Bugetarii spun NU pauzei de prânz

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Bugetarii spun NU pauzei de prânz


Musafir

#26

2015-09-14 08:53

Fiindca sunt functionar public din anul 2000 si mi s-a cerut parerea.

Musafir

#27

2015-09-14 09:04

In primul rand, este ilegala, pentru ca fiecare institutie are programul propriu, propus prin comisia paritara, dupa consultarea angajatilor. In al doilea rand, codul muncii nu prevede obligativitatea introducerii unei pauze de masa.

Musafir

#28

2015-09-14 09:08

Cand ceva merge bine trebuie sa schimbam ca sa mearga rau. Aceasta politica o stim de 25 de ani.

Musafir

#29

2015-09-14 09:15

Consider ca nu se justifica aceasta pauza la modul absolut. Sa ramana la nivel de unitate, directie, department, etc..si functie de activitatea desfasurata sa adopte fiecare unitate, directive, compatiment daca se impune sau nu. Consider ca este necesar in alte ramuri de activitate aceasta pauza de masa, cei care lucreaza in conditii deosebite, special, munca fizica, etc..nu pt cei care desfasoara activitati in conditii normale de munca, la un birou, etc.

Musafir

#30

2015-09-14 09:15

Nu sunt conditii de servit masa nici in institutie si nici in zona alaturata.....

Musafir

#31

2015-09-14 09:19

Asta mai lipsea, o ora in plus la munca..

Musafir

#32

2015-09-14 09:24

Pentru ca aceasta ”ora de masa” nu va fi niciodata libera, avand in vedere stilul in care se lucreaza, respectiv volumul mare de munca si termene cu data de ieri. Parerea mea este ca acesta este un mod mascat de a ne obliga sa muncim in plus o ora pe zi in mod gratuit.

Musafir

#33

2015-09-14 09:28

Nu sunt de acord deoarece voi petrece mai putin timp cu copiii mei.

Musafir

#34

2015-09-14 10:06

Eu fac naveta 50 km., daca mai stau o ora inplus la serviciu o sa ajung acasa dupa 14 ore.

Musafir

#35

2015-09-14 10:43

Deoarece sunt o mama singura (sot decedat) cu 2 copii scoala primara si nu stiu cum am sa fac fata situatiei in cazul in care voi pleca de la serviciu ,, noaptea ''.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Musafir

#36

2015-09-14 10:50

Nu pauzei de masa!!

Musafir

#37

2015-09-14 10:51

Nu am nevoie de atat de mult timp si de ce sa stau in plus apoi o ora?

Musafir

#38

2015-09-14 12:28

NU sunt de acord,sa ne creze si conditii si sa ne dea si bani sa ne permitem acest lux


Musafir

#39

2015-09-14 12:38

Decat sa mareasca programul de lucru cu o ora -pauza de masa- pe care daca avem treaba nu o vom lua, mai bine s-ar gandi domnii presedinti/secretari de stat si ce mai sunt, la conditiile mizere in care lucram ( toalete infecte si institutii insalubre) pentru ca mersul la toaleta si spalatul pe maini sunt tot nevoi de baza, ca si mancatul...
Prin faptul ca sunt nevoita sa ma duc la o toaleta infecta de unde ma pot imbolnavi se incalca unul din drepturile functionarului public, si anume desfasurarea activitatii in conditii normale.
La fel si cu ora de masa, daca nu se creeaza conditii decente ( cantina sau macar un loc anume)degeaba o vor acorda....ar mai fi varianta plecarii din birou insa nu toti avem norocul sa avem in apropiere macar un magazin de la care poti lua macar un iaurt ca sa poti pleca in aceea ora.Nu stiu la ce foloseste comment-ul meu....ma intorc la hartii.

Musafir

#40

2015-09-14 13:42

Trezoreria, si in general toti cei care lucreaza cu publicul nu pot intrerupe programul in mijlocul zilei, pentru pauza de masa. Trezoreria lucreaza oricum, zilnic peste program. Ora de pauza ar fi o ora de lucru in realitate.

Musafir

#41

2015-09-14 14:38

Nu sunt de acord sa mai stau inca o ora in plus pentru pauza de masa. Nu imi permit sa mananc in fiecare zi la cantina (daca exista), sau sa imi comand mancare la firme de catering, deci vin cu mancarea mea de acasa. Unii dintre noi au rate la banci, au copii la gradinite, clase primare si deja platesc pt after school. Iti iei copilul, ajungi acasa, mai stai cu el o ora si apoi ii spui noapte buna, deci copilul te vede doar ora pe zi. Cum se va forma acel copil? Ce coloana vetebrala va avea? Ce pret va pune el pe RESPECT, OMENIE, FAMILIE si UNITATE, cand tu ca parinte nu ai fost in stare sa ii inoculezi aceste valori, pentru ca trebuia sa stai la serviciu 9 ore in loc de 8, plus inca 1.5 drumul pana la serviciu, in total fac 11.5 ore ca sa nu spun 12, in functie de trafic si poate si mai mult pt cei care locuiesc mai departe. Salariile la stat sunt mizerabile, iar solicitari din partea Uniunii Europene sunt din ce in ce mai mari.
Prin aceasta masura statul nu incurajeaza deloc tinerii sa faca copii, ba mai rau ii ingradeste, alocatiile pentru copii fata de strainatate sunt mizere, conditii ca sa iti poti cumpara o casa si sa iti intemeiezi o familie sunt nule, pt ca la aceste salarii mici (la stat) nici o banca nu iti da imprumut nici macar pt o garsoniera in Rahova. Plus ca nu ai cu cine sa lasi copilul cand esti la serviciu, cu bona nu iti permiti, iar cu bunica... ori nu mai este, ori este prea in varsta. Urla pe la televizoare ca a scazut foarte mult NATALITATEA, pai ce conditii ne ofera statul?Lucram mai mult, pe bani putini, toate cele se scumpesc la fiecare luna, iar timp pt familie nu mai avem. Toti tinerii pleaca in strainatate pentru un trai mai bun, deci unde este sprijinul din partea statului pentru promovarea tinerilor???Sunt foarte multi tineri capabili sa schimbe ceva in bine in tara asta, prin cunostiintele lor, prin inteligenta lor, dar de ce sa ne bucuram noi de ei, cand strainii stiu cam sa-i atraga si sa le rasplateasca cunostiintele si inovatiile. De ce sa nu inaintam si noi din punct de vedere economic, stiintific, etc, cand cel mai bine si mai usor este sa prostim masa mare a populatie, iar pe cea in devenire sa o pastram la un nivel mediocru.
O societate in care notiunea de familie nu mai exista, atunci suntem pierduti ca natiune...

Musafir

#42

2015-09-14 15:30

Nu sunt de accord cu pauza de pranz!!!!

Musafir

#43

2015-09-14 17:11

Sunt curioasa cu ce bani am putea sa mancam in aceasta pauza de masa
musafir#7.

#44

2015-09-14 17:15

Te salut ! musafir #40. Aceeasi parere o am si eu, pentru ca stim amandoi despre ce este vorba. Cu respect.Semnez. musafir #7.


Musafir

#45

2015-09-14 17:39

In primul rand, pentru ca in provincie lucrurile au alt ritm decat in Bucuresti . Apoi, pentru ca multi dintre salariati au copii la scoala, la program dupa scoala, si noul program ar da peste cap toate organizarile facute. In final, deoarece salariiile sunt prea mici pentru a lua masa in oras, iar timpul nu este suficient pentru a ajunge acasa

Musafir

#46

2015-09-14 23:42

Pentru pauza de masa sunt suficiente 10-15 minute.

Musafir

#47

2015-09-15 04:29

Nu este o masura buna.

Musafir

#48

2015-09-15 05:25

Cei ce iau (temporar) acun decizii la nivel central sa se remarce cu altceva in mandatele lor, nu cu schimbarea programului de lucru pentru noi.

Musafir

#49

2015-09-15 05:41

Am doi copiii mici si fac si naveta in fiecare zi dus intors 79 km . Ora aceea inseamna foarte mult pentru mine si familia mea. Spun NU, nu vreau pauza de masa, vreau sa imi petrec aceea ora cu copii mei.

Musafir

#50

2015-09-15 06:15

Daca in 33 de ani de munca, nu am avut nevoie de pauza de masa, cred ca acum, nici atat!
M-am invatat sa mananc din punga, in timp ce imi aranjez dosarele !
Si mai castig o ora din viata, pe care le-o daruiesc celor dragi (vizite la spital, cimitir, conform varstei)