Referendum limitare privilegii parlamentari

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Referendum limitare privilegii parlamentari

Dragos Dumitru - petitionar nr. 4039

#426 Re: Comentariul nr. #421 al lui Baspunar

2015-06-03 19:15

#421: Bașpunar -  

 Domnule Baspunar, aveti un punct de vedere bun si corect argumentat. Totusi, a doua parte a comentariului Dvs. nu face obiectul prezentei petitii. Daca doriti sa subscrieti unei Petitii pentru Obligarea Magistratilor la Raspunderea civila si penala, aveti in link-ul urmator Petitia :  Magistratii trebuie sa raspunda pentru erorile judiciare  !

Daca doriti sa cititi si parerea mea fata de prezenta Petitie, va rog sa vedeti comentariul meu la aceasta Petitie: Ferma "Demnitarilor"...399


Musafir

#427

2015-06-04 06:35

Trebuie sa inteleaga ca au fost votati pentru ca le dadea sangele pe nas, cat de patrioti erau. Nu ar trebui sa primeasca niciun leu, pentru ca nu este profesie si ei au dorit sa candideze si au promis. Domnule Solomon\Barlad ai inteles ceva? Ieri, la Tv ai fost un penibil in explicatii sofiste.

Musafir

#428

2015-06-04 17:23

DIZOLVAREA PARLAMENTULUI domnule Presedinte Klaus Iohanis!

Musafir

#429

2015-06-04 19:04

Florian PARVU
Am semnat aceasta petitie fiindca m-am saturat de aceste animale care ne conduc parlamentul!

Musafir

#430

2015-06-05 17:39

Prea multe privilegii, ia studiati la suedezi cum este.

Musafir

#431

2015-06-07 01:21

Este si viziunea mea! Singura sansa ca Romania sa se poata bucura de guvernanti care sa guverneze in interesul poporului.

Musafir

#432

2015-06-08 07:31

imi doresc din suflet sa se schimbe .....in Ro.....am semnat ,dar eu sint sigura ca fara dictatura nu o sa se schimbe nimic

Musafir

#433

2015-06-09 08:20

poate asa prin limitarea privilegiilor parlamentarilor si prin RIDICAREA IMUNITATI le vom TREZI CONSTIINTA la realitate sa stie pentru ce sunt alesi sa reprezinte si sa sustina binele poporului si sa NU SA FURE... SI NU SA DISTRUGA...SI NU SA VANDA TOATE RESURSELE NATURALE SI BUNURILE TARI OBTINUTE PRIN SUDOAREA MASELOR POPULARE CARE AU PUS UMARUL LA RECONSTRUIREA ROMANIEI....IAR EI DE 25 DE ANI AU DISTRUS TOT CE SA PUTUT DISTRURE DIN CEEA CE SA ANFAPTUIT DUPA AL II-LEA RAZBOI MONDIAL SI PANA AN 1989...

AM OMORAT UN PATRIOT SI AM PUS LA CONDUCEREA TARI -DE 25 DE ANI- O MANA DE HOTI SI DE MAFIOTI...


Musafir

#434

2015-06-09 16:48

Doresc o.schimbare in bine pt viitorul copilului meu. Ceea ce se intampla in momentul de fata in Romania este sub orice critica. Lipsa de bun simt a unor politicieni si modul josnic in care acestia ne trateaza pe noi, oamenii de rand care, de altfel ii tinem in carca, este mult sub limita bunului simt. Atitudinea civica a scazut semnificativ in raport cu intentiile mascate si meschine a celor care vorbesc in numele nostru, atribuindu-si rolul de purtatori de cuvant a populatiei, fara jena. Doresc modificarea constitutiei si adoptarea unor legi care sa protejeze cetateanul roman si interesele acestuia, nu a celor ce ne guverneaza.

Musafir

#435

2015-06-09 18:29

Mi_e scarba de majoritatea parlamentarilor

Musafir

#436

2015-06-11 09:51

Din convingere !

Musafir

#437

2015-06-11 13:29

Pentru că m-am săturat să fim bătaia de joc a acestor nenorociți.

Musafir

#438

2015-06-12 11:57

Nu merita nici un fel de privilegiu.Sunt needucati, oportunisti, hoti, mincinosi.

Musafir

#439

2015-06-12 17:52

urgent referendum !!!! poate scapam de penali !

Musafir

#440

2015-06-13 05:15

O mare sleahta de hoti care-si fac umbrele din legi date contra legii.

Musafir

#441

2015-06-14 11:02

Au prea multe drepturi fata de cât muncesc, parlamentarii noștri .

Musafir

#442

2015-06-14 11:23

Pentru că de 25 de ani acești mafioți își bat joc de popor și jefuiesc resursele țarii, au salarii si avantaje prea mari. Nu fac nimic pentru banii astia, dincontra.

Musafir

#443

2015-06-14 13:17

ca sa nu ma mai sfideze nici un parlamentar care "uita" ca a ajuns in parlament datorita mie si altora ca mine; un parlamentar care a jurat pe biblie ca va respecta legile tarii si care uita din acel moment ce a jurat nu e demn sa mai ajunga in parlament niciodata.

Musafir

#444

2015-06-15 08:52

Sa fie tratati ca si angajati ai statului nu ca niste spra oameni care ne umilesc pe noi cei care i-am ales.
Gogoasa

#445 Impotriva crearii la sate a Cantinele sociale

2015-06-15 09:08

In Romania de cand se acorda ajutoare sociale, oamenii de la tara nu mai muncesc pamantul, nu isi mai platesc darile catre stat si alte obligatii ce le au ca cetateni, dar stau prin crasme la bautura pe banii nostri ai contribuabililor si fac copii multi, in mare parte handicapati sau debili, care tot din buetul statului sunt intretinuti pe banii pe care noi acei putini care am mai ramas ii platim catre stat. Acest gen de Cantina este facut n sistemul "Chibutului" jidanesc cu exceptia ca ai nostri nu lucreaza nimic pe cand ai lor muncesc si mananca impreuna la acele cantine. Daca trebuie sa fie intretinuti cel putin sa faca si ei ceva, asa ca am urmatoarele propunerii:

1. In baza legii 18/1991 s-au repartizat pamantulrile taranilor, numai ca multe suprafetenu mai aveau proprietari si au fost distribuite smecherilor din comisii sau neamurilor lor. Propun sa se revizuiasca acele repartitii facute in baza acestei legii si pamanturile sa intre in proprietatea primariilor comunale.

2. Pamanturile astfel obtinute sa se constituie in  asociatie pe langa primarie,  unde cei care sunt asistati sociali sa munceasca pentru hrana primita. Astfel primariile se autofinanteaza pe baza veniturilor obtinute din activitatile depuse  si scapam bugetul statului de povara acestei intretinerii.

3. Banii care sunt alocati pentru aceste ajutoare sociale, si cantine al saracilor sa fie redirectionati catre investitiile necesare Romaniei. Toate investitiile au fost sistate, cei de la oras nus-i gasesc de lucru, iar statul face cantine sociale si promoveaza lenea, hotia si betia care au devenit putregaiul societatii romanesti de azi.

Slava Guvernelor idioate pe care le-am ales ca niste dobitoci ce suntem.


Musafir

#446

2015-06-15 12:45

Nu stiu cate din solicitarile cuprinse de aceasta petitie vor fi luate in considerare de clasa politica romaneasca, insa toate sunt cat se poate de normale intr-un stat care se vrea democratic si care-si respecta cetatenii.Mie mi-este rusine de majoritatea alesilor nostri si nu inteleg cum de nu le este rusine lor...
...Poate totusi, in ceasul al 12-lea...schimbam ceva...
oldrimsix.info

#447

2015-06-15 14:03

cauza populista. singurulo punct rezonabil si sustenabil - 16. restulo sunt fie aberante, fie populiste, fie stupide, fie meschine. chiar asa, demersul ar avea sens numai ca referendum lansat legal pe baza a 500,000 semnaturi. lansat de presedinte - nu exprima decat istoricul complex voievodal al romanilor.


Musafir

#448

2015-06-15 19:20

Am semnat pentru ca imi pare ca parlamentarii au ajuns necontrolabili, cand, de fapt, ei ar trebui sa-i reprezinte pe cetatenii care i-au ales ! Se pare ca doar cetatenii sunt de acord cu acest lucru, precum si cu faptul ca functia de parlamentar ar trebui sa fie o onoare meritata, nu o pozitionare pe lista unui partid !!! Eu chiar as opta pentru o serie de impuneri pentru a putea ajunge parlamentar : nivel de educatie prin cursuri la zi de minim 12 clase cu bacalaureat, experienta in munca efectiva minima de cel putin 20 ani, recomandarea fara retineri a colectivului in care a lucrat ca fiind o persoana reprezentativa, varsta minima de 45 ani, maxima de 65 ani etc.

Musafir

#449

2015-06-15 19:54

Pentru ca sunt nemultumita de activitatea reprezentantilor nostri in parlament.Fac foarte putin pentru noi si cer foarte multe avantaje de unde concluzia mea este ca nu le pasa de noi si uita ca sunt intretinutii nostri. ASA SE VA INTAMPLA MEREU VOTAND LISTE CU OAMENI PE CARE NU-I STIM SAU CARE SE SCHIMBA RADICAL PRIMIND O FUNCTIE.

Musafir

#450

2015-06-15 21:27

Pentru că e necesar ca parlamentarii să aibă bun simț!