Recuperarea pierderilor salariale pentru toti profesorii

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Recuperarea pierderilor salariale pentru toti profesorii


Musafir

#1

2014-12-09 11:50

E meritul sindicatelor ca au castigat dar numai izul politicianist al acestora ne-a dterminat pe unii sa ramanem in afara lor.
Aceasta actiune poate avea efect atat pentru unitatea noastra cat si pentru a se intelege ca toti avem aceleasi drepturi !

Musafir

#2

2014-12-09 13:25

mi se pare corect sa fie aplicata legea pt toti la fel !!!!

Musafir

#3

2014-12-09 14:17

Mi se pare o DISCRIMINARE la adresa profesorilor naostra, a celor care nu eram in sindicat (sunt doar din 2012)

Musafir

#4

2014-12-09 14:35

la căte ”nu” avem pe lunga listă a ...”pt bugetari nu”e cazul să reacționăm

Musafir

#5

2014-12-09 15:34

Consider ca am fost discriminati chiar de cei care ar fi trebuit sa ne apere interesele!Daca in momentul cand s-au intocmit listele se lucra dupa statele de plata nu se ajungea in aceasta situatie!
Cred ca ar trebui sa ne unim si sa deschidem un proces sindicatului pentru discriminare,pe langa daune materiale sa cerem si daune morale,deoarece ni se arunca in fata fatul ca era de datoria noastra sa ne informam!

Musafir

#6

2014-12-09 15:48

Nu există o recuperare! Lucrul acesta l-am mai scris. Ar fi trebuit ca, în urma hotărârii judecătorești definitive, toate drepturile să le avem în continuare (din 2011), adică salariile să fie cele pentru care s-a primit suma respectivă!
Ș-apoi dacă un articol dintr-o lege este interpretat în favoarea petentului, de ce în continuare, nu se aplică? :)

Musafir

#7

2014-12-09 15:54

din neglijenta unor lideri de sindicat sau pentru faptul ca am indraznit sa avem un copil sunt foarte multi profesori care nu vor beneficia de aceste diferente salariale
traim intr-o tara unde numai cei cu tupeu pot sa aiba parte de dreptate
numai daca dai cu parul ( in cazul de fata esti un procesoman gata sa mai castige ceva) poti sa beneficiezi de ceea ce ti se cuvine
datoria noastra ca profesori este sa educam nnu sa urmarim procesele

Musafir

#8

2014-12-09 16:29

In anul 2009, cand ministru invatamantului era d-na Andronescu Ecaterina , a aprobat cadrele didactice ce au obtinut pentru merite deosebite distinctia Gheorghe Lazar. La scurt timp dansa a fost schimbata si noua conducere PDL care i-a luat locul au gasit motiv ( ca nu au fost semnate listele la data la care trebuia de catre d-na ministru) sa taie drepturile banesti ce insoteau distinctia,ni s-a comunicat ca in anul viitor ni se vor da bani.Dar nici in ziua de azi nu am venit acesti bani.Cred ca ar fi momentul si acesti bani sa fie dati care vin ca o incununare a unei munci de o viata !
guest

#9

2014-12-09 16:59

fiecare sa primeasca pentru ceea ce merita, instantele si-au spus cuvantul.

Cui nu-i convine sa nu mai voteze pe cei care au facut modificarile astea tampite la legi, respectiv PDL-ul si gasca care acum este impartita in 3, si culmea vor iar puterea sa mai dea alte legi prin care sa se mai ia niste drepturi


Musafir

#10

2014-12-09 17:01

Corecta initiativa, pentru cei care au lucrat la mai multe scoli si nimanui nu i-a pasat de acesti colegi.Nu este cazul meu, dar mi se pare normal sa fim egali in fata legii. Felicitari pentru demers!

Musafir

#11

2014-12-09 17:04

Haideti sa dam sindicatul in judecata, ei sunt vinovati ca nu neau inscris.EU SI ALTE COLEGE eram sindicaliste in perioada respectiva dar la inscriere ne retrasesem din diverse motive.

Musafir

#12

2014-12-09 17:14

nu sunt la sindicat.Nu am primit diferentele. periada 2010 dec-prezent
anonim

#13

2014-12-09 17:18

nu sunt bani de la sindicat


Musafir

#14

2014-12-09 17:20

Trebuie sa se faca dreptate si pentru cei care nu au beneficiat de aceste drepturi salariale,cadre didactice suntem si noi,chiar daca liderii de sindicat au uitat(unii,intentionat) sa ne treaca pe liste.

Musafir

#15

2014-12-09 17:20

Da,unii din noi,am avut proasta inspiratie de a naste un copil in acea perioada!Mi se pare nedrept ce se intampla cu noi,cei...uitati de sistemul din care facem ,din pacate,parte! :(

 


Musafir

#16

2014-12-09 17:38

Sunt indignata pentru faptul ca n-am primit niciun drept salarial cu toate ca sunt membru de sindicat. Toate acestea din neglijenta sau mai bine zis incompetenta celor care au intocmit listele pentru procesele....

Musafir

#17

2014-12-09 17:54

Eu am pierdut aceste drepturi banesti din neglijenta unui lider de sindicat.

Musafir

#18

2014-12-09 18:16

Eu cred ca era normal ca aceste drepturi salariale sa se restituie fara procese lungi, stresante si costisitoare. Asa cum, atunci cand ni s-au oprit banii, cand ni s-a micsorat salariul a fost data o ordonanta , tot asa trebuia sa se faca si restituirea.
Poate ca cineva are interes ca juratii sa mai castige si ei de pe urma noastra, nu???

Elena

#19 Re:

2014-12-09 18:25

#18: -  

 Sunt total de acord! Toti ne dorim sa ne obtinem drepturile firesc, civilizat, fara procese. De aceea e bine sa ne solidarizam si fiind mai multi, sa cream o presiune considerabila asupra autoritatilor. Ar fi o idee buna chiar sa implicam presa.


Musafir

#20

2014-12-09 18:31

Doresc ca toti profesorii sa-si primeasca retinetinrile salariale di anii anteriori chiar daca nu s-au inscris pe acele tabele,deoarece din varii motive nu au stiut de ele.

Musafir

#21

2014-12-09 18:38

Pentru o greșeală a unui fost lider de sindicat din municipiul nostru, am ieșit din sindicatul respectiv FEN pentru o perioadă de timp, după care am reintrat în altul. Consider că nu e vina noastră pentru erorile comise de alții ca domnia sa, noi, cei care am fost afectați și ignorați să fim înlăturați. E dreptul nostru să fim incluși în liste pentru a primi INTEGRAL drepturile salariale care ni se cuvin! Cei ca mine au muncit mai puțin sau au tras chiulul???????!!!
Credeți-mă, speranța moare ultima!

Musafir

#22

2014-12-09 18:41

Ar trebui reorganizate sindicatele si liderii de sindicat sa reprezinte cu adevarat colegii nu sa se gandeasca doar cum sa ajunga parlamentari.Avem deja exemle destule.

Musafir

#23

2014-12-09 18:54

Sunt unul dintre cadrele didactice care a fost omis pe una dintre sentinte. Astfel ca pentru aproximativ jumatate de an ( 1oct.2008-februarie 2009)nu beneficiez de hot.

Musafir

#24

2014-12-09 19:58

"Școala va fi școală când omul va fi om și statul va fi stat" spunea nepieritorul Mihai Eminescu. Statul este condus însă tot de oameni. E vremea ca ei să realizeze asta.

Musafir

#25

2014-12-09 20:06

M-ampensionat in 2012. Pird la pensia calculata aproape 120 lei. Ii voi vedea oare ?



Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...