Sustine ne-echivalarea asistentilor cu postliceala cu facultatea de asistenta medicala si moase

colectiv cu experienta al unui spital universitar

#1

2015-01-22 01:16

De ce suntem noi vinovati ca atunci cand noi am absolvit aceasta scoala era doar de 3 ani?Multi dintre noi lucram in spitale de zeci de ani,trei ture,sectii grele sau terapie intensiva.Nu e normal sa mai mergem inca 4 ani la scoala avand in vedere ca asa erau inainte postlicealele de 3 ani. O echivalare si un an de stiudiu ar fii perfect,dar inca 4 ani plus cei 3 ani absolviti...deja faceam facultatea de medicina.  Nu caracterizati la general faptul ca altii nu au mers la scoala.In prezent vin la noi in practica "studenti" care stau in saloane pe facebook sa le treaca orele de practica mai repede.Daca ii chemam sa pregateasca un tratament sau o perfuzie se fac ca ploua.Ati facut cercetari inainte sa vb asa despre noi.Nu generalizati si nu vb in necunostinta de cauza.Nu e corect

Anonim

#2 Re:

2015-01-22 07:51

#1: colectiv cu experienta al unui spital universitar -  

 Toata lumea cu postliceala,ce lucreaza de ani de zile si-au continuat studiile,nu e normal ca alta persoana ce are postliceala sa vina sa faca facultatea integrala,de 4 ani si voi care nu vreti sa o faceti sa aveti aceleasi drepturi.Cum sa faceti doar un an de facultate?Pai ce noi am dat doar 1 an de examene in cadrul facultatii?NU aveti cum sa echivalati un rahat de postliceala scuza-ti expresia cu o facultate,diferenta este cer pamant,pai daca ati face acel 1 an de facultate nu ati lua niciun examen!

asistent medical

#3

2015-01-22 08:46

Nu este normal ca un asistent medical care a facut scoala postliceala sa fie echivalat cu un asistent medical cu studii superioare.Acel asistent medical cu studii superioare a muncit pentru acea diferenta de salariu,a sustinut niste examene, a muncit la o lucrare de licenta cum puteti cere o echivalare cu un an de zile.Daca doresc un salariu mai mare sa puna mana sa invete sa faca sacrificiile pe care le-au facut cei cu studii superioare.Nu este normal si corect ceea ce se  cere de catre sindicalistii din sanatate.

Anonim

#4

2015-01-22 09:28

Impreuna dragii mei,putem muta muntii dar trebuie sa fim uniti pt a ne sustine drepturile!

Anonim

#5 Re:

2015-01-22 10:55

#1: colectiv cu experienta al unui spital universitar -  

 Am facut destule cercetari stati linistiti,stim totul despre postliceale pt ca noi insine cunoastem foarte multi absolventi de asa zisa postliceala,ii intrebi ceva si nu stiu sa-ti raspunda,inclusiv pe asistente,care nu stiu analizele uzuale la diferite boli,lucruri pe care ar trebui sa le stie,de asta e foarte importanta aceasta facultate,in ceea ce priveste practica in spitale: daca ai nostri nu fac nimic in spitale,ce putem sa mai spunem despre cei de la postliceale?Practica ai tot timpul din lume sa o faci,dar daca nu ai teoria,omori omul.Din aceasta cauza facultatea se bazeaza pe foarte multa teorie,daca sti teoria vei sti sa faci si practic.


Musafir

#6 Re: Re:

2015-01-23 02:38

#5: Anonim - RDragii mei ....nu inteleg de ce atata revolta ....am experienta...lucrez de foarte multi ani in spital la terapie intensiva si din munca noastra avem multe reusite...copii nascuti prematur de la 600g la 2000g...copii care acum sunt la scoala si spre surprinderea voastra vin in fiecare an in vizita si ne multumesc ca datorita noua ei pot merge la scoala si TRAIESC.  Nu o sa puteti niciodata sa traiti asemenea sentimente minunate si sa aveti  asemenea satisfactie.....e un sentiment minunat si asta o pot spune si parintii copiilor salvati de noi,noi cei care nu avem nici o vina ca atunci se faceau doar 3 ani de scoala...noi cei care nu am judecat pe nimeni si sincer vorbind ...eu sincer pot spune cu inima impacata ca am fost la cursuri si la orele de practica si AM INVATAT MESERIA pe care azi o practic cu mult drag. Daca asa incepeti aceasta minunata cariera...poate nu intelegeti ce conteaza cu adevara. Imi pare rau sa vad "colegi " ai mei...ai nostrii gandind cu atata ura.....Nu puteti judeca doar pentru ca ...asa vreti voi sau stiu eu....Pacat ca exista atata rautate in conditiile in care bunatatea ar trebuii sa fie caracteristica meseriei voastre.


Musafir

#7 Re:

2015-01-23 02:46

#3: asistent medical -  

 Imi e greu sa cred ca sunt dispute intre  "colegi"...voi insultati fara sa stiti exact adevarul...eu de ex am fost la cursuri,la orele de practica,am dat examene....nu sunteti singurii....nu puteti jigni  aiurea...hellooo.....lucrez  la terapie intensiva de foarte multi ani...aveti idee cate vieti am salvat?

Aveti idee cate zile si cate nopti am balonat manual pentru ca toate ventilatoarele au fost ocupate? Aveti idee cum e sa lucrezi un singur asistent in terapie intensiva cu 10 pacienti dintre care 4 pe ventilator (adica intubati),3 pe CPAP, come,convulsii...etc.... 

am omis...pacientii fiind prematuri   600 g-2000g

De ce catalogati aiurea...de ce vb aiurea...munca  noastra nu conteaza?

Doar pt ca acum au aparut acele facultati care sunt exact ceea ce facem noi zilnic?

Doar pt ca atunci cand am absolvit eu nu existau si erau doar de 3 ani?

Aveti experienta noastra...

Sa fim seriosi si sa nu vb la general pentru ca nu e corect


Musafir

#8 Re: Re: Re:

2015-01-23 03:02

#6: - Re: Re:  

 Am sa contrazic ceea ce ati scris mai sus

Avem o colega care a terminat aceasta facultate care are 23 de ani...bun...,ea a facut facultate pe care voi o divinizati. Ce folos? Habar nu are de nimic...nici nu vrea sa invete de la noi ...insa internetul e viata ei ...trebuie sa" o impingi de la spate" sa faca ceva.

Am facut liste cu vacuete pt recoltat,prescurtarile analizelor uzuale,dilutii...etc

NIMIC...NIMIC NU S-A PRINS DE EA...ETC...NU ARE ROST SA CONTINUI

Ca ea sunt multi si din cei care au "facultate",e adevarat nu toti dar multi

Voi cu ce drept vb la general cand sunt foarte multi asistenti care CHIAR CUNOSC MESERIE.Nu toata lumea e la fel....

va rog ,putin respect

MULTUMESC

Anonim

#9

2015-01-24 08:17

Voi chiar nu pricepeti,NOI nu vorbim de asistentele vechi.NOi vorbim de ce se intampla in ultimii 5-10 ani poate in Romania.Toata lumea termina postliceala asta!!S-au inmultit "asistentii" ca ciupercile dupa ploaie!Sunt asistenti doar cu numele si atat.Eu stiu foarte bine ce spuneti dumneavoastra,stiu ca nu va convine,si ca stiti meserie,nu este vorba despre asta,este vorba de faptul ca asa cum unele asistente si-au continuat studiile si au facut facultatea intreaga,de 4 ani,asa sa o faceti si ceilalti daca vreti sa aveti aceleasi studii.Nu puteti sa cereti echivalarea doar cu 1 an,ca celalalte asistente nu au dat doar 1 an de examene si nu este corect deloc.V-ar conveni daca ati face facultatea asta 4 ani de zile si dupa cei doar cu postliceala sa vina sa ceara o echivalare doar cu 1 an de facultate?

Anonim

#10

2015-01-24 08:20

Apropo,ca spuneati mai sus de colega de 23 de ani cu facultate: in primul rand fiecare padure are uscaciunile ei,problema este ca meseria asta nu e de oricine mai ales daca nu ai pe cineva care sa te ajute in sensul asta in familie,cum multi de la facultate au pe cineva in familie asistenti/doctori.NU am spus niciodata ca toti cei care termina facultatea sunt destepti sau mai stiu eu ce dar in orice caz diferenta este mare, ce se intampla la postliceale in ultimii ani de zile si ce am auzit de la cunoscuti care o urmeaza e strigator la cer.Si sincer nu`mi convine ca unul de varsta mea,care face o postliceala si nu stie nici macar ce este o anemie pt ca nu da pe acolo,sa i se echivaleze cu facultatea,ca nu vine el/ea sa dea examenele in locul meu!(vreo 80 la numar).

biagiuli

#11

2015-04-05 17:36

Cine vrea sa invete meserie invata oricum, oriunde....ce atata superioritate pe voi astia de la facultate?.sunt sigura ca si la voi sunt specimene ce nu invata nimic sau nici macar nu trec  pe la facultate.eu sunt in anul 1 si recunosc ca din 22 de cursanti vin frecvent in jur de 10.sunt din tecuci si ls noi in oras nu este facultate  de asistenti medicali sunt doar 2 scoli posliceale....ca sa fac facultate ar fi trebuit sa fac naveta la Galati,asa ca am ales postliceala si sincer  chiar se invata ,daca vrei... eu pot sa ma laud numai cu note de 9 si 10 si asta pt k imi place,intradevar,nu avem materiale necesare cu care sa lucram si deasta atunci cand suntem in practica incercam sa ajutam si sa facem cat mai multe....ca pana la urma .... "practica e mama invataturii" Toti la un moment dat am ajuns la spital "pe mana"unei asistente care are doar sc postliceala de 3 ani si am fost multumiti si recunoscatori de ingrijirile acordate.... asa ca...important e sa stii meserie si sa fii dedicat ei!

Mireea

#12

2015-04-05 18:25

 Stati oameni buni linistiti, nu va revoltati pentru ca cei buni si pregatiti vor pleca sa munceasca in afara tarii pe un salariu pe masura muncii (vorbesc de cei de la postliceale). Eu zic doamnelor asistente ce au facultate sa nu se mai planga, spaga ce va intra in buzunare diferentiaza salariul si cunosc doamne ce au terminat postliceale si care-si fac meseria cu inima nu cu buzunarul larg deschis catre pacienti asa ca sa nu fim ipocriti. Iar apropo de cei ce nu-si fac meseria, aia cu siguranta zboara din sistem la un moment dat!


Musafir

#13 Mireea

2015-04-05 18:41

 Si pana la urma nu scrie in frunte ca ai terminat la postliceala sau la facultatea de asistenti medicali, pacientul cere ajutor nu-l intereseaza pe el cati bani iei tu si ca ai salariul diferentiat  si nu e un "cacat de postliceala" e o unitate de invatamant pentru unii si o pierdere de vreme pentru altii insa la final o sa fie o selectie ;)

asistenta

#14 Re:

2015-04-29 16:43

#11: biagiuli -  

 Aerele de superioritate se regasesc,de fapt,la asistentele  vechi, ce au absolvit liceul sanitar .Parca le-aud..."habar n-aveti cum e sa inveti disciplinele de specialitate,plus celelalte materii,ca la oricare liceu".Pur si simplu,au facut un liceu de profil si nu stiu cat accent se punea pe matematica,romana,geografie etc.Iar materiile de specialitate au fost predate la un nivel incomparabil cu cel de la facultate.In fond,erau niste copii,nu?Meseria se invata la locul de munca,teoria,oricare ar fi ea,se uita.

asistenta

#15 Re:

2015-04-29 16:51

#12: Mireea -  

 Da' ce,cele cu postliceala au buzunarele cusute?Si ,pana la urma,grosu' se duce la medici.Mie, pe Bloc Operator, nu-mi baga nimeni in buzunar.Iar chirurgii tin "cascavalul"doar pentru ei,desi, unii fara altii,nu se poate.


Musafir

#16 Re: Re:

2015-07-16 23:48

#5: Anonim - Re:  

 Teorie invata toata lumea.practica (si anii de experienta) e mama invataturii.


Musafir

#17 Re:

2015-08-04 06:57

#3: asistent medical -  

 Am o singura intrebare pentru colegii cu studii superioare : prin ce se evidentiaza pregatirea voastra "superioara" la locul de munca? La salariul net am vazut, 500 de lei, dar ca si activitate? Fisa postului pentru asistentii cu ambele tipuri de scolarizare este identica. Tot respectul pentru licenta pe care ati obtinut-o, dar ce stiti sa faceti mai mult decat colegii cu scoala postliceala? Si, in plus, cei care au facut facultatea fiind deja angajati ca asistenti medicali sa nu uite ca au avut suportul colegilor pentru a putea merge la cursuri si examene. Stim cu totii ca asta a presupus un grafic de lucru preferential, schimburi de ture si posibilitatea de a invata si a va scrie cursurile restante in timpul programului de lucru, timp in care un coleg facea si treaba "studentului".


Musafir

#18 Re:

2015-08-04 10:10

#9: Anonim -  

 nu va dati seama ca nu au cum sa echivaleze doar 1 an pentru ca pierd miile de euro.Facultatea de asistente are taxa pe un an egala cu taxa de doctorat,e doar o afacere,mare lucru nu se invata,nu ai cum sa mergi zi de zi la cursuri si sa ai si servici!!


Musafir

#19 Re: Re:

2015-08-11 18:46

#2: Anonim - Re:  

 Draga mea nu te lauda cu facultatea pe care ,sti foarte bine ,ca o faceti mai mult la fara frecventa si cu examene  de tot rahatul(tip grile invatate prin repetare de pe net,fara sa cititi niciun curs)


Musafir

#20 Re: Re:

2015-08-11 18:57

#14: asistenta - Re:  

 Inteligent-o!Cum pare o colega cu PL SI FACULTATE care spune ALVOCALMIN sau care nu stie ce inseamna adm medicatiei "per os".Iti garantez ca nicun absolvent de LS nu ar face asemenea greseli,iar practica pe care o faceam noi nu se compara cu a voastra,care mai mult nu exista.Imi pare rau daca generalizez,dar majoritatea termenilor medicali sunt ca o limba straina pentru cei mai multi dintre voi; nu cunoasteti termenii medicali uzuali.

asistenta

#21 Re: Re: Re:

2015-08-18 08:43

#20: - Re: Re:  

 Nu va mai legati de asistentii care au absolvit Scoala  Postliceala inainte de 1994!Acele promotii au dat examen serios pentru a intra la aceste scoli!

Asa putem spune si noi de cei care au terminat Liceul Sanitar .Dupa cateva luni de curs din surori medicale le-au facut asistente.Am colege care asa au procedat.

Si vo,i atata va strofocati cu aceasta facultate!Ce faceti voi in plus fata de noi?Va spun eu,nimic.....

Atunci Scoala Postliceala avea durata de trei ani...mi se pare normal sa mai facem in plus inca 1-2  ani nu 4.Noi am facut trei ani;nu suntem ca altii care nu au terminat niciun an...

Nu mai jigniti colegii,ca nu aveti niciun drept!Tare as da examen cu una dintre "asistentele" cu facultate!

asistenta

#22 Re: Re: Re:

2015-08-18 09:05

#19: - Re: Re:  

 Asa este,ai dreptate! Daca este asa de serioasa facultatea ,de ce nu o fac la zi?Medicina nu se face la fara frecventa! Noi am facut Postliceala aia nenorocita cum o numesc ei la zi....era multa rigurozitate in ceea ce priveste prezenta la ore si practica.

asistenta

#23 Re: Re: Re:

2015-08-18 09:46

#20: - Re: Re:  

 Inteligento,pentru ca asa se scrie corect ai cam lipsit de la ore! Nu esti departe de cea care spune alvocalmin.In locul tau nu as mai spune nimic.....

O asistenta doar cu Postliceala .........


Musafir

#24 Re: Re: Re: Re:

2015-08-18 09:57

#23: asistenta - Re: Re: Re:  

 Cea care a scris gresit inteligent-o are o parere f buna despre ea.......nu-i ajungi la nas nici cu prajina! Recomandarea mea este sa mai rasfoiesti un pic caietele din anii anteriori de gimnaziu.

Prostii

#25 Re: Re:

2015-08-21 20:00