Galațiul, oraș fără câini maidanezi

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Galațiul, oraș fără câini maidanezi


Musafir

#76

2014-12-14 21:18

Cainii fara stapan trebuie stransi de pe strazi, unde nu au ce cauta. Cum sa se procedeze ulterior, este alta poveste. Unii vor fi adoptati, ceilalti sterilizati si intretinuti, dar nu reeliberati.

Musafir

#77

2014-12-15 05:20

punct punct


Musafir

#78

2014-12-15 09:15

Dreptul la un mediu curat si sanatos ne este garantat prin Constitutie. Cum ne apara institutiile? Agentia de Protectia Mediului (zgomot nocturn mult peste limite), Inspectoratul deSanatate Publica (fecale si nenumarati agenti patogeni), Politia ( ordine si liniste publica si siguranta cetateanului). Va rugam, faceti0va datoria si aplicati legislatia!
Galateanca

#79 Re: treaba grea

2014-12-15 15:28

#8: andrei - treaba grea 

 

Cum au ajuns acei caini pe strazi?Nu cumva din cauza legii sterilizarii neaplicata de tine ,Basescu?Numai din 2000 daca s-ar fi dat legea sterilizarii obligatory ,s-ar fi facut programe de sterilizari gratuite la sate si orase ,mai ales ptr cei care au un venit mai mic sau deloc ,daca s-ar fi construit adaposturi adecvate cuun personal adecvat si calificat ,daca s-ar fi dat o lege impotriva abandonului (in momentul cand se sterilizau cainii cu stapan ,s-ar fi facut si un recesamant)daca s=ar fi controlat canisele ,nu s-ar mai fi intamplat asta ,desi din cate stiu au fost caini cu stapan care l-au omorat ,deci acel stapan ar fi trebuit sa plateasca nu cainii ,daca toate acestea s=-ar fi facut macar din 2000 ,acum nu ar mai fi existat caini pe strazi !Romani aeste o tara mica ,cu toate mentionate mai sus ,s-=ar fi putut adduce la... un rezultata!Din pacate din cauza romanului iresponsabil ,prost si fudul ,care isi cumpara caini ,ii inmulteste ,doar nu-I va steriliza ,ii abandoneaza ,sunt caini pe strazi .Ce face taranul cu puii facuti >?ori iiomoara (doar ii este mila sa si sterilizeze cainii )ori ii adduce in sac la oras ,dar orasanul fudul si prost ?cumpara cainele ,cat e mic e dragalas ,dar cand se face mare ?Nu mai are loc la bloc si ii da pe strazi ,si isi mai cumpara unul mai mic ,ce sa fie mai prejos ca el nu are caine de rasa ?Nu cainii sunt de vina ca mor copii prin spitale ,orfelinate ,nu cainii sunt de vina ca mor copii ai strazii ,nu cainii sunt de vina ca sunt batrani cersatori si ai nimanui ,nu cianii sunt de vina ca s-au vandut atatea din Romania ,nu cainii sunt de vina ca medicii nu isi fac treaba daca nu le bagi in buzunar ,nu cianii sunt de vina ca s-au pus taze aiurea asupra romanilor ,nu cainii sunt de vina ca sunt hoti ,violatori de copii ,criminali inca in libertate!Oricum daca s=ar fi intamplat asta intr-o tara civilizata ,cainii ar fi fost evaluate si pusi spre adoptie ,iar daca vre0unul ar fi dat mari semen de agresivitate ,ar fi fost eutanisat ,uman ,nu cu otrava sau cu lopata in cap ,bunica ar fi fost trasa la raspundere si inchisa ,si parintii la fel .Din cate stiu multe tari au donat ptr caini strazii ptr a STERILIZA si ptr a construi adaposturi adecvate ...si unde sunt banii ?
Sunt galateanca ,am crescut cu cheia de gat ,mergeam pe jos la scoala ,pe vremea cand se inchidea lumina ,nu am fost atacata si nici nu ma fost msucata vredoata de caini !
bogdan

#80

2014-12-16 11:51

Eu as merge chiar pana la eutanasie. Problemele sunt 2. Una ca in Romania nu se desearta doar caini cu duba de colo colo. Ci ca aici ne-am pricopsit si cu toate fundatiile iubitorilor de animale ce incearca sa impuna abuziv niste idei tembele ce nu si-au avut nici macar rostul in orice discutie civilizata din vest. In afara, problema se rezolva simplu, cainele se culege de pe strada, este cazat 14-21-30 zile in padoc, daca cineva il revendica si semneaza si isi asuma raspunderea pentru el (se ajunge pana la penal daca esti iresponsabil) cainele este predat in custodie, daca nu - eutanasiat. Nimeni nu comenteaza acolo, deci dupa mintea unora de pe aici, occidentul e plin de satanisti si oameni fara de inima. La noi e brutal si plin de cruzime asa ceva. 

Problema a 2-a este ca noi ne-am permite chipurile sa dam cate 200-300 lei pentru intretinerea pe luna a fiecaruia din cele 20000 si ceva de caini din Galati. Noi ne-am permite sa platim eventualele cheltuiele medicale cu cei muscati de caini. Iubitorii astia vehementi ai cainilor de pe strazi trebuie sa fie tare ipocriti daca cred ca noi ca si societate, asa cum suntem, ne permitem asa ceva. Noi care platim cat platim alocatii copiilor si ajutoare pensionarilor. Da, stiu, astia suntem, se fura in Romania pe luna cat cu banii astia am caza toti cainii in padocuri de 5 stele all inclusive. Sunt multe probleme. Dar de-ar fi posibil sa avem banii astia, tot as prefera alocarea lor mai intelept decat pe cazarea pe x ani a nu stiu ce animale de pe strazi.

 


Musafir

#81

2014-12-20 20:18

PROBABIL CA ''IUBITORII DE CAINI '' ACUM DE CRACIUN SARBATORESC CU MENIURI VEGETARIENE. DECE AR IUBI MAI MULT CAINII DECAT PORCII SAU MIEI CE SE SACRIFICA DE PASTI? SAU DACA SUNT VEGETARIENI SI SUNT IN ADEVAR IUBITORI DE CAINI SA-I TINA IN PROPRIA LOR LOCUINTA. ONG CE SE OCUPA DE ANIMALE/CAINI,AU INTERESE PERSONALE,SUNT FOARTE BINE REMUNERATI PT.GALAGIA CARE O FAC.STERILIZAREA NU REZOLVA NIMIC,CAINELE TOT TE MUSCA SI TOT ISI FACE NEVOILE PE STRADA SI IN PARCURI PE UNDE MAMELE ISI PLIMBA COPIII.EUTANASIEREA CIVILIZATA E SINGURA SOLUTIE SA AVEM UN ORAS CIVILIZAT, SAU POATE ...EXPORTUL LOR IN ASIA.AJUTAM BUGETUL LOCAL !

DNA

#82 DNA va ia urma!

2014-12-21 19:56

vedeti cum numarati voi cainii si cum stabiliti bugetul ca DNA-ul va ia urma. la Bucuresti deja e pe urmele hingherilor pentru fraudarea bugetului public cu asa zisele eutanasii. hai primarule poate vrei sa ajungi la puscarie si tu pt frauda cu eutanasiile


Musafir

#83

2014-12-28 14:02

nu se mai poate trai cu haitele de caini fara stapin primaria sa aplice legea; cei care mor de grija cainlor sa-i ia la casele lor

Musafir

#84

2015-01-06 14:49

Fara caini maidanezi in Galati.

Musafir

#85

2015-01-07 00:09

Un oras civilizat, in secolul 21, ar trebui sa fie curat, cu strazi si trotuare pavate/asfaltate, cu parcari suficiente pentru masinile rezidentilor si celor ce tranziteaza orasul, cu pracuri si spatii verzi insumand o suprafata de cel putin 4 mp/locuitor si nu in ultimul rand, eliminarea cainilor fara stapan din spatiul public.

Musafir

#86

2015-01-07 07:23

Lipsa cainilor maidanezi ofera siguranta si garantia libertatii.  Fara caini maidanezi la Galati.


Musafir

#87

2015-01-07 16:26

Locatarii blocului A10 ,str.Traian nr.142aflat la intersectia in T dintre str. Garii si str. Traian va informam ca in zona sunt multi ciini fara stapin,agresivi.Vezi Punctul Termic care deserveste zona limitrofa

Musafir

#88

2015-01-08 07:33

Iubitorii de caini au datoria de a le asigura conditii de trai in spatii proprietate personala. In domeniul public nu este de acceptat existenta cainilor nesupravegheati de catre stapinul lor.

Musafir

#89 Re: Re:

2015-02-24 08:59

#30: natura - Re:  

 tu urasti gainile,porcii,oile si toate celelalte animale "ucise" ca sa manance javrele tale???Inteligentuleeeeeeee


Musafir

#90

2015-02-24 13:59

Bine ca nu va-ti saturat de pedofilii care va uramaresc copii can ies la la scoala, de criminalii in seriae care se plimba pe langa noi pe strada, de bipezii care chinuie animalele si le desfigureaza , da hotii de buzunare.....si asa mai departe. Cainii sunt singura noastra problema in Tara asta unde toti incompetentii ajug la conducere.

Solutia este sa sterilizam cainii nu sa-i ucidem asa cum s-a procedat pana acum.

Voluntarii fac tot ce pot dar nu este suficient, statul nu se implica cat trebuie si cum trebuie.Asa ca fac eu ceva pe petitia vostra, semnez o petitie fara PEDOFILI, ZOOFILI,CRIMINALI, HOTI DE BUZUNARE, CRIMINALI CARE SCHINGIUIE AANIMALELE  si asa mai departe.......................

 


Musafir

#91 Re:

2015-02-24 14:02

#81: -  

 Poate se eutanasiaza si bipezii care ne violeaza copii.......ce spuneti de asta, mie mi se pare mai ok sa se eutanasieze bipezii care ucid si oameni si animale..........

 


Musafir

#92

2015-02-25 06:29

Propunere-Fiecare cetatean al localitatii [sau fiecare cap de familie]sa doneze in fiecare luna 10 roni pentru construirea unor noi adăposturi[dacă e cazul]și pentru îngrijirea câinilor străzii !Aici ,în adăposturi, sa li se asigure asistenta sanitara gratuita [castrare ,vaccinare ] [SE POATE !!!!]Noi sa avem voie sa urmărim dacă banii ajung acolo unde trebuie si nu în buzunarele unora !Condamnam uciderea câinilor și suntem de acord cu pedepse aspre pentru cei care ii chinuie,ii omoară !!

Musafir

#93

2015-05-07 06:55

Daca Primaria Orasului Galati nu urgenteaza strangerea cainilor maidanezi, voi incepe personal sa-i strang asa cum ma pricep mai bine. Daca ei nu vor sa-i stranga in viata, ii vor stange morti.

Musafir

#94

2015-05-09 05:03

In cartierul meu sunt vreo 5-6 caini care deranjeaza prin latratul lor.Ei latra la fiecare persoana care trece si nu este din zona,incepand cu orele 5 dimineata pana la 23 -24 noaptea.Eu lucrez in schimburi si intotdeauna sunt trezita de latratul lor in fiecare dimineata desi mi-as dori sa dorm pana la orele 8,venind seara din schimbul 2. Nu este normal ca intro tara care se doreste a fi civilizata ,si care plateste toate taxele la un nivel european ,la capitolul caini comunitari sa fim de nivelul unei tari din lumea a treia gen AFRICA,AMERICA LATINA,ETC.In cartierul MICRO 20/21,sunt de asemenia caini care se aduna in haita,vreo 10/11, si va zic sigur,daca nu esti din zona,la orele 22 cand scap eu de la munca si nu este mijloc de transport,nu-ti doresti sa fii prin zona.Primarul nu are de unde sa traiasca sentimente de frica din cauza cainilor comunitari deoarece el circula doar cu masina,si din mers, la 80-100 km /ora nu-i vede.Daca ar circula pe joc,fara mijloc de transport,va asigur eu ca i-ar strange de pe strazi in circa 1 luna.Ar face tot posibilul.

Musafir

#95

2015-07-20 16:54

AM COPIL DE 5 ANISORI.NU AM MASINA MICA.MERG MAI MULT PE JOS. AM FACUT PETITIE SI LA PRIMARUL MARIUS STAN SI LA PRESEDINTELE JOHANNIS.NU SE REZOLVA NIMIC! CAINII VAGABONZI ROIESC IN JURUL BLOCULUI IN HAITA SI NIMENI NU FACE NIMIC! RUSINE! RUSINE! RUSINE!ZONA VIZATA :BLOCURILE A10 A, SEDIUL ELECTRICA BAIA COMUNALA SI SEDIUL SRI.

https://www.youtube.com/watch?v=Yse1w0-Fb9I

DATA VIITOARE O SA PUN PE YOUTUBE FILMULETE CU OAMENI ATACATI DE CAINI IN ZONA BLOCULUI MEU DIN GALATI!!!!!!!!!VRETI SA VEDETI SANGE??? .... VA DAU SANGE!!!!!.....POATE ASA SE SCHIMBA CEVA!!!

Ecologist

#96 Caini vagabonzi

2015-09-10 08:05

In caz ca se indoieste cineva, cam asa arata gradina publica:  https://picasaweb.google.com/113303970903758854786/GradinaPublicaPlinaDeLatraiVagabonzi

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-09-10 08:31


Tri3s3l

#98 Mesaj catre babuinii cu idei putine de genul: "luati cainii acasa, muca cu gura nu cu ..."

2015-09-10 08:47

Mesajul acesta are legatura cu modalitatea de implementare gandita de unele personaje de aici, nu cu scopul final al petitiei si anume obtinerea unui oras fara caini maidanezi.

Problema cainilor maidanezi este una veche, insa care a fost agravata de nepasarea si/sau ineptitudinea de care dau dovada unii concetateni de-ai nostri cu creierul cat bobul de mazare la conserva... Cele scrise mai jos sunt cateva ganduri/sugestii catre voi, cei care va ganditi cu reminescenta prmitiva ramasa in materia voastra cerebrala (sa-i omoram, sa scapam de ei, etc etc)

 

 

 Mentalitatea asta din pacate vad ca este intalnita la tot mai multi oameni, desi speram sa fie limitata doar la subspecia de "grataragiu-in-fata-garajului-cu-mintea-murata-de-bautura".

Permite-mi te rog sa iti demonstrez in cateva cuvinte faptul ca faci parte - cu succes - din categoria sus-amintita:

- "Cainii fara stapan reprezinta un pericol public care trebuie eliminat!". Singura solutie RAPIDA de eliminare este eutanasierea. Solutia aceasta nu este insa nici DE DURATA, dovada fiind toate campaniile de masacrare din ultimii ani din tara (vezi Bucuresti, Slatina, etc), , nci EFICIENTA si asta din doua cauze: 1. animalele lasate pe strazi de concetateni de-ai nostri se inmultesc (indiferent daca vrei tu sau nu). 2. Eutanasierea unui animal este de multe ori folosita de edili doar pentru a masca sumele colosale de bani sifonate din buget. Rezultatul este acela prezent in ultimii ani: cainii re-apar.

- "Luatii acasa de pe strada fratilor, daca-i iubiti atata!" - I-am lua acasa, multi dintre noi au si luat, insa daca problema legata de inmultirea lor nu este rezolvata, numarul lor depaseste cu mult capacitatea de adoptie. Iarasi, problema se rezolva prin STERILIZARE si relocare. Marea majoritate a comentatorilor ce dau dovada de handicap sever si care pun comentarii de genul ""cainii musca cu gura nu cu c****le", omit faptul ca prin sterilizare, anumalul devine mai docil, iar acest fapt este dovedit clinic de atata vreme. Poate metoda aceasta ar fi fost mai utila societatii aplicata pentru ei sau, si mai bine, parintii lor....

- "Nu-mi doresc, dar daca musca vreun maidanez pe cineva din familia mea, dau primaria in judecata si fac si reclamatie la OPC!" - aici, sincer imi permit sa iti spun pe fata ca "furi curent". Rau de  tot. Nu prea are rost sa iti spun faptul ca probabil vei iesi la pensie pana se da sentinta, asta daca nu cumva primul judecator iti da flit. OPC-ul iese din discutie, canii nu sunt persoane juridice... ROFLMAO. 

- "Doar suntem cetateni europeni, care mai platesc si taxa de ecarisaj...", Da-mi voie sa iti spun ca suntem "europeni" doar cu numele... in rest tot ceea ce facem - sau NU facem - dovedeste faptul ca marea majoritate dintre noi este constituita din niste babuini (ca tine), care se acopera cu vesmantul unei asa-zise civilizatii, care, fie au impresia ca un job bun tine loc de civilizatie, fie - cum am mai amintit mai sus - traiesc intr-o stare de semi-incontinenta cerebrala in care singurele momente lucide sunt constituite de emisiuni cu soacre/bucatari/samd si in care apogeul saptamanii este gratarul obosit de sambata de la garaj.

 

Tri3s3l

#99 Re:

2015-09-10 08:54

#81: -  

 Daca prostia si ineptitudinea ar durea, tu te-ai tavali pe jos in agonie.... din pacate nu dor...

Tri3s3l

#100 Re:

2015-09-10 09:02

#92: -  

 Din pacate nu vom vedea asa ceva pana la pastele cailor.... bugetul este cumulativ, banii se duc unde are primaria nevoie nu unde are comunitatea nevoie...