Referendum limitare privilegii parlamentari

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Referendum limitare privilegii parlamentari

ioan din cluj

#251

2015-03-15 20:16

De acord! 

Se mai impun urmatoarele:

-reducerea numarului de consilieri locali la nivelul intregii tari, la max 11 pentru fiecare unitate administrativ teritoriala si reducerea la min a indemnizatiilor acestora. Oricum, n-au idei, nu lupta pentru binele obstii ci pentru interesele partidelor lor.

Ar trebui ca aceste functii sa fie mai mult onorifice. Astfel tara ar scapa de multi "mincai de bani pe nemunca"

-statul sa vinda tot fondul de locuinte ale RAPPS, expresedintii sa nu mai aiba dreptul la locuinta gratuita, pentru functionarii publici sau de demnitate publica din afara Bucurestiului, sa se construiasca hotele administrate de guvern, cu camere tip garsoniera iar diurna de delegare sa acopere cheltuielile de cazare.

-toate descentralizatele statului sa aiba menegeri cu contract si prevederi clare de performanta. Nu rentabilizeaza sau aduce pierderi institutiei, sa plateasca!

-reformarea institutiilor ministerului public. Magistratii procurori sa aiba aceleasi drepturi ca avocatii barourilor, sa nu poata actiona la comanda politica.

- sa se privatizeze toate gaurile negre ale economiei  (CFR, OLTCHIM,POSTA, etc) toate care produc pierderi si cer bani de la buget!

-sa se instituie raspunderea la toate nivelele de conducere: directori, presedinti,secretari de stat, ministri, prim-ministri. Toti trebuie sa plateasca pentru prejudiciile cauzate!

Din pacate, basescu a promovat ideea ca ei, politicienii, raspund politic, adica pot gresi in decizii iar noi, alegatorii putem nsa-i penalizam nealegindu-i alta data!

-procurorii si judecatorii sa plateasca daunele in cazul sentintelor gresite! Pina nu vor plati, isi vor permite sa judece superficial sau voit gresit!

-cresterea pedepselor pentru cei care abuzeaza de functiile ce le detin iar pentru cei corupti pedeapsa sa fie ca pentru crima.

Apoi, trebuie sa ne civilizam si noi, ceilalti!

 


Musafir

#252

2015-03-15 22:03

de acord

Musafir

#253

2015-03-16 02:42

- PENTRU O DEMOCRATIE ADEVARATA!
- PENTRU EXPERIENTA CELOR 25 DE ANI DE NEDREPTATI SI NENOROCIRI CAUZATE DE "ALESI"!;
- PENTRU PROMOVARE DE POLITICIENI EDUCATI IN "BINE", NU IN "HOTII"!

Musafir

#254

2015-03-16 06:52

Ne-am saturat de acesti tradatori de tara si in acelasi timp hoti fara scrupule. Eu, ca profesor in invatamantul superior din Romania sunt platit, in plata cu ora, cu 10 lei cursul. Mi se pare incredibil si RUSINOS DE PUTIN. De ce asa? Simplu, nu mai sunt bani si pentru noi, atat de mult fura indivizii astia ordinari, care conduc azi Romania.

Musafir

#255

2015-03-16 06:58

Parlamentul ar trebui sa reprezinte intregul popor (aceasta este democratia). Din pacate se pare ca nu mai reprezinta demult pe „demos”. Parlamentarii trebuie sa aiba obligatii in plus si nicidecum drepturi. Ei ar trebui sa „plateasca” ptr a avea dreptul sa ne reprezinte. Singurul lor drept ar trebui sa fie titlul de senator sau deputat.

Musafir

#256

2015-03-16 07:01

 Semnati petitia Tratamente pentru hepatita C astazi nu maine ! Avem nevoie de semnatura dvs. si sprijinul acordat pt obtinerea tratamentelor noi, care sunt o necesitate pt. bolnavii cu virus c , tratamente neintroduse in Romania din cauza POLITICULUI !!!!!


Musafir

#257

2015-03-16 08:22

Doresc o a doua petitie pentru eliminarea imunitatii si a privilegiilor, in special financiare, pentru magistrati. Salariile magistratilor sa fie comparabile cu ale profesorilor.

Musafir

#258

2015-03-16 08:36

Sunt fericita ca am putut sa particip la petitia dvs. Sunt total de acord ca pozitia de parlamentar este o onoare, o responsabilitate si nu un mod de a profita de pe urma ei. La fel, ca de altfel orice pozitie publica. Multumesc. O zi buna!

Musafir

#259

2015-03-16 08:39

Trebuie schimbari de principiu . Nu este suficient ce se intampla acum.

Musafir

#260

2015-03-16 10:58

Actiunea este binevenita. Sper sa reuseasca!

Musafir

#261

2015-03-16 11:09

Pentru-ca este prea mare si penibila diferenta dintre "amaratii astia' care voteaza si care sunt multi si iau in loc de salarii un fel de mile sociale , din care nu pot nici sa moara dar nici sa traiasca ci numai sa se chinuie, "amaratii astia", care formeaza majoritatea poporului roman, fac eforturi supraomenesti sa-si tina copii in facultati, iar cinicii nostri alesi ii alunga in alte tari . Parlamentarii sunt slujitorii poporului roman nu superprivilegiati. Eu am votat la referendum pentru cei 300 de parlamentari si peste noapte s-au dublat. Inseamna ca parerile noastre nu au nici o valoare !! Treaba lor, a alesilor dar electoratul s-a schimbat iar ei sunt depasiti de vremuri ! In al doilea rand, sunt suficienti 250 de parlamentari  cu diplome adevarate serioasi,demni, iubitori de tara ,constiinciosi,umani,care nu pot fi corupti , care sa aiba un trecut curat,morali si adevarati profesionisti! Ne-am saturat de improvizatii si de experimente pe vietile noastre si pe viitorul copiilor nostri .Avem foarte , foarte multi oameni de calitate care ne-ar reprezenta cu onoare. De ei avem nevoie !


Musafir

#262

2015-03-16 11:42

E prea mare dezmățul.

Musafir

#263

2015-03-16 16:38

Nu sunt de acord cu punctul privindu-i pe cei care au avut functii politice inainte de 1989; din doua motive:
1. Multi dintre ei au fost niste oameni patrioti, pregatiti si de caracter; nu-i putem baga pe toti in aceeasi oala;
2. Democratia presupune eliminarea discriminarii pe principii subiective. Altfel s-ar putea ca un idiot (sau mai multi!) sa propuna sa-i trimitem "la canal", ca in anii '50; si atunci erau unii care meritau asa ceva dar cei mai multi au suferit din cauza nemernicilor si idiotilor care n-au vrut (sau nu au putut) sa separe griul de neghina;
3. Politicienii dinainte de '89 sunt, in marea majoritate, batrani; multi nici nu se pot adapta metehnelor politicii de azi si nu mai sunt interesati de functii in partide. Ramasi in politica dintre cei de atunci sunt cativa din generatiile mai vechi - trepadusii de atunci ajunsi mari azi si cativa din generatia lui Mihai Razvan Ungureanu, care atunci aveau functii politice decorative, nu de raspundere; pe la UTC de exemplu! Astia au apucat "sa se coaca'' politic in cloaca post-decembrista!

Musafir

#264

2015-03-16 20:21

in parlament trebuie sa ajunga oameni onesti ,demni, cu coloana vertebrala, curati si fara sforarii sau afaceristi cu statul Roman. ar fi bine sa se dea licenta pt. asta.

Musafir

#265 Dupa atatia ani in vest va spun ca este p prostie

2015-03-17 04:50

sa crezi ca numai cu "cinste" si "onoare" dar fara bani gasesti politicieni care sa aibe  si bagajul de cunostinte necesar pentru a lua decizii de conducere intr-un stat. Este de asemeni o mare naivitate sa credeti, pe baza unor exemple interpretate prost, ca exista vreun stat din vest, de unde vreti, unde parlamentarii sunt niste altruisti interesati numai de binele poporului. Nu am vazut asa ceva nicaieri iar astfel de petitii sunt periculoase caci incearca sa destabilizeze aparatul politic al tarii.


Musafir

#266

2015-03-17 08:30

Salariul, indemnizatiile, "forfetările", trebuie stabilite în Fracțiuni ori Procente, din Media Aritmetică dintre Salariul Lunar pe Economie Minim și Mediu. Aceasta le conferă durabilitate constantă și elimină echivocul.
Exp.: (1100 + 2300) : 2 = 1700 > 1/1 sau 100%
Salariul lunar a peste 4 mil.de români !
Astfel vor fi nemijlocit interesați de creșterea salariilor menționate, cele mai mai mici din UE.
Sumele propuse în lei au f.mare risc de variație,
durată scurtă și generează dezbateri sterile, interminabile.

Musafir

#267

2015-03-17 10:09

Deoarece majoritatea parlamentarilor par niste afaceristi care tin cont numai de interesele lor, personal m-am saturat de aceste personaje care ar trebui sa-si mai vada si lungul nasului!
Greseala tot a noastra este deoarece i-am ales dar nu am avut si alte variante!

Musafir

#268

2015-03-17 14:07

Pentru ca Parlamentul este plin de oameni fara pregatire,bun simt si educatie elementara a caror singur scop este interesul personal si care nu-si iubesc nici tara si nici poporul

tar

Musafir

#269

2015-03-17 20:08

Este si aceasta o incercare.As cere un referendum pentru introducerea pedepsei capitale,numai pentru "ALESII" nostri,care au JURAT sa.... si ei fura sute de milioane ,sau miliarde de euro ,din banii tarii,ai copiilor nostri,ai viitorului nostru !!!
NU TREBUIESC IERTATI, NICIODATA !

Musafir

#270

2015-03-17 21:22

Pentru ca a face politica este o pasiune si o obligatie pe care o ai din momentul in care ai participat la alegerile parlamentare, a face politica nu inseamna o modalitate de a te imbogatii.

Musafir

#271

2015-03-18 05:59

Reprezinta si punctul meu de vedere vizavi de acest subiect.

Musafir

#272

2015-03-18 06:08

Pentru ca parlamentarii trebuie sa fie niste oameni onesti si nu niste hoti cum sunt in momentul de fata .

Musafir

#273

2015-03-18 06:29

Le ajunge cât au furat

Musafir

#274

2015-03-18 07:24

Există referendum validat de reducere a numărului de parlamentari dar după cât respect au ei pentru cei care i-au ales, iată că nu e respectat ba din contră sunt si mai mulți...

Musafir

#275

2015-03-18 08:16

Am semnat pentru a intra in normalitate.