Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

#1726 Re:

2014-11-26 22:01

#1716: -  

 vorbeste de copii tai...nu generaliza,alti parinti isi fac meseria de parinte* acasa

 


Musafir

#1727 Re: Re: Re:

2014-11-26 22:02

#1705: - Re: Re:  

 Luati in considerare numarul de ani care se studiaza la teologie si numarul de ani care se studiaza la medicina. Teologia nu se compara cu medicina pe niciun plan. Medicina este net superioara teologiei si aproape oricarei specializari. Considerati numarul de ore muncite de un medic sub stres si numarul de ore "muncite" de un preot. Bine ca medicii nostri pleaca in strainatate, bine ca se desfiinteaza spitale si si mai bine ca se construiesc biserici in loc. Ca da, noi mergem sa ne tratam pentru o septicemie la biserica. Murim din cauza bolilor si noi facem biserici. Genial. Foarte bine gandit.

Daca tot ati pus semnul egal intre doctori si preoti, as dori sa vad la cine ati apela in cazul unei probleme medicale serioase. Chiar sunt curios.

elev

#1728 Re: Re: Re: Re: comentariu

2014-11-26 22:10

#1709: - Re: Re: Re: comentariu 

 Pacat ca au ramas la conducere acei oameni care ocupau functii de conducere si inainte de 1989...

Nu am nimic cu persoanele religioase; respect religia fiecaruia la fel cum restul lumii ar trebui sa mi-o respecte pe a mea. Dumnezeul vostru, din cate am fost invatat, inseamna iubire fata de aproape. Inseamna sa nu-ti judeci aproapele. Inseamna sa-ti respecti aproapele pentru ceea ce este si sa-l ajuti in caz de nevoie. Eh, aceste lucruri NU se aplica. NU se aplica nici macar de cei care se numesc "oamenii lui Dumnezeu". Va dau un simplu exemplu: homosexualitatea. De ce trebuie blamati? S-au nascut asa si nu este nimic neinregula cu ei (daca ganditi ca este o alegere, puneti-va urmatoarea intrebare: cand ati ales sa fiti "normal"?; daca ganditi ca se pot schimba, va propun sa incercati sa deveniti homosexual pentru 1 luna sa vedeti daca e posibil). Unde e iubirea fata de aproape? Unde e cuvantul care spunea ca nu aveti voie sa judecati? Inclusiv preotii fac acest lucru. Inclusiv patriarhul. Ce exemplu aveti? Patriarhul ar trebui sa fie cel mai modest om, la fel cum, dupa cartea dvs sfanta, a fost Isus. Dar nu, patriarhul umbla cu lanturi de 20 de kg de aur si in BMW-uri de ultima generatie, in timp ce unii oameni mor de foame.

elev

#1729 Re: Re: Re: Re: comentariu

2014-11-26 22:14

#1712: - Re: Re: Re: comentariu 

 Va rog sa imi spuneti de unde ati obtinut aceste informatii. Datele istorice scrise de mine anterior sunt verificate si corespund unor perioade mai vechi decat cele enuntate de dvs. Asta dovedeste ca nu Biserica crestina a fost prima institutie care a infiintat primele spitale.

Va rog sa sustineti si afirmatia ca Patriarhia doneaza bani spitalelor. Oricum, acest lucru nu iarta faptul ca patriarhul umbla cu 20 de kg de aur si in BMW de ultima generatie, in timp ce sistemul de sanatate e distrus si o gramada de oameni mor din cauza bolilor si a foamei.

tom

#1730 religie

2014-11-26 22:19

biserica nu ma ie cea fost o data

elev

#1731 Re: Re: Re: Re: comentariu

2014-11-26 22:20

#1713: - Re: Re: Re: comentariu 

 Tin sa precizez un lucru. Raspunsul oferit de mine anterior preciza clar ca primele spitale din istorie (Asclepieia) au fost fondate inca din 350 i.Hr. Datele aduse de dvs precizeaza faptul ca spitalele au fost fondate de catre Imperiul Bizantin. Acest lucru nu poate fi adevarat, deoarece Imperiul Bizantin s-a format in jurul anului 330 d.Hr., la o diferenta de aproximativ 680 de ani dupa anul precizat de mine.

Si daca argumentul dvs. nu ar fi fost contrazis de al meu (documentat din surse istorice), as mai fi avut nevoie si de alte surse in afara de T.S. Miller care sa sustina acelasi lucru pentru a verifica autenticitatea.


Musafir

#1732 Re:

2014-11-26 22:37

#1479: Cuvioşii Urticarie şi Boschetarie -  

 la 2 sampoane cumparate se dau moaste...un ciolan in omagiu?


Musafir

#1733 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-11-26 22:54

#1725: - Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 Vezi că nu ai făcut religie în școală sau n-ai citit scrierile Bisericii. Pentru că sarbatorile religioase sunt cu totul altceva decat sunt ele percepute de omul care are puțină legătură cu biserica. Chiar dacă a fost botezat.  De ziua numelui,  cei mai mulți nu cunosc cine a fost cel căruia îi poartă numele: este un martir, un cuvios, un ierarh sau un împărat, domnitor, sau un apostol sau evanghelist. Cei mai mulți au fost martiri -sau mucenici. Numele lor au ajuns in  calendar pentru că au suportat torturi sau au murit pentru Hristos.

Ca să nu mai vorbim de Crăciun - în calendar Nașterea Domnului. Asta serbăm nu pe Moș Crăciun.  Praznuim Paștile - Invierea Mântuitorului și nu iepurașul de Paște.  Sunt multe de spus, dar noi am transformat sarbatorile in distracții,  iar de ziua numelui in loc să l prăznuim pe sfant sau cel puțin să-i știm și respectăm viața, ne serbam pe noi. Noi suntem sfintii! Doar asta vrem să știm.  Ca să te distrezi, nu trebuie să știi nimic.

Așa că suntem complet afoni în materie de sfinți. Nu mai  vorbesc de sărbători.  

Oricum toate sunt luate în râs si extrem de superficial. 

Tot atât prețuim cât stim a-i prețui pe ceilalți. Dari dacă avem răgazul,  daca ne pasa, vom descoperi si valoarea si caracterul și sfintenia.

Nu sunt numai lucruri mici, meschine in lumea asta. Sunt și multe de un calibru foarte mare.

Dar e greu  să  le vezi dacă ai decis că lumea este doar acum, aici, fără trecut, fără viitor. 

 

La un moment dat in timp era o nebunie să spui că Pământul se învârtește sau este rotund. CINE Il vedea???

 Și sunt multe pe care încă nu le vedem toți. 


Musafir

#1734

2014-11-26 22:55

Fratilor...  imi explica si mie cineva cum functiona pe vrema lui Alexandru Ioan Cuza cand a luat mare aprte din terenurile agricole ale boirilor si ale biserici ( detinatori majoritari)dandule taranilor. Intrebarea mea este : de ce biserica ortodoxa detinatoare de aproximativ un sfert di terenurile agricole ale Romaniei la acea vreme trimetea racoltele in Grecia ( munte Athos)  si Ierusalim? ma gandesc ...oare sau schimbat popi dar hotii au ramas neschimbati?


Musafir

#1735 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-11-26 23:00

#1733: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 cum adica  Si ? 

eroi tai de care vorbesti au omorat pe cei ce si-au permis sa declare ca pamantul nu este plat asa cum credeau ei


Musafir

#1736 Re: Re:

2014-11-26 23:05

#1732: - Re:  

 Nu ai nimic sfânt? Dacă nu, te balacesti in ape tulburi , ca să mă exprim elegant. Și tinzi să fii tot una cu nimicul.


Musafir

#1737 Re: Re: Re: Re:

2014-11-26 23:05

#1727: - Re: Re: Re:  

 Cum la cine...la preot pentru ca spitale si doctori nu mai avem :)


Musafir

#1738 Re: Re: Re:

2014-11-26 23:10

#1736: - Re: Re:  

 Da tipic voua coaja de credinciosi,mai bine una cu nimicul cum spui tu decat manipulat de un sistem medieval


Musafir

#1739 Re:

2014-11-26 23:12

#1701: -  

 sant parinte de elev minor si cred ca nu este necesara fiului meu


Musafir

#1740 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-11-26 23:15

#1735: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 Dragul meu, eu incerc să spun că unii văd lucruri pe care nu le vad altii

pentru ca nu sunt înca demonstrate  la un moment dat.  Nu vad dincolo de știința vremii lor. 

Iar ortodocșii nu au avut inchiziția. 


Musafir

#1741 Re:

2014-11-26 23:17

#1651: -  

 stramosi nostri au aparat tara nu popi care o mulg fara mila de fiecare data cand au ocazia


Musafir

#1742 Re: Re:

2014-11-26 23:28

#1741: - Re:  

 Nu mai vorbi in clisee. Ai crede că țara asta nu merge  bine că dai tu odata in viață la biserică 300 de lei.

REVENITI-VA!!!!!

 AI ZICE CĂ IN FIECARA LUNĂ VINE LA VOI PERCEPTORUL POPA SI VĂ IA ZECIUIALA.  SI DE ACEEA ATI SARACIT.

HOTII Sunt STATUL, CLASA POLITICĂ DE LA UN CAP LA ALTUL FUNCTIONARII CORUPTI.

FOLOSITI-VA CREIERUL! 

Abia voi demonstrati ca nu puteti jongla cu informațiile.  Nu aveți discernământ pentru că luati de a gata clișeele servite ...


Musafir

#1743 Re: Re: Re: Re: Re:

2014-11-26 23:41

#1737: - Re: Re: Re: Re:  

 Fiecare are rolul lui. Dar ar fi util pentru tine să afli că în medicina orientală vindecarea  are la bază spiritualul.

Mai intereseazate ca din ce in  ce mai des se tratează întâi partea spirituală si sănătatea spirituală se va transmite si trupului sau abia atunci si trupul se va lăsa tratat.

De aceea in biserică vei afla întâi vindecarea sufletului și mai apoi ceea a trupului. 

Dar nici crestini nu-l exclud pe doctor.  

 


Musafir

#1744 Re: Re:

2014-11-26 23:45

#1739: - Re:  

 E dreptul tău,  pe care toți ar trebui să ți-l respecte.

Dar nu cumva îl privezi de ceva pe fiul tău,  poate chiar extrem de important? 

 


Musafir

#1745 Re: Predarea RELIGIEI este foarte importantă!!!

2014-11-26 23:45

#1667: Maria - Predarea RELIGIEI este foarte importantă!!! 

 gandirea ta este gandirea unuo om bun la suprafata dar putred in interior

un adevarat parinte stie si are timp sa educe copilul si el insusi este exemplu in prima persoana pentru buna crestere a fiului sau

can ajungi sa speri ca un popa sau profesor iti va educa copilul intr-o ora pe zi sa fie mai bun permitemi dragul meu sa iti dau un sfat CHIAMA UN AJUTOR SOCIAL nu meriti sa fii numit parinte

 


Musafir

#1746 Re: Re: Re:

2014-11-26 23:48

#1742: - Re: Re:  

 sunt de acord cu tine ...clasa politica & BOR


Musafir

#1747 Re: Re: Re:

2014-11-26 23:57

#1744: - Re: Re:  

 Nu 

asa cum nu vreu sa indoctrinez copilul la 7 ani tot asa nu il voi impiedica sa practice o religie 

nu sunt contrar  religiilor ai respect dreptul fiecaria de a practica o religie sunt contrar indoctrinari copiilor 


Musafir

#1748 Re: Re: Re: Re:

2014-11-27 00:00

#1738: - Re: Re: Re:  

 Nu vechimea unei gândiri ii arată valoarea.  Nu tot ce este nou sau modern este bun sau valoros. Tot ce contează este să știi da le folosești și sa le valorizezi la timpul in care tu trăiești. 

Istoria iti aduce atât informație cât dar si sisteme de gândire. 

Dacă nu știi să culegi din toate timpurile dacă nu ești la fel de bine ancorat si in trecut și in prezent,  dacă tot trecutul îl aruncam la gunoi,  și gândim ca prezentul este valoros doar pentru că urmează cronologic trecutului,  atunci da,  eu care trăiesc in prezent sunt manipulat. 


Musafir

#1749 Re: Re: Re: Re:

2014-11-27 00:05

#1746: - Re: Re: Re:  

 Băiete

E greu de vorbit cu voi... spune concret ce ti-a luat ție BOR sau ce i'ai dat tu?


Musafir

#1750 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-11-27 00:06

#1743: - Re: Re: Re: Re: Re:  

 ce treaba are medicina orientala cu biserica cu crestinismul???

te-as plimba" o noapte cu salvarea sa vezi cate vindecari spirituale se fac inaintea unui intervent de urgenta ,sincer nimeni nu vrea sa vada preotul in acele momente