Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

#1026

2014-11-19 12:46

Sunt de acord cu religia in scoli, E forte bine ptr educatia elevilor

Musafir

#1027

2014-11-19 12:53

,, Dupa un orar incarcat cu orele de matematica sau fizica, ora de religie este un moment de respiro pentru noi toti.
Ea nu consta numai in lectiile pe care le prevede programa, numai in teorie si notite. Doamna profesoara incearca sa faca acest moment al orei cat mai scurt posibil si sa ne indrepte atentia mai mult pe aplicarea a ceea ce am invatat in viata de zi cu zi, prin exemple, pilde, povestiri.
Este ora in care ne putem exprima parerile cu privire la orice, in care suntem liberi sa punem intrebari care ne macina si carora nu le gasim raspunsul singuri.
Pe de alta parte, in ora de religie ne sunt predate si notiuni de etica, moralitate sau de cultura civica, datorita carora devenim buni cetateni, buni crestini.”
( Pinzariu Teodora , Clasa a XII a A)

Musafir

#1028

2014-11-19 12:55

Doamne ajuta !

Musafir

#1029

2014-11-19 12:55

 ,, Sub aspect moral , pe mine religia ma face un om iubitor de Dumnezeu dar si de celălalt. În faţa ideilor de divinitate şi mântuire, pe care le tratam adesea la ora de religie , simt ca imi modelez personalitatea , potrivindu-mi pasii vietii cu idealul propus. Este greu dar  vreau sa cresc frumos.”

( Bitianu Lucian, Clasa a X a A )


Musafir

#1030

2014-11-19 13:23

Votez pentru mentinerea religiei in scoli.

Musafir

#1031 Re: Re:

2014-11-19 13:27

#984: - Re:  

 RELIGIA ARE CE CAUTA IN SCOLI,DUMNEAVOASTRA SUNTETI UN OM CARE NU ARE FRICA DE DUMNEZEU!


Musafir

#1032

2014-11-19 13:35

Ora de religie trebuie sa ramana in scoala,pentru ca ajuta foarte mult in educatia copiilor.A scoate ora de religie inseamna ca nu ne intereseaza de educatie.....
Dan

#1033 Re: Re: Re:

2014-11-19 13:36

#1021: - Re: Re:  

 Daca tu afirmi ca in Biblie scrie "crede si nu cerceta" atunci este limpede de cate ori ai citit Biblia: NICIODATA.... s-au probabil nu stii sa citesti bine .... s-au nu pricepi ceea ce citesti. Oricum este destul de limpede totul dupa felul cum te exprimi....

Dagol

#1034 Credinta e personala

2014-11-19 13:50

Statul trebuie sa fie laic, religia sa fie cel mult facultativa in scoli, daca nu scoasa complet din program. Aveti atatea biserici ... cine vrea religie sa mearga sa-i asculte pe popi.

Copiii nu trebuiesc obligati sa participe la ore de religie. Cine vrea, sa faca cerere  de participare si nu invers. Decizia actuala mi se pare corecta. In Romania nimeni nu este obligat sa aibe o religie, dar sa o practice acasa, in familie si in locasurile de cult adecvate.

Biserica nu trebuie sa impuna nimic. Preoti grasi si corupti, mincinosi si impertinenti ... intai sa fie curatata biserica de acestia si apoi mai vorbim. Amin!


Musafir

#1035

2014-11-19 13:51

Am semnat aceasta petitie cu increderea ca acest mesaj va fi receptionat de cei care pot decide in aceasta privinta. Ar fi poate multe de spus, dar ma limitez la a aminti dictonul latin "NIHIL SINE DEO". In plus, as fi foarte multumita daca aceasta disciplina ar fi predata numai de oameni cu suflet, oameni cu vocatie, dispusi sa transmita si sa recepteze si nu de oameni care predau o disciplina si ... atat, cu atitudinea unui profesor care cearta, care noteaza elevii mai drastic ca la disciplinele de BAC. E trist pentru ca in aceste cazuri li se induce elevilor si parintilor acestora ideea de respingere (of ... inca o materie cu note de 6 si 7, etc.). Trist, trist, ... cand ar putea fi ceva atat de folositor! Sa auzim de bine! Doamne ajuta! Veronica Danu

Cineva

#1036

2014-11-19 14:02

Nu ştiu cum este în alte şcoli, dar la noi nu pre are nici un rost să faci religie, deorece nu se face nimic folositor la ore. Are  folos să faci religie dacă  se predă după Biblie, şi nu după unimite teologii, chiar şi se învată anumite lucruri oculte, aproapă te crezi la o oră de yogă.


Musafir

#1037

2014-11-19 14:05

Doresc pastrarea orei de religie in scoala asa ca si pana acum.

Musafir

#1038

2014-11-19 14:07

Acest popor a ajuns la o rascruce. Forte intunecate ii lovesc insasi temelia. La ce folos jertfa de martiri a Brancovenilor, daca azi ne lepadam de ei? Daca in programul scolar religia nu isi mai gaseste locul?
Iarta-ne , Doamne și ne lumineaza!
Dana

#1039 Religia in scoli

2014-11-19 14:18

Raul, incepand de la cele mai mici rautati pana la cele mai mari monstruozitati, sunt o REALITATE de necontestat. Am experimentat-o pe pielea noastra si o putem vedea in fiecare clipa imprejurul nostru. Ma intreb cum de mai sunt oameni care citind si auzind tot soiul de situatii si dezvaluiri, sau experimentand pe propia piele efectele a tot soiul de rautati (sau chiar monstruozitati), sau de ce nu, analizandu-se pe sine insusi, mai pot sa creada ca BINELE este un lucru usor, sau vine de la sine, sau sta in putinta noastra. Nu e deloc usor si daca suntem cu adevarat sinceri, ne dam seama ca de multe ori e foarte greu de implinit, daca nu imposibil.

Experienta vietii mele, la fel ca si a multor altora, m-a adus la DUMNEZEU prin "eliminare". A fost singura"optiune" care a solutionat mizeria si neputintele mele, precum si raportul cu mizeria din jur. Si s-a dovedit ADEVARATA in eficienta, si anume in INTELEGEREA SENSULUI VIETII MELE si a ceea ce se intampla cu mine si imprejurul meu, precum si in AJUTORUL si PUTEREA de a trece prin viata CAT MAI PUTIN VATAMATA SUFLETESTE.

Pentru mine a devenit foarte clar faptul ca AM FOST CREATI DE DUMNEZEU SPRE O RELATIE DE DRAGOSTE CU EL (asemenea parintilor si copiilor) SI SPRE VIATA VESNICA. Ne-am desprins din aceasta relatie si toate perceptiile si intelegerea noastra s-au transformat si noi murim. Dar in IISUS HRISTOS, OMUL A FOST RESTAURAT. Dar nu fara voia lui libera si fara stradania personala de a-L gasi.

Crescand in comunism, nu am avut aceasta sansa de a-L cunoaste, si aceasta m-a PRIVAT de o tinerete care ar fi putut sa fie mult mai fericita si linistita. Pentru toate cele expuse, este o EVIDENTA ca PENTRU IUBITORII DE BINE RELIGIA SUB NICI O FORMA NU POATE FI CONSIDERATA "Optionala"!

Dar din pacate pentru ei si pentru noi, nu toti sunt iubitori de bine...

 


Musafir

#1040

2014-11-19 14:20

SI NOI ADULTII, vrem sa avem in tara noastra, pentru copii nostrii, pentru semenii nostrii, o liniste, o credinta, o pace! Credinta noastra pe care am mostenit-o de la inaintasii nostrii si au mucenicit pentru ea! NU SUNTEM NISTE CARPE! Pamantul acesta este spalat cu sange, a dat atatia sfinti! NU SUNTEM AI NIMANUI SI NU VREM SA NI SE STIRBEASCA ceea ce a mostenit mai de pret poporul nostru, si anume CREDINTA NOASTRA, CONTRUIND pentru un popor crestin ortodox, IN LOC DE CASTIGURI DUHOVNICESTI, SCAPARI REGRETABILE SPRE TOT FELUL ALEGERI GRESITE SI FOARTE GREU DE VINDECAT APOI.
AVEM NEVOILE NOASTRE SPIRUTALE, PENTRU FAMILIA NOASTRA, PENTRU CASA NOASTRA, PENTRU COPIII, TINERII SI BATRANII NOSTRII, PENTRU COMUNITATEA NOASTRA, PENTRU TARA NOASTRA, PENTRU SATUL SI ORASUL IN CARE LOCUIM SI TRAIM!

Copii care nu au parinti, cu deficiente sau cu tot felul de probleme familiale, daca nici in scoala nu mai invata de Dumnezeu, apoi unde?
Ei nu sunt suflete? Cum ingrijim de sufletele lor?
Cu ce anume hranim sufletele lor si ale copiilor nostri? Cu ce si cum vindecam neputintele, patimile si limitarile noastre, ale fiecaruia, omenesti? Raman aceia si practic noi toti de altfel, prada cui? mediei si strazii? Suntem datori fata de noi insine, fata de Dumnezeu, sa ne ingrijim de ei si de sufletul nostru si sa le oferim tot ce a cunoscut si a mostenit neamul nostru mai bun!
VREM SA NE MANTUIM SUFLETELE! Domnul Insasi spune sa nu luam in desert numele SAU.

 
 

Musafir

#1041

2014-11-19 14:28

sustin petitia pentru binele intregii societati.
Dan Miron

#1042 Re: Re:

2014-11-19 14:47

#146: - Re:  

Antevorbitorul care amintea de inchizitie nu stie ca in Biserica Ortodoxa nu a fost niciodata asa ceva.

Din pacate cei care au atitudinea asta sunt robii unor prejudecati pe care ei insisi si le impun incercand sa-si justifice rautatea.


Musafir

#1043

2014-11-19 14:50

Eu cred in importanta deosebita a Religiei ca materie in viitorul natunii noastre.

Musafir

#1044 Re: Re: Re:

2014-11-19 14:58

#1021: - Re: Re:  

 dereglat esti tu nebunule, tu nu vezi ca nu poti sa te exprimi decent? frustratule!!!

In rest vorbesti din carti ateiste si propaganda de de lei. Bai ateule, voi sunteti 0.2% in tara asta asa ca du-te si lasa-ne pe noi, atata timp cat noi suntem 87% ortodocsi si 98% crestini in tara asta si tot noi platim 98% taxe noi avem dreptul.

educatia sexuala e o mizerie. in toate tarile in care s-a bagat educatia sexuala au loc cele mai multe nasteri precoce, sex de la varste de 12 ani etc etc. Papagalule.

Educatia sexuala o dai copilului acasa.

Plodul tau nu e obligat sa faca religie daca nu vrei. Semneaza si nu face. E simplu. Dar nu ne obligi tu stricatule la cap sa facem cereri.

Poveste este creierul tau miniscul care n-a fost pe la biserica. Intr-o tara ortodoxa in care se intampla miracole tu vorbesti de povesti. Esti drogat si spalat pe creier,sau esti cumva membru ASUR? Propagandistule spalat pe creier.

Educatia ta este 0, in fapt este ironic sa vorbesti de educatie cand tu injuri de mama....Ateii sunt niste indoctrinati fanatici frustrati si o dovedesti.

 

Marea Britanie, tara cu atei multi si educatie sexuala din anii 70 domina topurile la nasteri timpurii inca de la 14 ani

 

www.dailymail.co.uk /news/article-28860/UK-tops-league-teenage-pregnancy.html

 

Britain still has the highest rate of teenage pregnancy in Western Europe despite being one of the world's biggest users of contraceptives.

The figures, which emerged yesterday in a large- scale international study, appeared to explode claims by the sex education lobby that the UK's sky-high teenage birth rate is down to ignorance.

It showed that four out of five females between the ages of 15 and 44 in Britain - 80 per cent -use some form of contraception.

This compares to 76 per cent in the U.S., 75 per cent in France and 59 per cent in Japan.

Britain, nevertheless, has a sky-high level of teenage pregnancies, with 2.9 out of every 100 girls aged between 15 and 19 giving birth every year.

In France, where there is less contraceptive use, only 0.9 of every 100 girls aged 15 to 19 have babies, according to the survey.

ACUM DU-TE SI taie-ti venele ateule stricat la cap.

Musafir

#1045 Re: Credinta e personala

2014-11-19 15:01

#1034: Dagol - Credinta e personala 

 Statul este laic. Si bugetul bisericii este de 0.08% din care totul se imparte la cele 16 culte recunoscute de stat. Asa ca termina cu propaganda ateista ieftina.

Putem sa avem miliarde de biserici, este dreptul nostru sa avem biserici. Nu ne trebuie atei sa ne judece pe noi. Noi suntem 86% ca Ortodocsi si noi platim taxe. Si 98% crestini. Ca atare statul colecteaza impozite de la noi si dorim pastrarea identitatii noastre.

Nu iti convine? Du-te in Olanda. Acolo n-ai biserici dai ai droguri si prieteny gay mocca.


Musafir

#1046

2014-11-19 15:03

Fara Dumnezeu nu putem face nimic,de aceea religia trebuie sa ramana in scoli !!!

Musafir

#1047

2014-11-19 15:04

legea asta e un jeg trebuie revocata imediat

Musafir

#1048 Re: Cum procedați?

2014-11-19 15:05

#1023: Marius-Christian Drăjan (Ianuș) - Cum procedați? 

 Eu nu cred ca esti Ortodox!!! Eu cred ca esti un ateu care vrei sa faci o diversiune ca sa jignesti ortodocsii. Ce treaba avem noi ca Iohannis este luteran? A spus ca Biblia este cartea lui preferata. Il cunosc relativ bine pentru ca si eu sunt din Sibiu si stiu ca este un crestin devotat.

Mai bine Iohannis crestin decat Puie Monta fals crestin.


Musafir

#1049

2014-11-19 15:25

ATEISMUL INCEARCA DISTRUGEREA FAMILIEI, A MORALITATII CRESTINE. EL DORESTE SA DISTRUGA IDENTITATEA SI CULTURA NATIONALA. EL INTRA IN ROMANIA PRIN MONICA MACOVEI SI ZECILE DE ONG-URI FINANTATE DE GEORGE SOROS. URMATORUL PAS VA FI LEGALIZAREA CASATORIILOR HOMOSEXUALE.

ASA S-A INTAMPLAT SI IN FRANTA, ANGLIA, STATELE UNITE SI IN OCCIDENT. CA ATARE ASTAZI SUNT MAI MULTI JIHADISTI IN SIRIA SAU IRAK DIN OCCIDENT DECAT DIN TARILE ARABE. CA ATARE OCCIDENTUL SE CONFRUNTA CU UN NOU VAL DE RASISM SI POPULARITATE A PARTIDELOR DE EXTREMA DREAPTA. LUMEA S-A SATURAT DE ACESTI NEO-MARXSITI BOLSEVICI CARE URASC PE DUMNEZEU.

GANDITI LIBER! DESCHIDETI OCHIII!


Musafir

#1050

2014-11-19 15:29

Da pentru religia in scoli, mai multa preocupare opentru modul cum se face.