Spune NU Ansamblului Rezidential din Strada Jepilor, Brasov !

Quoted post

Padure defrisata?!?

#169

2016-01-25 06:02

Nu inteleg care padure va fi defrisata. Din poza reiese ca doar pe derdelus se vor construi blocuri, iar derdelusul nu e padure, e derdelus. Deci, autoarea petitiei, exact ce copaci vor fi defrisati?

Raspunsuri

Mircea

#171 Re:

2016-01-25 22:11:51

#169: Padure defrisata?!? -  

 Ideea este in felul urmator: Pe langa celelalte nemultumiri ale oamenilor din zona (distrugerea spatiului verde, distrugerea locului de joaca/recereere, a unei parti de traseu turstic, aglomerarea zonei si a traficului din zona, aglomerarea infrastructurii de apa-canal, umbrirea blocurilor invecinate etc.) probabil ca nici autoarea petitiei nu are incredere in faptul ca acest PUZ va fi in totalitate respectat (asta daca va fi aprobat), adica nu cred ca s-ar abtine sa taie si portiuni de padure, la fel cum nici eu nu am incredere in acest lucru.
Pentru ca nici proiectul "Tampa Gardens" nu arata asa de rau pe hartie, in realitate insa...s-a "intrat" din Rezervatia Naturala Tampa. 

Mai vezi exemplul complexului Bellevue Residence de pe "drumul poienii", acolo unde prin constructia acelor blocuri (care si acum sunt inca in mare parte goale) s-a stricat o zona impadurita, s-a defrisat padurea!

Si mai sunt multe alte precedente negative care nu ne mai lasa sa stam cu mainile in san!

O seara buna!