imobiliar? Dar cu unul imbogatit care are bani sa faca 20 de blocuri? O sa vedeti atunci de ce trebuie sa ieisiti in strada.

 

Padure defrisata?!?

#169

2016-01-25 06:02

Nu inteleg care padure va fi defrisata. Din poza reiese ca doar pe derdelus se vor construi blocuri, iar derdelusul nu e padure, e derdelus. Deci, autoarea petitiei, exact ce copaci vor fi defrisati?


Musafir

#170

2016-01-25 18:40

Ptr ca nu vreau sa mai apara atatea blocuri si sa dispara padurea.
Mircea

#171 Re:

2016-01-25 22:11

#169: Padure defrisata?!? -  

 Ideea este in felul urmator: Pe langa celelalte nemultumiri ale oamenilor din zona (distrugerea spatiului verde, distrugerea locului de joaca/recereere, a unei parti de traseu turstic, aglomerarea zonei si a traficului din zona, aglomerarea infrastructurii de apa-canal, umbrirea blocurilor invecinate etc.) probabil ca nici autoarea petitiei nu are incredere in faptul ca acest PUZ va fi in totalitate respectat (asta daca va fi aprobat), adica nu cred ca s-ar abtine sa taie si portiuni de padure, la fel cum nici eu nu am incredere in acest lucru.
Pentru ca nici proiectul "Tampa Gardens" nu arata asa de rau pe hartie, in realitate insa...s-a "intrat" din Rezervatia Naturala Tampa. 

Mai vezi exemplul complexului Bellevue Residence de pe "drumul poienii", acolo unde prin constructia acelor blocuri (care si acum sunt inca in mare parte goale) s-a stricat o zona impadurita, s-a defrisat padurea!

Si mai sunt multe alte precedente negative care nu ne mai lasa sa stam cu mainile in san!

O seara buna!

Marius

#172 Re: Re:

2016-01-26 10:40

#171: Mircea - Re:  

Multumesc de raspuns! Din pacate este prima si singura oara cand aud pe cineva sa vorbeasca coerent si logic legat de aceasta problema.

Mi-as dori ca toti sustinatorii sa aiba o gandire logica si sa stie ce semneaza, daca tot semneaza o petitie. Nu doar sa fie nemultumiti. Va sustin!

nu e corect ca pădurea să fie distrusă pentru niște blocuri ! Lăsați ființele să se bucure de natură

#173 Darul naturii e venit demult, nu putem să îl stricăm acum !!!!!!!!!!

2016-01-26 16:45

Natura e a tuturor! Nu o poate strica cineva doar de dragul unor blocuri!Eu sunt un copil și mereu mă dau cu sania acolo.Nu puteți face asta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-01-26 16:49


nu e corect ca pădurea să fie distrusă pentru niște blocuri ! Lăsați ființele să se bucure de natură

#175 Re:

2016-01-26 16:54

#26: -