Sustine ne-echivalarea asistentilor cu postliceala cu facultatea de asistenta medicala si moase


Musafir

#201

2018-02-18 18:21

Ultimele comentarii au fost adaugate de aceeasi persoana ..frumos din partea dimneavostra,pacat ca nu prea aveti sustinatori si a trebuit sa.i inventati


Musafir

#202 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2018-02-18 18:49

#194: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

Doamna ,nu a facut nimeni facultatea la Arad,daca mai insistati cu asta va raportez comentariul,sunteti de tot rasul


Musafir

#203 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2018-02-18 18:51

#199: - Re: Re: Re: Re: Re:  

V-au invatat niste fete fara facultate pentru ca pe vremea lor nu existau facultati,asa se explica acest mare mister


Musafir

#204 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2018-02-18 18:53

#194: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

Asa e,nu o sa ajung niciodata sa stiu cat stiti dumneavoastra,o sa stiu mult mai mult


Musafir

#205 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2018-02-18 18:56

#204: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

Am rezerve mari in ceea ce va priveste.


Musafir

#206 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2018-02-18 18:58

#205: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

Da,sigur,faptul ca am terminat facultatea cu 10 nu inseamna nimic?


Musafir

#207 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2018-02-18 19:05

#206: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

Chiar nimic. Tocitul cu practica si cu cazurile reale ...nu au absolut nimic in comun. 

Si in caz ca nu am fost bine inteleasa..nu am nimic cu vele care au facut sau fac facultatea...ma deranjeaza imsa aroganta si lipsa de bun simt .

Felicitari insa daca ai absolvit cu 10.

Seara buna

 


Musafir

#208 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2018-02-18 19:07

#207: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

Si la facultate se face practica in spitale incepand cu primul an de facultate,exista stagii obligatorii la care se face prezenta, facultatea nu inseamna a toci,exista exameme practice pe pacienti din spitale,ceea ce stiu ca la postliceale nu exista....sa nu credeti ca sunteti singura care are experienta in domeniu


Musafir

#209 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2018-02-18 19:32

#208: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

Stiu si de asa zile probe practice pe pacienti.

De exemplu..la mine in spital nu au voie sa faca absolut nimic unui pacient daca nu au terminata scoala..indiferent ca face facultatea sau postliceeala.Atata timp cat nu exista diploma si certificatul de libera practica. Etica profesionala nu te lasa.Pentru ca noi si medicii care profeseaza acolo ..nu ne putem asuma  eventuale accidente si incidente .

Cand ai in ingrijire un copilas de doar 20 de zile cu probleme grave de sanatate ...intubat ...si ventilat artificial...nu cred ca poate fi vorba de facut practica acolo. Si asta e valabil si pe sectiile de adulti.


Musafir

#210 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2018-02-18 19:54

#209: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

Nu ma refeream la pacientii care se afla in stadii critice. Examenele se dau pe bune,primesti un caz clinic,trebuie sa stii toate simptomele,tratamentul,diagnostic diferential....sunt colegi care au avut restante la examenele practice pentru ca nu erau pregatiti....nu.mi spuneti mie ca sunt "asa zisele probe practice", nu ati facut facultate,nu stiti despre ce e vorba.... sa nu mai discutam despre subiectul asta ca nu aveti habar,sa nu mai vorbim din auzite...si eu am auzit destule....am dovezi care.mi sustin spusele,dumneavoastra nu aveti


Musafir

#211 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2018-02-18 20:06

#210: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

Cred ca vorbesti de Studiul de caz....

Proba practica pe pacient inseamna sa pui mana pe el...sa ii montezi um dispozitiv medical....sa pregatesti dilutia unui medicament ...sa ingrijesti o plaga.

Despre ce vb tu ....aia cu Studiul de caz....este vorbarie multa. Pentru studiul de caz ai nevoie doar de o foaie de observatie...si de acolo...iti poti lua toate informatiile. Nu trebuie sa gandesti prea mult. Doar sa ai ochii buni si eventual sa intelegi scrisul medicului.


Musafir

#212 Re:

2018-02-21 08:03


Musafir

#213 Re: Re: Re: Re: Re:

2018-03-04 17:44

#193: - Re: Re: Re: Re:  

Doamna cu facultate va asigur ca aceasta aberatie exista doar in tara.Am lucrat 10 ani ca asistent medical in Italia,4 ani Austria si acum Elvetia. Scoala Postliceala care am urmat o in tara a fost imediat recunoscuta de aceste trei tari farà Probleme.Dumneavoastra Doamna in Europa cu facultatea care o faceti in tara sunteti exact la acelas nivel ca si noi muritorii de rand cu postliceala in plus in Germania doar ca sa puteti pune o branula sau un cateter cu toata facultatea dumneavoastra faceti cursuri speciale ca sa nu mai spun de posizionarea unui Midline sau PICC daca stiti ce este(in Italia aceasta procedura o fac asistenti medicali

Sunt curioasa sa vad toti acesti absolventi de facultati in afara tarii ce pretentii au si cine ii asculta?Sunt de acord cu faptul ca in aceasta meserie este necesara o perfectionare continua dar asta nu inseamna ca un absolvent de facultate doar pentru partea teorica ajunge sa isi bata joc de absolventii de postliceala.

Eu

#214 Re: Re: Re:

2018-03-30 07:53

#193: - Re: Re: Re: Re:  

Se vede ca iti lipseste experienta. Si de viata si profesionala. Nu va uraste nimeni minunatele facultati. Problema este ca nu exista delimitare clara, nici in fisa postului, nici in lege, intre atributiile asistentelor cu studii medii si ale celor cu studii superioare. Fac toate aceeasi munca, doar ca unele primesc mai multi bani, iar altele mai putini. E simplu...nu ma deranjeaza daca iau mai putini bani decat tine din cauza studiilor, ma deranjeaza ca iau mai putini bani facand aceeasi munca!

asistenta cu postliceala

#215 Re: Re:

2018-04-16 05:01

#2: Anonim - Re:  

da, ati sustinut niste examene dar notiuni de practica ati invatat de la acei asistenti cu postliceala; daca sunteti mai tineri si intre timp au aparut facultati de asistenta medicala nu inseamna ca sunteti mai destepti decat asistentii cu liceul sanitar sau postliceala; si daca tot aveti facultate fiti mai decenti si mai modesti. 


Musafir

#216 Re: Re:

2018-05-28 16:55


Musafir

#217 Re:

2018-05-30 12:46

#3: asistent medical -  

D-le sau D-na asistent medical cu studii superioare, sa stii ca si cei cu scoala posliceala sunt buni si chiar foarte buni ( si noi am facut lucrare de diploma, si noi am dat examene). As dorii daca poti sa ne verificam cunostiintele si fortele ca As Med. Cum poate un As med cu 0 experienta dar cu facultate si sa aibe aceleasi rezultate cu un As med cu posliceala dar cu 12 ani experienta in Bloc Operator si ATI. Noi dorim echivalarea pentru ca pe vremea noastra asa era legea. Ce doriti sa dam statul in judecata si sa spunem ca nu este echitabil. Ai citit legea ? Ca pe voi as med cu studii superioare va baga in ture singuri si pe noi cu posliceala dublati ?

Ioana

#218 Re: Re: Re: Re:

2018-08-16 13:05

#40: - Re: Re: Re:  

Asta e diferenta dintre cele cu liceu sanitar si cele cu scoala postliceala facuta pe repede inainte la privat!!! Degeaba va ofticat, dar asa este!.Adevarul e ca unele dintre cele care au facut postliceale la privat nici nu stiu sa scrie, dupa cum se vede si mai sus! Si nu e o greseala de scriere ca ai atins alta tasta din gresala, e din aia cu cratima pusa unde nu e cazul!  Eu am terminat liceul sanitar in 1989, am facut un an de echivalare, 3 ani de postliceala Fundeni si 4 ani de facultate AMG.Practica si teorie de Tehnica ingrjirii bolnavului ca in liceu nu am invatat nicaieri, sa fie foarte clar! Pentru cine nu stie cum se facea atunci practica sa afle acum: fiecare clasa era impartita in 3 grupe, cate una la o profesoara diferita de Instruire practica.Deci aveam 3 profe la o clasa, careia ii reveneau 12 elevi in grupa.Asta ca sa poata sa se ocupe serios de fiecare in parte! Practica se facea in spitalele din Bucuresti cate 3 sapt/ trimestru, de la ora 7 dim la 3 dupa amiaza si cateodata si in garzi de noapte.Eu am facut garzi de noapte la ginecologie, ATI si pediatrie.Totul era la modul foarte serios, nu aveai voie sa intarzii, sa-ti uiti halatul, sandalele de spital sau boneta acasa.Profesoarele stateau langa elevi tot timpul si ii duceau sa vada toate manevrele medicale care se faceau pe sectia respectiva.Dupa cateva zile eram puse sa facem si noi tot ce vazusem.La sfarsitul fiecarui stagiu de practica trebuia sa invete toata lumea anumite manevre medicale obligatorii! Adica recoltai sange in fata profei, faceai inj im, iv, sc, id, tubaj duodenal, sondai vezical, pansai o plaga, etc.Aceste stagii se faceau prin toate sectiile: chirurgie, medicala, pediatrie, urologie, ginecologie, ORL, infectioase, chirurgie cardiovasculara, gastroenterologie, chiar si la leaganele de copii.De aceea, absolventele de sanitar chiar stiau carte dar si practica!Eu la 19 ani cand m-am angajat am lucrat doar 2 saptamani cu colegele mai vechi pe sectie de la care am invatat organizarea spitalului, nu meseria!Dupa 2 saptamani am intrat singura in tura 2+3 de 16 ore, de la 15 la 7 dimineata, sectie de nefrologie cu 80 de paturi, singura pe sectie.In fiecare noapte mureau 1-2 pacienti ci IRC ca nu erau aparate de dializa pe vremea aia.E clar ca postliceala si facultatea am facut-o pentru diferenta de salariu.La facultate am facut mai multa teorie in plus, dar absolut inutila, dupa parerea mea, biofizica, biochimie si o gramada de alte idiotenii gen informatica, orientarea profesiei, etc.Practica zero barat si la facultate si la postliceala, asa ca inteleg de ce vin "tufa de Venetia" fetele tinere care termina acum scolile astea si nu stiu sa faca nici macar injectii sau perfuzii!! Asta este adevarul! Si inca ceva: la liceul sanitar se dadea un examen de admitere greu si luau numai felele bune si foarte bune la invatatura, in general primele din clasa de la scolile lor! La postliceala aveam colege infirmiere de pe sectiile din spitale pe unde lucrau, portareasa, vanzatoarea de la la second hand, etc care, fara suparare, de abia stiau sa scrie! Cand au inceput sa vina pe sectia mea dintre ele m-am ingrozit cand citeam raportul de tura.Bineinteles ca le corectam cu rosu toate greselile ca sa stie de ce nu vor fi niciodata de nivelul meu! Cele cu sanitar au facut toate aproape facultate, nefiindu-le frica de invatat, celelalte au ramas cu postliceala si acum vor echivalare cu facultatea! Parerea mea este ca nu e corect! Daca vor salariu de studii superioare, atunci sa dea o admitere la facultate, sa dea 10-11 examene tampite pe an si apoi sa vrea egalitate.Asa e corect.Da, nici pe vremea mea nu erau postliceale si daca am vrut sa fiu cu PL am facut-o apoi, pe urma am facut si facultatea de AMG pt ca nici aia nu era atunci.Si ce daca nu era, asta e motiv sa vrei sa ti se dea diploma de facultate pe un an de studiu in loc de 4? Materiile de la facultate nu sunt aceleasi cu cele de la postliceala, deci nu stiu cine a venit cu ideea echivalarii! E ca si cand un instalator ar vrea sa faca1 an de cursuri si sa devina inginer de instalatii pt ca si el stie sa faca instalatia unei bai dupa 5 ani vechime! Dar nu este acelasi lucru cu cei 4 ani de facultate ai inginerului! Asa ca cine e in stare sa-si faca facultatea pe bune si cine nu, sa nu mai viseze la diplome pe degeaba!Si mai ales doamnele care nu stiu sa vorbeasca si sa scrie corect gramatical sa zica merci ca au putut sa faca si scolile alea postliceale la privat asa cum le-au facut, ca gasca prin apa, fara sa invete mai nimic, ca pe vremea mea, daca luai la sanitar bine, ajungeai asistenta, daca nu, te faceai coafeza, bucatareasa, infirmiera, calcatoreasa, croitoreasa.Acolo nu trebuia sa scrii raport de garda si nu radea nimeni de tine ca nu stii sa scrii!Si nu vorbea nici o asistenta cu "fa" prin spitale, ca acum!Mi-e dor de vremurile alea.Atunci pana si doctorii se mai casatoreau cu asistente pentru ca erau fete destepte si stilate.Sa-mi spuneti voi daca azi se mai intampla sa se insoare un doctor cu o infirmiera din asta care nu stie sa scrie!


Musafir

#219 Re: Re:

2018-08-16 13:19

#217: - Re:  

De ce sa dati statul in judecata, mai? Lucrurile se mai schimba.Au fost licee sanitare, au aparut sc postliceale, apoi facultati.Daca vrei sa ai studii superioare fa faculatea.Punct! E simplu ca buna ziua! Daca nu faci facultatea, atunci ramai as med cu PL, nu cu facultate.Draga mea, nu e obligat statul roman sa-ti dea tie facultati pe 1 an de studii superioare ca asa ai visat tu frumos intr-o noapte! Studiile tale sunt nivel de postliceala.Sunt alte materii si alt nivel de predare.Crede-ma, am facut sanitar, postliceala si facultate si stiu ce spun! Chinuie-te 4 ani si mai vorbim apoi.Eu sunt de acord ca ai putea sa ceri statului sa-ti mai ia din atributiuni si sa-ti faca salariul mai mic apoi.Asta da! Si daca pui o perfuzie sa ma chemi sa te supraveghez, ca afara! Sa vad daca iti place apoi!


Musafir

#220 Re: Re:

2018-10-20 01:18

#5: Anonim - Re:  

Daca stii teoria vei sti si...

Anonim 1

#221

2018-10-24 15:41

Problema este ca spitalele scot la concurs posturi cu postliceala..cu studii superioare sunt ff putine..nu inteleg de ce este discrminarea asta,inteleg ca trebuie platiti mai bine cei cu SS ,dar de ce s a mai infiintat facultatea daca nu te ajuta cu nimic,imi pare rau ca m am chinuit 4 ani degeaba..asa ca bucurati va cei cu PL

And

#222 Re: Re: Re: Re: Re:

2018-12-12 12:12

#151: - Re: Re: Re: Re:  felul cum vorbesti,arată calitatea ta de om ! Dacă tot sunteti atat de deștepți faceti medicina de 6 ani...

Dana

#223

2019-01-04 11:09

#75: -  

Esti frustrata,asta e problema ta! Nu e nimeni responsabil sau vinovat de oboseala ta.Nu-i pasa nimanui de faptul ca ai fost nevoita sa muncesti in paralel cu facultatea.Nu esti singura,iar cei care fac asta ar trebui sa fie constienti ca este ceea ce au ales.Daca ai facut asta doar ca sa te plangi cat de greu e si sa ii critici pe cei cu postliceala,degeaba!Zero caracter!

Julia

#224 Re: Re: Re:

2019-03-06 11:27

#84: Fly - Re: Re:  

Soția domnului operează deja deoarece a absolvit facultatea de asistente mai calificată și mai competentă decât un medic după niscai ani de rezidențiat. Cred că doamnele mai în vârstă, cu experiență, colegele soției ultra-competente, fac ochii mari la cât bate câmpii soția în cauză. Nu strică să vă lăudați între voi, e de înțeles când nu o face nimeni. Păcat, totuși, că nu și-au dat seama la timp profesorii de calitatea absolută a doamnei soții și să îi ridice o statuie la timp în fața instituției. Poate nu e timpul pierdut, poate mai are o șansă...

Alexandra Radu

#225 Re:

2019-07-23 00:52

#1: colectiv cu experienta al unui spital universitar -  

Imi paee rau sa va spun dar..ei au dat o admitere, foarte grea-biologie si chimie. Voi ati facut o postliceala unde intrii fara Bac asa ca..