Sustine ne-echivalarea asistentilor cu postliceala cu facultatea de asistenta medicala si moase

Asistenta.

#26 Re: Re:

2015-10-27 10:57

#2: Anonim - Re:  

Este posibil ca doamna care a scris mai sus , si a facut un "rahat de postliceala"  sa aibe mai multi ani de experienta decat varsta ta, asa ca ar fi fost in limita bunului simt macar sa vorbesti frumos, chiar daca traiesti cu impresia ca dansa nu a acumulat inca, in zeci de ani, mai multe cunostinte dect ai acumulat tu in 4 ani de facultate. Eu sunt convinsa ca orice asistenta cu care a terminat o scoala postliceala, cu experienta, un an in plus , si cateva examene riguroase ar fi mult mai competenta decat un proaspat absolvent al facultatii.


Musafir

#27 Re: Re:

2015-11-13 13:34

#5: Anonim - Re:  

 Invata sa scrii bine romaneste ,,studentule,,voi desteptilor cu facultate,cunosc caz de asistent cu facultate care a confirmat ca temperatura normala a corpului  e de 35,5grade ca si tine,,daca sti teorie ,,vai de capu vostru


Musafir

#28 Re: Re: Re:

2015-11-13 13:45

#20: - Re: Re:  

 Daaaaaa voi faceti operatii pe cord deschis ,destepti sunteti............

Anonim

#29

2015-11-13 21:46

Citesc si ma minunez de cata siguranta exista in acesti copii care au ansolvit o facultate , au muncit sa faca o lucrare de licenta ...etc Dragilor la postliceala aia care cum o numiti voi ce ....... S-a facut si carte si practica si apropo am muncit sa facem o lucrare mai ceva decat la o facultate , am absolvit o postliceala la stat nu am platit nimic ,am terminat si doua facultati si am sustinut doua examene de licenta tot fara bani , si ce credeti dragilor a fost mult mai usor la facultate decat   la postliceala , ganditi de zece ori inainte sa jigniti colegii mai mari ca voi , care poate a ajutat -o pe mama ta sa te aduca pe lume , poate ti-a ajutat bunicul sau bunica sau pe tine sau un prieten ......etc .Cand iti alegi ce vrei sa faci in viata nu te uita in gradina vecinilor fa ce trebuie , voi nu va ganditi decat la statul social si cum sa dati mai bine in fata nu stiu cui!! Cu facultate sau cu postliceala tot asistent medical esti numit nu esti strigat d-l facultate sau d-l postliceala , important este sa faci cu cinste meseria si cu multa responsabilitate !!!!!


Musafir

#30 Re: Re:

2015-12-02 12:37

#18: - Re:  

 Imi permit sa contrazic....ani la rand...cot la cot cu noi..cei tineri au facut facultatea fetele din spital...asa imi place sa le spun...veneau destul de des...unii doctori le permiteau sa mai sara cursurile...dar recuperau...erau fete cu familie si kinim un copil...aveau deja un servici...cum ele au putut....trebuie sa poata toata lumea....eu fac parte din generatia tanara pe mine ma lasa rece oarecum de cum se va face aceasta echivalare...dar pt acele fete nu este corect...cum ele eu putut asa pot si restul...in ture se poate face o facultate...numai ca ajungi efectiv sa nu mai stii ce inseamna familie....unele din ele faceau si naveta.....SE POATE...!!!!


Musafir

#31 Re: Re: Re: Re:

2015-12-02 12:46

#22: asistenta - Re: Re: Re:  

 Nu stiu unde dracu fac unii fac de moase si asistenti medicali la fara frecventa...eu am facut la zi...si anul doi..am mancat intre spitale..niciodata o masa calda acasa...incepeam cursurile la 8dimineata si terminam seara la 6...chiar7....asta in anul doi...iar facultatea asta...cel putin in Craiova..nu o poate face oricine...cine nu crede sa se intereseze...nu e LP sa il poti sari pt ca nu mai intri in examen...daca sari un curs ai pus-o...pt ca vei lua de la colegi exact ce au inteles ei din ce sa predat...pt ca doctorii nu dau cursuri xeroxate...pt cine nu stie sa nu vb...prietena mea cea mai buna a facut postliceala...si lucraaaaa....da lucra...iar nu aveam timp nici sa mananc o masa linistita in unii ani....nu mai vb de grile..ca nu este spiru haret...vb in necunostinta de cauza....aceasta facultate...din Craiova..nu este jici un rahat de postliceala sau gen spiru haret....in afara de injectii de tot felul se invata exemanele obiective pe aparate si sisteme...nu-i usor sa faci asta...si stiti de ce?Pt ca realizezi apoi ca nu vei utea face astea la locul.de munca...se invata muuuult mai mult decat isi poate inchipui o persoana care a terminat o postliceala...este adevarat insa ca la patul bolnavului vom.face acelasi lucru...dar sa nu uitam efortul depus de unii...


Musafir

#32 Re:

2015-12-13 20:07

 

#9: Anonim -  

 In toata lumea se asistentele isi pot da echivala studiile la facultate devenind asistent medical diplomat. Nu conteaza cati ani faci de facultate ci daca esti in stare sa faci fata examenelor.

  Pana in anul 1990 putea deveni asistent medical doar cine intra la Liceul Sanitar. Crede-ma era o concurenta foarte mare , chiar si 8 pe loc. Cine nu intra in acest liceu in clasa a noua pierdea orice sansa de a mai deveni vreodata asistent medical.

  Nu era corect dar nici acum nu e corect ca noi sa nu avem sansa de a evolua si de a invata.

Poate peste cativa ani o sa fie facultatea de asistente de 5 ani , ce zici dupa 4 ani de facultate facute o sa mai faci inca 5 ?

Vezi ca e aberant !

Ada

#33

2015-12-16 16:00

De ce atata cearta?Nu tot asistente va numiti?


Musafir

#34 Re: Re: Re: Re:

2015-12-18 10:08

#8: - Re: Re: Re:  

 Corect nui nici o diferenta intre un asistent cu studi de postliceala si unul cu studi superioare munca este aceiasi nu este diferita decat grilla de salarizare este mai mare si nu este corect ar trebui sa mai facem decat un an de echivalare daca munca este aceiasi si nu difera decat clasa de salarizare conteaza.

Miranah

#35 Re: Re:

2016-01-01 18:03

#7: - Re:  

 Cum e posibil ca asistentii cu facultate de la Ambulanta sa aiba salariul mai mare decat un medic....in conditiile cand si pt.administrarea unui Algocalmin trebuie sa ceara derogare ? Cine a aprobat grila asta tampita de salarizare ? Se compara facultatea de Medicina cu Fac.de Asistenti si Moase? E strigator la cer ce se intampla in tara asta.... De ce nu avem medici la Ambulanta sau Upu ?..... 

FLORIN

#36 Re: Re:

2016-01-10 17:38

#5: Anonim - Re:  

 Pai daca este asa mare diferenta intre facultatea de asistenti si postliceala de ce nu fac si ei rezidentiat,cata teorie ai sti daca nu ai dat pe la practica si nu te ai implicat est pamant cu flori.... teorie ca teorie dar practica te omoara asa ca frustrarii cu facultate sa puna capsorul ala de lemn in pamant ca nu e chiar asa cum zic ei bine unii din ei ca ce fac ei in anul 3 se repeta in anul 4 ei stiu bine ce vb eu aici iar singura diferenta este ca daca ai acest cacat de facultate si faci si un master iar apoi modulul pedagogic si in final doctoratul poti devenii prof universitar altfel e frectie la piciorul de lem aceasta facultate ca si cea de politie comunitara si exemplele pot continua la infinit,mare branza ce aveti voi fac de asistenti eu lucrez de 6 ani in Austria si nu sa pus problema de asa zisa facultate ca nu o am sau mai stiu ce altce anomalii,la nagajare oricum dai examen si acolo se vede ce rahat  sti sa faci nu sa dai din gura aiurea ca asa cu toata teoria ta ai sa stai sa freci ciomagul acasa sau in tara pe 12 mil max cu faculta ta cu tot.

 

LORE

#37

2016-01-11 19:27

Am citit si m-am minunat..sa zic asa ...ideea este ca trebuie sa se aduca toate salariile la acelasi nivel , corespunzator grupei de incadrare....nu poti face aceeasi munca intr-o sectie si sa fii platit diferit... Sa nu mai spun si intr-o sectie UPU unde muncesti de nu mai esti om dupa 12 ore...Pana acum doi ani NU au fost aprobate aceste diferente salariale de catre managerul spitalului nostru , insa AU fost aprobate prin presiuni la nivelul Consiliului Judetean ... Toate bune... dar haideti sa facem si noi presiuni asupra celor in cauza si sa mai aprobe inca o echivalare ... cum s-a facut mereu un singur an sa mai aprobe si acum!!! Unde trebuie sa ne adresam ?? Au fost zvonuri ca acest lucru l-ar face posibil ?? Cum?? Ce trebuie sa facem?Cui trebuie sa ne adresam? Eu am absolvit Postliceala Victor Babes - Fundeni Bucuresti in 1997...Dar lucrez in provincie ! Va rog daca aflati ceva de genul sa postati aici ..Trebuie sa existe solutii ! Nu e bine sa ne purtam ca niste prost crescuti, ci sa respectam niste reguli de baza ale educatiei... Nu mai spun ca e scandalos ca una din colegele noastre sa precizeze ca ea are studii superioare  si prin asta ne este SUPERIOARA.. asa se declara..Dar asta este.. Deci haideti sa devenim cu totii SUPERIORI !!Sa facem ceva !Pentru ca profesional multi nici nu ne calca pe urme!!    ASA CA NU STIU CE SUCCES VA AVEA ACEASTA PETITIE INITIATA... HAIDETI SA SUSTINEM DAR ....ECHIVALATREA !!! NU ESTE VINA NOASTRA CA IN 97 NU AVEAM FACULTATI .... SI NICI CA IN LOCALITATILE UNDE DOMICILIEM NU EXISTA ASEMENEA FACULTATI!! DAR NU ESTE NICI CORECT CA NOI CEI CU O  ANUMITA VECHIME IN MUNCA SA FIM PLATITI MAI PROST!!


Musafir

#38 Re: Re: Re: Re: Re: De ce generalizati?

2016-01-12 18:19

#31: - Re: Re: Re: Re:  

 Esti studenta si te exprimi asa? Sa nu mai vorbim de scris. Te inteleg, probabil e mai greu sa faci o facultate ( buna) decat postliceala in primul rand pt ca difera si durata de studiu. Dar inainte sa spui " un rahat de postliceala" gandeste-te ca nu e bine sa generalizezi. Tu ai spus ca prietena ta cea mai buna a facut postliceala. La mine e invers. Eu fac postliceala si prietena mea era la facultate. Si spun ca era pt ca s-a retras din cauza faptului ca a trait o dezamagire in ceea ce priveste corectitudinea cu care se treceau examenele. Nu are rost sa detaliez deoarece se cam stie ca la la unele facultati ( inclusiv la cea din Craiova)  unele examene nu se trec pe ceea ce stie elevul, ci pe cat scoate din buzunar. Poate ca tu inca nu ai avut de a face cu asta. Dar mai sunt si alte motive pentru care iti spun ca nu trebuie sa generalizezi. Eu am luat bacul cu 9, mi-am dorit mereu sa lucrez in domeniul medical, insa am fost la profil uman si nu am avut o situatie financiara care sa-mi permita sa fac meditatii pt a intra la UMF buget, asa ca am ales postliceala deoarece taxa este la jumatatea celei de la facultate, si am avut sansa sa intru si la buget deoarece intr-adevar, examenul este mult mai usor decat cel de la facultate. Sunt anul 2 si nu regret ca am ales aceasta varianta pt ca am ales-o din pasiune. Tocmai de asta am facut si voluntariat. Nu am lipsit niciodata, si  iau materiile in serios pt ca imi place ceea ce invat. Dar sunt constienta ca imaginea postlicealelor e patata de faptul ca multi dintre cei care pica bacul aleg sa se inscrie la postliceala doar pt a nu sta acasa. Insa pt a ocupa un post se da un examen. Iar atunci nu conteaza cine ce a terminat, conteaza cine ce a invatat si cata meserie stie! Si nu uita ca asistenti medicali slabi pregatiti pot produce si facultatile, nu numai postlicealele. Tot ce am spus, am spus in cunostinta de cauza.Mult succes in continuare! PS: Chiar daca fac postliceala, nu sustin echivalarea studiilor deoarece sunt constienta ca in absolut toate domeniile conteaza anii de studiu din spate, asa e in toate domeniile, nu numai in domeniul medical.


Musafir

#39 Re:

2016-01-12 18:26

#37: LORE -  

 Daca exista superioritate, fii sigura ca ea consta in caracter, nu in studii, functie, bani sau mai stiu eu ce. Daca cineva se crede superior doar pt ca a terminat o facultate, inseamna ca in ceea ce priveste largirea orizontului nu a invatat nimic. Se presupune ca cei cu studii superioare ar trebui sa inteleaga mai multe lucruri, sa poate privi lucrurile din mai multe unghiuri, nu sa fie incuiati si sa se creada superiori doar pt ca au un an in plus de studiu. Trist...


Musafir

#40 Re: Re: Re:

2016-01-12 19:07

#20: - Re: Re:  

 Draga " INTELIGENT-O", se pare ca limba romana e straina pentru tine. 


Musafir

#41 Re: Re: Re:

2016-01-12 22:36

#30: - Re: Re:  

 Si iti dai seama, in situatia asta,  cat de mult au invatat ele la facultate? Probabil au facut-o de mantuiala. Si eu fac parte din generatia tanara, probabil mai tanara ca tine (deduc din comentariu) si ma lasa rece gandirea de turma si rautatea pe langa multe altele. Ganeste-te ca daca va fi o echivalare ( desi nu cred), cele care vor sa echivaleze o sa trebuiasca sa invete iar, sa studieze un an probabil sau mai mult. Echivalarea nu se poate obtine de la o zi la alta. Si nu vad de ce ar fi deranjate de asta persoanele cu facultate ( mai ales daca si-au ales sa lucreze in domeniul medical din pasiune). 


Musafir

#42 Re: Re: Re:

2016-01-13 17:40

#36: FLORIN - Re: Re:  

 Corect! Nu conteaza daca ai terminat facultatea sau postliceala. Conteaza cata meserie stii!


Musafir

#43 Re:

2016-01-13 17:45

#29: Anonim -  

 Bravo! Ai mare dreptate! Din nefericire asa sunt majoritatea din generatia de azi. Fac ceva numai pentru a fi in rand cu altii, pt statutul sofial si cam uita sa faca ceea ce le place.Si sa fim seriosi, facultatile nu mai au valoarea pe care o aveau odata.  Azi si cei care nu stiu sa scrie corect, sau cei care nu au citit in viata lor o carte pot sa termine o facultate, si ma refer la orice facultate. Nu stiu de unde aerele astea de superioritate pe unii care termina o facultate, uita ca sistemul universitar din Romania se deformeaza incetul cu incetul...

Camelia

#44 Re: Re:

2016-01-23 18:42

Camelia

#45 Re: Re:

2016-01-23 18:45

 Echivalarea scolii postliceale cu facultatatea de asistenti

mandy

#46 Re: Re:

2016-01-24 12:11

#17: - Re:  

 Pai pentru inceput cei cu facultate stiu sa isi ia examenele si bac-ul. Nu comparati rahatul vostru de postliceeala cu o facultate la care se intra cu admitere. La facultate chiar se invata chiar daca voi sustineti contrariul. Frustarile pe care le aveti sunt din cauza invidiei. O zi buna

mandy

#47 Re: Re:

2016-01-24 12:13

#43: - Re:  

 Si te pomenesti ca tu cu postliceala esti mai destept decat unu cu facultate? Mars de aici. Esti nimic. Studentii de la facultate au luat un bac, au luat o admitere, au luat examene in timpul facultatii. Nu se accepta sa fie criticati de niste mizerii de oameni care pretind ceva ce nu sunt. 

agramata

#48

2016-01-26 18:54

Stimati colegi, sau presupusi colegi ...cel putin asa reiese din polemica iscata pe un subiect care nu prejudiciaza pe nimeni , daca ar fi aprobat. Nu ar scadea bugetele familiilor lor  si nici nu ar afecta onoarea dumnealor de-a fi licentiati. (banuiesc). Echitabil ar fi,  sa fim platiti in functie de competenta noastra, de calitatea actului medical desfasurat si de tinuta noastra morala la locul de munca. Meritocratie,  daca ar fi posibil , ar fi perfect din punctul meu de vedere. Sa fie evaluat nivelul nostru de cunostinte si pregatirea noastra practica , de persoane impartiale, si apoi , ma ofer sa-mi cumpar bilet in primul rand sa vad cine se mai bate cu caramida-n piept. Cu respect ,va salut.... si nu pentru diplomele achizitionate intr-o mapa, ci,  pentru ceea ce faceti pentru oameni.

 


Musafir

#49 Re: Re: Re:

2016-01-29 18:38

#47: mandy - Re: Re:  

 Asa vorbeste o persoana cu facultate? Spre surprinderea ta am luat bacul si am ales postliceala deoarece despre facultatea din orasul meu se stie mai peste tot cat de buna e. Iar daca nu invatam, azi nu mai aveam loc de munca. Uite ca eu cu postliceala am reusit sa obtin rezultate mai bune la concurs decat altii cu facultate pt ca ce fac , fac din pasiune, si stiu ca nu conteaza ce termini, conteaza cat de multe stii la final. Tu probabil nu intelegi lucrurile astea. Si sa stii ca exista si postliceale cu admitere. Nu eu sunt nimic, sau mizerie de om, ci tu si cei ca tine care vorbesc in halul asta. Tu pretinzi ca esti ceva ce nu esti, te crezi om destept dar felul tau de a vorbi  lasa de dorit. Hmm sau poate pt ca faci parte din categoria celor care se cred superiori desi caracterul dovedeste contrariul, te simtisi jignita, si ca orice om incult, incerci sa te aperi jignind. Stai linistita, tu ca om esti cu mult inferioara unora care poate nu au nici scoala si nici nu au cu ce sa traiasca de la o zi la alta, dar stiu sa fie oameni! Incearca sa iti mai dezvolti creierul, gandirea, si dupa spune-ti parerea. Iarta-ma ca iti spulber visele, dar nu toti cei care fac facultatea sunt si destepti, cum nu toti cei care fac o postliceala sunt prosti, nu trebuie sa generalizezi. Tu esti incapabila sa privesti un lucru din mai multe unghiuri, jignesti, vorbesti exact ca un om jalnic si totusi te crezi desteapta. Intr-adevar, mi-ai facut o demonstratie a inteligentei tale.


Musafir

#50 Re: Re: Re:

2016-01-29 21:24

#47: mandy - Re: Re:  

 Singura scuza pt vocabularul tau e frustrarea.