Sustine ne-echivalarea asistentilor cu postliceala cu facultatea de asistenta medicala si moase

Alexandra

#226 Re: Re:

2019-08-21 00:47

#2: Anonim - Re:  

NICIODATA! Eu am fost admisa la UMF Carol Davila la asistente si ghici ce? AM DAT O ADMITERE destul de grea biologie-chimie. Sunt la o facultate la care nu am voie sa trec dintr-un an in altul cu NICI MACAR O RESTANTA. Si veniti voi, care ati facut o scoala unde oricum poti intra si fara Bac( a da, in 3 ani cat e postliceala trebuie sa fii prost sa nu l iei), pe cand ce crezi? Altii au invatat sa ia si bacul si admiterea in acelasi an. Si vrei sa iti spun ceva? Ar trebui sa fie diferente si mai mari la salarii nu doar cat sunt acum. Invatati frate carte inainte sa comentati pe aici aiurea. Veniti cu niste pretentii fantastice. Eu zic ca ar trebui sa va lase sa profesati si fara Bac pana la urma. Veniti pe banda rulanta la admiteri la facultati si, dupa ce ca picati pe capete(si mai si profesati fata de noi, niste liceeni ce n au pus niciodata mana pe un om) mai veniti si cu chestii de genu "echivalare".

DoamnaBalanDI

#227 Postliceale 3 ani vs Studiu Universitar de 4 ani

2019-09-08 18:30

Cea mai buna,corecta si practica Medicina s-a facut cu Doctori( Universitate) si Cadre Medicale medii( Scoli tehnice Postliceale).

Din trecut ,avem Tratate de Medicina,Conpendiu de Medicina inegalabile .

Actual, Medicina consta in tehnologie si metode de aplicabilitate,de analiza si diagnosticare a afectiunilor in general.

In Medicina vorbim de daruire si de implicare in primul rind.

 

Desigur ca e laudabil sa spunem ca in familia noastra sunt medici si asistente medicale.

Din pacate lauda nu tine de cald iar examenele nu mai sunt forma clara de competenta intr-un astfel de studiu de specialitate dedicat vietilor omenesti.

Banii care platesc cursuri si examene nu pot cumpara si vieti omenesti!

De aceea sustin ca structura cea mai clara si competenta este invatamintul la zi si practica la zi prin examene de intrare la Facultatile de Stat cit si in sistem particular cu recunoastere europeana/asiatica/araba/americana/australiana.

Merseria de Asistent medical trebuie sa fie la nivel de 3 ani de Studiu Postliceal cu echivalare la nivel de anul 2 de Facultate de Medicina incepind de la Media de absolvire Scoala Postliceala Tehnica de Stat cu durata de 3 ani.

 

Ceea ce se cheama Universitate de Asistenti Medicali este este desigur un efort de plata suplimentar si un hibrid in doctrina medicala de anvengura mondiala.

 

Cu stima cititorilor nostrii

D-na Balan

 

 

 

 

 

 


Musafir

#228 Re: e o prostie a unui frustrat sexual

2019-12-19 00:50

#77: -  asa ceva nu sev a intampla tot se vrea chestia asta de cativa dar nu reusesc sa o puna in practica acests "neechivalare"nici intr o mie de ani mai degraba vor echivala postlicealul si faculta la  fel si salariile .iar cei ce care au vrut  faculta au acceasi treaba o puteau face si la postliceal daca vroiau sa invete dar pt  cacse cred medici au mers sa faca "fac de asit "la fac. Asadar sa ramana cu fac  ca tot accelasi salar il iau ca ceilalti si responsabilitati sa fie sanatosi daca pt ego ul lor 

vroiau sa le fie scris facultatea de asist au pierdut un an facand 4 sa le fie de bine.

O părere

#229 C*Re: Re: Re: Re: Re:

2020-02-13 07:00

#134: - Re: Re: Re: Re:  

Buna ziua.  Dragutelor nu va mai certati,  cele cu facultate au dreptate!  Doamnele care pretind ca au ani multi de experienta (de ordinul 10,-,-, ) au sigur doar liceul sanitar!  Doar stim toti!  Cele care au postliceala nu pot ,practic, avea ani de vechime de ordinul 10+. Nu sant asistenta medicala. 

Ma

#230

2020-04-09 08:07

In UK orice asistent medical cu diploma are dreptul la continuarea studiilor constand in absolvirea la zi sau online a unui an in plus de studiu. Costul este intre £ 6500 -9000 £ in functie de universitatea aleasa. Cursul se numeste Top-up-degree. In foarte multe tari inclusiv USA, Canada exista cursuri similare. Nu este corect ca dupa trei ani de postliceala sa fie nevoie de inca patru de facultate. Dar pe de alta parte Nici o persoana  fara diploma de bacalaureat Nu poate detine o diploma de facultate. Diploma de bacalaureat este obligatorie.

Nick

#231 Exemplul meu

2020-05-19 19:38

Eu am lucrat in constructii zugrav-faiantar si electrician de la 20 pana la 40 ani, acum sunt asistent medical la Heartlands in Coventry UK si de 4 ani nu am ucis pe nimeni . Se pare ca am furat bine meserie .  Castig 18 pounds/ora

Asistenta

#232 Re: Re:

2020-08-31 19:06

#2: Anonim - Re:  

,, scuza-ti"???mai, dsra. licentiata, pai asa se face??