Bugetarii spun NU pauzei de prânz

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Bugetarii spun NU pauzei de prânz


Musafir

#1

2015-09-13 15:03

Nu sunt de acord cu pauza de masa care sa prelungeasca programul de lucru cu o ora. Si asa sunt sefi care ne vor legati de scaune opt ore neintrerupt si cu ochii atintiti in monitoarele calculatoarelor.

Musafir

#2

2015-09-13 15:14

Sunt bugetar si nu doresc pauza de masă, asta însemnând munca in plus , timp mai putin alaturi de familie, am doi copii , unul la scoala si cel mic la grădinița. Cand mai am timp de ei? De lectii, de casa , de familie? Pe lângă toate acestea, fac si naveta.

Musafir

#3

2015-09-13 15:28

Pt ca: copii ar sta si mai putin cu parintii si mai mult cu strainii.
- sediile noastre nu au cantina iar salariile nu ne permit sa luam masa la restaurant
si lista poate continua.........

Musafir

#4

2015-09-13 15:52

Jos cu pauza de masa

Musafir

#5

2015-09-13 15:53

Nu cred ca de asta au nevoie bugetarii.Nu pauza de masa este primordiala , ci siguranta locului de munca , asta trebuie sa sustinem!

Musafir

#6

2015-09-13 16:23

Pentru ca familia e cea mai importantă!

Musafir

#7

2015-09-13 16:26

Si eu spun un NU vehement pauzei de masa la bugetari. Nu avem nevoie nici de tichete de masa ( dupa cum sustin unii lideri sindicali-care stiu bine ca nu acesta este adevarul).Daca vreti sa faceti ceva pentru bugetari platiti orele suplimentare pe care le facem aproape zilnic si pe cele de la sfarsitul lunii.Propun ca o data cu intrarea in vigoare a orei de iarna, programul tuturor bugetarilor (incepand cu cei de la ministere si pina la ultimul bugetar )sa fie 8-16.( sa nu umblam cu jumatati de masura).Cu respect. pt toti bugetarii.

Musafir

#8

2015-09-13 17:08

Dreptul la pauza, mai ales de masa, nu trebuie niciodata sa devina o OBLIGATIE. Nici dispozitiile comunitare privitoare la organizarea timpului de lucru nu transforma acest DREPT in OBLIGATIE. Esentialmente, o asemenea obligativitate ar insemna o prelungire fortata a timpului de lucru, in special pentru cei care sunt supusi regimului de naveta in alta localitate decat cea de domiciliu, domiciliu in care ar putea servi masa impreuna cu familia, la orele care sunt convenite in functie de programul membrilor de familie, in conditii de ECONOMICITATE. In alt oras practic fortezi omul sa ia masa la fast food-uri, pentru ca restaurantele nu sunt compatibile cu venitul mediu al unui bugetar. Proiectul de reglementare este o aberatie, iar adoptarea lui ar incalca drepturi fundamentale.

Musafir

#9

2015-09-13 17:17

Consider ca aceasta initiativa legislativa este total nepotrivita, nu aduce beneficii nici bugetarilor si nici cetatenilor care apeleaza la serviciile prestate de acestia.

Musafir

#10

2015-09-13 17:51

Pentru multi dintre noi ar fi doar o ora in plus la serviciu si atât.

Musafir

#11

2015-09-13 21:17

Eu sincer cred ca ati luat-o pe aratura....toti. Practic se doreste o ora libera in mijlocul zilei in care oamenii sa ia o pauza de la munca si sa-si manance pranzul,la restaurant, cantina, adus la pachet....nu conteaza. Este o ora libera care nu ar trebui sa influenteze restul muncii. Daca seful forteaza lumea sa munceasca in acea ora libera, este o infractiune. In plus.....de ce n-ai vrea sa te hranesti? Acestia care sustineti ca nu aveti bani sa mergeti la restaurant...nimeni nu te obliga. Poti veni cu ciorba de acasa. Este o ora in minus cu familia, dar o ora care ar trebui sa mai diminueze stresul, sa va ajute sa va hraniti si sa aveti un randament mai bun dupa aceea. Initiativa este foarte buna,doar sa fie pusa in practica in mod corect.


Musafir

#12

2015-09-14 07:02

In primul rand lucrez intr-un birou unde se sta oricum peste program fiind un volum mare de lucru, multe anchete statistice, operative in care treuie intr-un timp scurt prelucrate datele deci nu ai cum sa rezolvi fara stat peste program. Eu am program decalat (intrucat mama varstnica este bolnava) si plec in zilele in care nu stau peste program la 17.30-18.00 de la serviciu si ajung acasa la 18.30-19.00 mult prea tarziu pentru problemele pe care le are mama. La fel ca mine sunt si cele care au copii.
Suntem femei si trebuie sa avem grija de familie, sa facem cumparaturi, sa pregatim mancarea, sa alocam un timp familiei. In tara noastra nu este pus la punct sistemul de stat de ingrijit batrani iar cel de copii nu este acoperitor pentru ore asa tarzii. La particular costa pe luna ingrijirea batranilor cat castig eu lunar deci nu pot sa ma adresez acestui sistem. Ca statisticieni avem sub observatie aceste fenomene si sa nu ne miram ca natalitatea scade si in curand pensiile nu prea vor mai avea de cine sa fie sustinute plus nenumaratele implicatii dezastruoase asupra viitorului tarii noastre. La stat lucreaza foarte multe femei, mame de copii sau viitoare mame deci aceasta ora in plus va avea un efect clar asupra acestor fenomene.
Durata mesei nu depaseste o jumatate de ora in nici un caz iar salariile noastre nu acopera luarea mesei zilnic in oras in plus noi nu avem tichete de masa.

Musafir

#13

2015-09-14 07:05

Deorece ete o prostie ca pentru 10-15 minute cat mananci un sandvish sa ti se adauge o ora la programul de lucru, chipurile pentru sanatatea noastra!

Musafir

#14

2015-09-14 07:55

propun ca programul de activitate sa inceapa la ora 8

Musafir

#15

2015-09-14 07:57

Am 2 copii care merg la gradinita de stat si fac prin rotatie cu sotul pentru a putea sa le ducem si sa le aducem de la gradinita.
Vin cu caserola la serviciu si nu dureaza mai mult de 10 minute masa.
Nu exista sa iti lasi adresele, urgentele neterminate si sa pleci in oras ca sa servesti masa.
Puteti sa faceti o petitie si cu cei care doresc pauza ca sa vedem si noi cine are bani ca sa mearga la restaurant sa ia masa si sa isi lase si lucrarile neterminate !!!

Musafir

#16

2015-09-14 07:58

Nu este necesara o pauza de o ora .Se pot amenaja zone speciale de servit masa unde salariatii pot merge pe rand astfel incat sa se asigure permanenta in birouri si sa nu se perturbe activitatea. Acolo pot avea tonomat de cafea, dulciuri si sucuri .

Musafir

#17

2015-09-14 08:00

Propunerea este inacceptabila. Insumand orele din programul zilnic, timpul de lucru efectuat peste program, timpul pentru transportul spre serviciu si spre casa, ajungem in situatia in care timpul afectat familiei se elimina complet. Sunt angajati care au copii ce trebuiesc condusi spre scoala si de la scoala spre casa. O asemenea masura ar fi regretabila, amplificand nejustificat stresul zilnic

Musafir

#18

2015-09-14 08:01

Programul perfect era Luni - Joi de la 8.00 la 16.30 si Vinerea 8.00 - 14.00. Tinand cont mai ales de traficul din Bucuresti.

Musafir

#19

2015-09-14 08:04

Pauza de pranz nu se justifica atata timp cat nu exista un spatiu amenajat in acest scop. Nu exista cantina. Masa la restaurant, in cazul celor care isi permit, dureaza mai mult de o ora si atunci programul s-ar da sigur peste cap. Nu toti functionarii mananca la pranz din diverse motive. Ce faceti cu fumatorii. Acestia utilizeaza cel putin o ora si 30 de minute pe zi pentru fumat. Acestia nu pierd din timpul lor de munca? Pana in prezent toate institutiile publice au functionat bine si fara ora de masa. Atunci cand este cazul se sta oricum peste program fara sa existe o hatarare in acest sens.

Musafir

#20

2015-09-14 08:05

Am semnat aceata petitie deoarece nu sunt de accord cu pauza de pranz / prelungirea programului, am copil la gradinita si trebuie luat pana la ora 17.30, mentionez ca iau masa de pranz in fata calculatorului, la casoleta, nu imi permit sa mananc la cantina, in tot acest timp activitatea de serviciu nu este intrerupta.

Musafir

#21

2015-09-14 08:13

eu sunt pentru pauza de masa, dar fara a se prelungi programul!!! parlamentarii, deputatii, senatorii daca vin la servici NU MAMANCA??? si mai pleaca si mai devreme de la serviciu sau mai rau, lipsesc cu zilele si mai mult nu prea se vede ce fac ei acolo in parlament/guvern... stiu sa dea legi numai pentru ei.
VOTATI PAENTRU PAUZA DE MASA DAR FARA PRELUNGIREA PROGRAMULUI!!!

Musafir

#22

2015-09-14 08:14

nu s a gandit nimeni ca mai avem famile si copii cu care sa facem lectii ? Gradinitele si scolile nu si fac program in functie de programul nostru care se schimba asa cum vor cei care probabil nu au grija unui copil

Musafir

#23

2015-09-14 08:34

NU! noi mancam sandwich-urile in fata calculatorului, in timp ce lucram!


Musafir

#24

2015-09-14 08:34

Nu este cazul de pauza de masa, deoarece nu-s conditii!!!!!!!!!!!!

Musafir

#25

2015-09-14 08:35

Prin pauza de masa iti intrerupi cursivitatea lucrului.Stai mai mult la serviciu, pe langa cele 8,5 ore zilnic. Pentru public, este un motiv de iritare, considerand ca stau prea mult la rand pentru anumite informatii sau plati.