Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Allex Gabriel

#3401 Sper sa fie scoasa

2015-07-22 09:45

Din puctul meu de vedere, nu esti crestin ortodox daca faci materia numita religie in cradul unitatii de invatamant, cum la fel nu esti cresting ortodox daca mergi la Biserica, cu Dumnezeu poti comunica oriunde, El te asculta de oriunde ai fi tu, nu trebuie sa fii in cradul unei Biserici sau vai doamne, daca tii post te iubeste mai mult ... Daca esti pro fanatic asupra religie tale, te poti documenta singur, dar nu mi se pare normal, sa pui o materie de relegie in liceu, unde poti avea un profesor batut in cap, sa te trezesti prin clasa a 12 -a ca vrea sa te lasa corigent sa nu te bage in BAC, ca nu stiu ce nu i-a placut lui la tine, ca nu vrei sa " muncesti " pentru ora de religie. Religia ar trebui sa fie o materie facultativa intr-o unitate de invatamant, pusa dupa orele de curs , cu un profesor platit de catre liceu, si sa fie FACULTATIV, se duce cine vrea sa il asculte. Dar religia ca materia ar trebui sa fie scoasa. Cum si Bisericile daramate si facute mai multe scoli si renovarea spitalelor din banii de pe urma lor . PEACE !!!

Allex Gabriel

#3402 Si apropo

2015-07-22 09:47

Si apropo, vedeti ca aveti o petitie mult mai importanta sus de tot, in top, cu cei 7 violatori.


Musafir

#3403

2015-07-22 14:47

In zilele de azi macar la scoala sa au de unde invata ce inseamna Respectul , Iubirea , frica , reguli etc. Intr-un cv : Credinta !

Musafir

#3404

2015-07-22 18:27

Copii invata mai bine la scoala ce trebuie sa stie despre Dumnezeu pentru ca, parintii nu au rabdarea necesara . Asa ca sunt de acord ca religia sa se predea la scoala.

Musafir

#3405

2015-07-23 06:56

Eu vreau ca sa se învețe religia in scoli dar nu vreau ca copii sa învețe despre religia ortodoxa vreau sa fie Învățați strict din biblie nu din datinile si obiceiurile biserici ortodoxe

Musafir

#3406

2015-07-24 10:55

Am semnat această petiție deoarece nu sunt de acord cu scoaterea orei de Religie din școală și ar fi trebuit ca cei care nu doresc să participe la oră ei să semneze acele cererii și nu cei care doresc să participe la ora de religie.Eu de abia am terminat liceul și am fost nevoit să semnez ca să nu fie scoasă religia din școlii și pentru că numai religia și credința în Dumnezeu ne mai poate scăpa de tot ce se întâmplă în jurul nostru și de toate anturajele.

Musafir

#3407

2015-07-27 09:25

Vreau sa se mentina religia in scoli pentru ca alfel vom fi o natie destinata pierzaniei,am vazut undeva in continutul acestei petitii ca se amintea de vremea comunismului,eu am crescut in aceea epoca ,si am fost eleva dar nici vorba nu a fost de ore de religie si am crescut indobitocita de sistem,spre rusinea mea nu am stiut sa spun nici o rugaciune,nici sa-mi fac cruce,nici cu care mana se face cruce,orce lucru imoral il consideram o normalitate,simtind un mare gol in suflet pe care nu-l poate umple nici o iubire pamanteana,descoperind credinta pe la26-27 de ani si o data cu ea si linistea si pacea,siguranta pe care nu am gasit-o in nici o alta parte,de aceea nu vrea sa fie privati copii mei,mai tarziu nepotii mei de aceasta bucurie a descoperiri Divinitati,orcum cei care nu vor sa participe,sau sunt de alta credinta sunt liberi sa plece de la ore,iar copii devenid adolescenti pot sa aleaga o cale buna sau rea dar in cunostiinta de cauza,stiind ca comitand o fapta imorala atrage pacatul,si mai tarziu vine si plata pacatului intr-o forma de suferinta sau alta,fizica sau psihica, dar noi ca parinti avem datoria sa-i indrumam pe calea cea buna,iar mai apoi depinde de liberul lor arbitru încotro se vor indrepta.

Anonymous

#3408

2015-07-28 12:37

Religia in scoli trebuie sa fie inspirata acelui copil inca de la varsta frageda,cand va creste va trebui sa aibe un model/scop.Fara Dumnezeu eu cred ca ar fi anarhie!
Ateu

#3409 Re:

2015-08-19 07:23

#26: -  

Adficătelea, copilul să învețe din fașa să mintă!!!


Musafir

#3410 Re: Re: Doamne Dumnezeule îndură-te de acest om, ce cruce i-ai dat! Doamneeee....!!!

2015-08-20 10:36

#2906: - Re: Cel ce predica cu buzele despre Hristos dar cu faptele e impotriva Lui,e mai viclean ca iuda! 

Te compătimim cu toții și ne rugăm la bunul Dumnezeu să se îndure cât mai repede de tine. Când ajungi la destin ație să-ți amintești de noi căci noi ne vom aminti de tine și ne vom ruga și după aceea pentru mântuirea sufletului tău.

Cristos ai să ajungi soarta menirea destinul crucea soarta menirea destinul crucea... dar tu păstrează-ți credința în Domnul Iisus Cristos căci El este ultima ta speranță, ascultă-I cuvântul ce se regăsește în evanghelii și El îți va călăuzi pașii spre finalul calvarului.

 


Musafir

#3411 Re:

2015-08-27 07:16

Mnoo

#3412 Crestin Ortodox

2015-09-01 13:16

Sa mo p1sh, pe biserica romaneasca, pe religii in general si mai ales, si exclusiv pe ortodoxie, vo spun ca ortodox. Doamne ajuta.

Mnoo

#3413 Re:

2015-09-01 13:18

#3403: -  

Asa este, frica, ca daia sunt romanii ortodoxi un popor de dobiitroci, deaia unddei romania si unde-i restul tarilor. Doamne Ajuta.

Cuvioşii Chelie, Tichie şi Alifie

#3414

2015-09-03 21:21

Fiilor drept-credincioşi, citiţi următoarele adevăruri despre viaţa cea binecuvântată a părintelui Arsenie Boca şi luaţi aminte că veţi putea intra în Împărăţia Cerului doar dacă le veţi mărturisi întru mântuirea cea dătătoare de viaţă veşnică:

► Atunci când Dumnezeu a spus “Să fie lumină!”, cita din Arsenie Boca.
► Se spune că Dumnezeu a făcut Pământul, Soarele, Luna, stelele, plantele, animalele şi omul. Pe Dumnezeu l-a făcut Arsenie Boca. De mai multe ori şi în poziţii diferite.
► Moise a primit Cele 10 Porunci de la Arsenie Boca.
► Când merge la culcare, Bau-Bau se uită în şifonier şi sub pat ca nu cumva Arsenie Boca să fie acolo.
► Arsenie Boca a scris un almanah gastronomic intitulat “Cartea de bukkake”, datorită faptului că iubea credincioşii exact ca sarea-n bukkake. În cųrând va apărea un al doilea volum denumit “Bukkake tradiţionale”.
► Atunci când a înviat, Iisus a suferit un preinfarct în momentul în care a auzit că pe Pământ există unul mai bun ca el. Era vorba despre Arsenie Boca.
► Arsenie Boca îl vede pe Omul Invizibil.
► Dacă tu ai 10 lei şi Arsenie Boca are 10 lei, Arsenie Boca are mai mulţi bani ca tine.
► Nu există femei frigide sau lesbiene, ci doar femei care încă nu l-au cunoscut pe Arsenie Boca.
► Când Arsenie Boca s-a hotărât să fumeze, ţigările au început să se îmbolnăvească de cancer.
► Conchita Wurst este fiica lui Arsenie Boca pentru că, la fel ca tatăl său, are barbă, cântă pe nas şi se îmbracă în rochii lungi şi negre.
► Arsenie Boca practica sporturi full-contact anąl cu Iustin Pârvu, Ilie Cleopa şi Arsenie Papacioc folosind mirul pe post de lubrifiant.
► De fiecare dată când bea agheasmă de pufoaică, Arsenie Boca râgâia câte o profeţie.
► Dacă Arsenie Boca ar fi purtat elice în loc de potcap, s-ar fi numit Arsenie Belişcopter.


Musafir

#3415 Re:

2015-09-24 19:09

#3: -  

 Fara omul religios, d-zeu nu ar exista!


Musafir

#3416

2015-09-25 12:37

Copii trebuie sa invete si la scoala despre Dumnezeu si Maica Cea Sfanta, nu inteleg de ce vor sa scoate religia,,,,, eu nu sunt de acord . sunt de acord sa scoateti alte mizerii de obiecte . Domnul sa ne ajute
ALLAHU

#3417 Re:

2015-10-08 14:36

#1: -  

 Mare bou esti


Musafir

#3418 Re:

2015-10-08 14:38

#3416: -  

 Corect, da... ar trebui sa scoata matematica, fizica, chimia, informatica, chestii d-astea diavolesti ca nu e bune pentru copii romani ei trebie sa mearga la biserica in fiecare saptamana si sa se roage la bunu dumnezeu pentru ca ia dat viata intro lumea asa de minunata si dreapta


Musafir

#3419

2015-10-09 13:01

Pt. ca atunci cind nu-l avem pe D-ZEU,SINTEM...fiinte irationale.D-zeu,a CREAT TOT CEEA CE VEDEM,sau nu vedem...EL ESTE UNIVERSUL,MICROCOSMOSUL SI MACROCOSMOSUL.

Musafir

#3420

2015-10-17 02:34

Libertatea de gandire a fiecaruia trebuie exercitata in limitele respectarii libertatii celorlalti. Religia este un pilon de formare a personalitatii, face parte din identitatea unui popor si a a unei persoane. Poate ca necesita imbunatatiri modul de sustinere a orelor de religie in scoli, dar aceasta nu inseamna ca religia trebuie eliminata din programa, ci dimpotriva, ca trebuie sustinuta, in limitele nediscriminarii si ale libertatii individului.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-10-19 12:52


Binevoitor

#3422 Re: Si de ce strigi?

2015-10-24 07:30

#1: -  

 Poti să scrii propozițiile fără a folosi doar majuscule. Ba chiar ai șanse să fii înțeles mai bine.


Musafir

#3423

2015-10-30 09:03

Omul fără credință e gol sufleteste
arcer

#3424

2015-11-02 00:03

Sunt crestin ortodox.

 

 

.

#3425

2015-11-02 22:11

studii din neuropsihologie?!! As fi curioasa sa vad ce anume arata studiile acelea...in  nici un caz nu cred ca indica o corelatie intre religie si dezvoltare armonioasa...