Spune NU Ansamblului Rezidential din Strada Jepilor, Brasov !

Quoted post


Musafir

#143 Re: Re:

2016-01-12 17:13

#140: Marius - Re:  

 Cum te apropii de natura se simte aerul curat comparativ cu zonele unde nu sunt copaci, aerul este mai respirabil iar zona este mai racoroasa.

Raspunsuri

Marius

#145 Re: Re: Re:

2016-01-13 10:24:40

#143: - Re: Re:  

Adevarat. Dar in cazul asta singurul argument este unul egoist, acela ca tu vrei sa fii cel mai aproape de padure si nu vrei sa existe alti oameni intr-un bloc nou care sa se bucure de asta, doar tu si cei din blocurile care in trecut au stricat padurea ca sa fie ridicate si au stricat aerul respirabil al blocurilor din zona care au stricat aerul respirabil al caselor si tot asa in istorie...

Zonele urbane sunt in continua crestere de la infiintare pe toata planeta. Brasorul creste de pe la 1200 in continuu. Unde crezi ca s-ar fi ajuns daca toata lumea zicea ca "Hei, acolo e padure, facem case si blocuri doar in camp!"? Nu exista nici un cartier Racadau in care lumea sa se simta bine si sa porcunceasca: "blocul meu intre copaci este suprem, sa nu faci alte blocuri intre copaci in afara de blocul meu intre copaci".

Inca o data, putina coerenta ar fi foarte bine venita.

Un argument bun ar fi acela de a creea parcuri sau spatii verzi intre blocuri. Asta ar insemna ca sa lasi o parcela de pamant cu copaci intre cartierele de blocuri, iar un eventual nou cartier de blocuri sa fie contruit mai adanc in padure. Dar nu am reusit sa identific genul asta de rationament aici.