Recuperarea pierderilor salariale pentru toti profesorii

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Recuperarea pierderilor salariale pentru toti profesorii

mariana

#126 Re: Re: mariana

2014-12-27 19:16

#19: Elena - Re:  

 presa nu este interesata noi ne-am strans mai multi sa vedem ce rezolvam dupa sarbatori vrem sa fim mai multi daca doriti sa va alaturati 

oana

#127 diferente salariale profesori

2014-12-28 22:00

daca se merge in instanta pe discriminare cf. art. 16 din Constitutie si Codul muncii se pot castiga aceste diferente. Daca vreun avocat ne poate consilia, contra cost in aceasta problema asteptam sa ne contacteze. In rest nu se pot castiga in instanta diferente salariale care depasesc 3 ani. 

curiosul

#128 farte interesant

2014-12-29 00:28

cand unii se chinuiaiu prin procese, altii stateau acasa sa nu supere conducerea. De ce sa ia banii toti la fel ? Cine a luptat, merita. Cine a dormit, sa stea acasa nu supere conducerea, in continuare. Eu am muncit pentru a obtine drepturile astea. M-am certat cu toti. Voi ? Mai tineti minte ce imi spuneati cand veneam si ma milogeam pentru semnaturi. Unii m-au siinjurat. acum vin sa le sustin cauza sa primeasca si eu bni. Bunul simt ma faca sa nu le raspund cu acelesi cuvinte cu care m-au tratat ei. Cred ca as aveti invata ca tura viitoare sa luptm cu totii, nu numai "fraierii"


Musafir

#129

2014-12-29 10:20

Eu nu am fost instiintata de nimeni ca pot sa imi recuperez banii pe cale legala, asa cum, ulterior, am aflat ca unii au facut.Eu nu am fost in tara in perioada 2006-2009, dar am revenit la scoala in anul scolar 2009-2010, din semestrul al doilea si am contribuit cu suma aferenta la sindicat. Deci, mi se pare foarte nedrept sa nu mi se dea banii care mi se cuvin.

Musafir

#130

2014-12-29 13:55

Dreptul la munca si dreptul la plata nu sunt drepturi sindicale! Principiul egalitatii de sanse garanteaza venituri egale la munca egala! Indiferent daca esti sau nu membru de sindicat. Prin urmare, daca legea diminuarii veniturilor salariale a fost considerata nelegala, atunci drepturile salariale ingradite tuturor trebuie redate tuturor, si nu numai celor care sunt sindicalisti, sau celor care isi cauta dreptatea in instantele de judecata! Cel putin asa precizeaza Constitutia Romaniei, care ofera garantia respectarii drepturilor fundamentale ale tuturor cetatenilor, indiferent de sex, religie, orientare politica sau apartenenta la anumite grupuri sau grupari sociale (gen sindicate). Calitatea de sindicalist aduce un cu tot alt fel de "castiguri" sau "drepturi", suplimentare celor fundamentale! Asa cum au fost ingradite sau incalcate aceste drepturi (prin lege), la fel ar trebui si redate tuturor (tot prin lege)!
ana

#131

2014-12-30 10:04

Stie cineva ce s-a intamplat cu acest proiect de lege ?http://www.senat.ro/legis/lista.aspx?cod=18546

Din ceea ce am citit eu se pare ca a primit aviz favorabil...


Musafir

#132 Re: farte interesant

2015-01-01 10:50

#128: curiosul - farte interesant 

 Eu am platit sindicat ani de zile si totusi nu am fost trecuta pe lista.Avocatul a fost platit si din banii mei.Eu de ce nu am luat drepturile salariale care mi se cuvin!!!!!????Toti profesorii ar trebui sa primeasca banii care le/au fost luati pe nedrept!


Musafir

#133

2015-01-02 17:17

Cer MEN sa fie corect si sa ceara MINISTERULUI FINANTELOR sa plateasca recuperarea drepturilor salariale nediscriminatoriu, tuturor profesorilor daca avem pretentia ca traim intr-un stat de drept.

Musafir

#134 Re:

2015-01-03 14:40

#130: -  

 Cred ca aceasta este singura solutie, sa dam in judecata Ministerul Educatiei pentru discriminare.

mara

#135 Re: Re: farte interesant

2015-01-04 10:51

#132: - Re: farte interesant 

 Si eu am plătit sindicatul ani de zile si nu am fost trecuta pe lista.Avocatul a fost plătit si din banii mei fara sa lupte pt mine ! INTERESANT!!! Nu ???


Musafir

#136

2015-01-04 15:06

am lucrat si lucrez la 2 scoli si nu am fost inclus pe lista pentru 01.09.2009 - 31.08.2010 ( un an), din neglijenta liderului de sindcat

Musafir

#137 Re: Re: Re: farte interesant

2015-01-04 15:09

#135: mara - Re: Re: farte interesant 

 Sunt in aceeasi situatie. Ce discriminare, generatoare de dezbinare au putut sa creeze intre cadrele didactice !!!. Asta ar trebui sa fie principalul motiv pentru a se da avizul pentru o astfel de OG care sa repare aceste stari de fapt.


Anonymous

#138

2015-01-05 19:56

Ce se mai stie despre Propunerea legislativa? Am vazut ca a primit aviz favorabil la Consiliul Legislativ. Acum trebuie sa fie aprobata si de Guvern?

Cornelia

#139 petitie

2015-01-06 15:56

Cornelia:   in sept.2009 am iesit la pensie. ma asteptam  ca in decembrie 2014 sa primesc sai eu drepturile salariale restante, dar spre consternarea mea ,am constatat ca , de fapt am fost omisa de la lista sindicatului, din neglijenta liderului de sindicat, care a incercat sa-si justifice  fapta, afirmand ca   eu, odata iesita la pensie, nu mai puteam fi reprezentata juridic de catre sindicat!!!!!!!   Auziti  domnilor si va minunati  !!       Doresc  din toata inima sa ma aliez acestei asociatii de protest.   In fond   rervendic  drepturile cuvenite pentru perioada cat am  cotizat ca membru de sindicat  !


Musafir

#140

2015-01-06 16:03

Am fost omisa de pe lista sindicatului,din neglijenta liderului, care si-a motivat"isprava", afirmand ca pentru ca am iesit la pensie in sept.2009, nemaifiind membru de sindicat, nu mai puteam fi reprezentata juridic de catre sindicat!!!! In fapt, eu revendicam drepturile salariale din perioada cat am activat, si am cotizat , pana la iesierea la pensie .

Musafir

#141

2015-01-07 06:54

Am iesit la pensie la 31 august 2009 si nu am beneficiat de hotararile judecatoresti. Toata viata am platit sindicat. Alti colegi, cu aceeasi vechime, in aceeasi perioada, au primit drepturi banesti. E corect?
Cristina Goanta

#142 Buna . Sunt in aceeași situație , din Noiembrie 2009 , am intrat in concediu. 0762642033

2015-01-07 14:57

mariana

#143 BANII PROFESORILOR

2015-01-07 21:38

STIE CINEVA UNDE SE GASESC LISTELE NOMINALE A CELOR CARE AU SEMNAT, EU AM SEMNAT ATUNCI DAR,,,, NU AM PRIMIT BANII PT CA INTRE TIMP M=AM MUTAT DE LA ACEA SCOALA.

  DAR CINE STIE SIGUR CA A SEMNAT SI A FOST OMIS SA APELEZE LA EXECUTOR JUDECATORESC, SE REZOLVA

 marianamerca@ymail.com


Musafir

#144

2015-01-09 11:17

Prin pierderea acestor diferente salariale vom pierde si la pensie.
musafir

#145 Subiect

2015-01-09 12:23

 Se mai știe ceva? 

Rămânem omiși de pe liste si atât? 

Avem o seansa?


Musafir

#146

2015-01-09 17:08

 Cred ca ne lasam unul in seama celuilalt si nu rezolvam nimic! Eu am trimis scrisori cu aceasta problema, in luna decembrie,  la Guvern, Camera Deputatilor, Senat si la Avocatul Poporului. Sper ca pana la sfarsitul acestei luni sa primesc raspunsuri. Scrieti si voi Primului- Ministru sa vada ca suntem mai multi si sa facem presiuni!  Salarizarea este unitara pentru tot personalul platit din fonduri publice.

mariana
Musafir

#147 Re: diferente salariale profesori

2015-01-09 20:29

#127: oana - diferente salariale profesori 

 daca unitatea scolara cere suplimentare de fonduri se poate, dar  nu vor sa se implice 

nu ne  ramane decat sa ne strangem  si sa pichetam la sindicat ca doar ii platim am vorbit cu mai multi membri din tara si cand se mai incalzeste putin mergem eu o sa scot autorizatie

mariana

#148 BANII PROFESORILOR

2015-01-09 20:43

 cine vrea sa participe la pichetare si este membru de sindicat  sa lase mesaj pe 0723669004/0762647773  am nevoie de un numar informativ de persoane pentru autorizatie


Musafir

#149

2015-01-11 10:16

Să sperăm că încet-încet şi societatea noastră civilă se va ridica la un nivel al conştiinţei civice comparabil cu cel al ţărilor din Vest.

Musafir

#150

2015-01-11 10:47

Faptul ca unii salariati din invatamant primesc acesti bani si altii nu, functie de calitatea de membru de sindicat, este o mare DISCRIMINARE! Nu se poate sa fim platiti diferit, doar pentru ca, la un moment dat, am iesit din sindicat!!!



Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...