Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

#976

2014-11-19 06:18

Cum sa nu ne invatam fii,ca totul este creatia lui Dumnezeu !? Fara de El este ,nimic!!

Musafir

#977

2014-11-19 06:22

Fara religia in scoli copii nu au un adevărat model in viata
silviu stoica
Musafir

#978

2014-11-19 06:34

Daca, aceasta curte constitutionala a luat aceasta decizie, consider ca pe acest principiu părintele copilului trebui intrebat si daca vrea sa faca romana, matematica sau oricare dintre materii ori altfel tratamentul este discriminatoriu fata de o disciplina care a adus învățământului atat folos sa nu uitam ca primele scoli nu au fost facute de stat ci de Biserica in casa personala a preotului sau in Biserca


Musafir

#979

2014-11-19 06:38

Credinta se insuseste in sanul familiei,insa mai profunda cultivare a ei ,se poate obtine prin orele de religie.Ideea este ca profesorul ,ca orice alt profesor ,sa vina cu har si daruire .

Musafir

#980

2014-11-19 06:42

NIHIL SINE DEO

Musafir

#981

2014-11-19 06:44

Este pentru interesul tuturor!

Musafir

#982

2014-11-19 06:50

Omul este creația lui Dumnezeu, oare ne putem numi oameni dacă nu-l cunoaștem pe creator?

Musafir

#983

2014-11-19 06:52

Religia este necesara in scoli pentru a ne creste copii in spirit crestin altfel la maturitate se vor manca intre ei.

Musafir

#984 Re:

2014-11-19 06:54

#952: LV -  

 Nu a spus nimeni nimic despre ortodoxism.In scoli sunt predate toate religiile existente in tara-mai documenteaza te inainte sa faci afirmatii gratuite.


Musafir

#985

2014-11-19 07:14

O educatie religioasa nu inseamna numai biserica, moaste pupate si colive inflorate...O educatie religioasa inseamna un stil de viata mai sanatos, mai civilizat, mai cumpatat. Religia se ocupa de toate intr-o societate.

Musafir

#986

2014-11-19 07:18

DUPA PAREREA MEA,LIPSA CREDINTEI SINCERE NE-A ADUS IN ACEASTA SITUATIE.SUNTEM LIPSITI DE CEL MAI ELEMENTAR BUN SIMT,NE FURAM UNII PE ALTII, NE BATJOCORIM UNII PE ALTII, RESPECT ZERO UNII FATA DE ALTII.LIPSA CREDINTEI NE DEZUMANIZEAZA,DAR ATUNCI CAND AVEM UN NECAZ ALERGAM IN BISERICI SI JURAM CA SUNTEM CRESTINI. RUSINE, RUSINE,RUSINE.
dacii liberi

#987 "cineva" stie ca religia e periculoasa

2014-11-19 07:19

Profilul "personalitatii" care se doreste pentru viitorul cetatean roman

- Fara nicio religie, fara idealuri, fara nicio personalitate, fara lideri autentici, muncitor asiduu in beneficiul corporatiilor, mancator de carnuri si alimente modificate genetic, consumator  bun si sustinator al industriilor straine, vesnic dator in bancile evreiesti, dependent de computer si de televiziune, bun cunoscator al sexualitatii, tinut departe de cultura, usor de manipulat prin televiziuni,  masa de experimente farmaceutice ... etc

Religia e "periculoasa" pentru strategii lumii ... deoarece tine constiinta oamenilor treaza si poate reprezenta un ideal.  Ca sa stapanesti un popor sau sa nimicesti o natiune nu este suficient sa il cuceresti economic ci e necesara si incatusarea spirituala.

De aceea se "lucreaza" si la eliminarea religiei din viata romanilor. Crestinii (care mai au ochii deschisi) trebuie sa-si organizeze lupta de rezistentza.


Musafir

#988

2014-11-19 07:31

Din pacate f multi din cei carora le-am trimis petitia mi-au raspuns ca sunt de accord cu scoaterea religiei din scoli.

Musafir

#989

2014-11-19 07:36

Dumnezeu sa ne intelepteasca!

Musafir

#990

2014-11-19 07:40

Educatia religioasa nu trebuie sa insemne indoctrinare; sunt impotriva acestei abordari a religiei in scoli.

Educatia religioasa inseamna un studiu al valorilor promovate de catre religie.

Educatia religioasa inseamna un studiu comparat al religiilor milenare de pe planeta astfel incat elevii sa poata descoperi acele valori si adevaruri general valabile dea lungul timpului si popoarelor.

Propun astfel studiul religiilor coparate, iar la studiul ortodoxei sa nu se puna accent pe evenimentele istorice (sinoade,etc), ce nu au nici un impact asupra dezvoltarii personale, ci sa se insiste asupra valorilor, asa ziselor "virtuti" si cum ele pot fi dobandite.

Apar dovezi stiintifice (vezi psihologie, fizica cuantica) ce confirma experianta: rugaciunea (sau meditatia in alte traditii), abordarea religioasa, NEFANATICA a vietii, presupune atenta introspectie adanca, constientizarea si rezolvarea conflictelor interioare,responsabilizare, implicare activa in comunitate in sensul bunastarii semenilor, o consolidare a integritatii interioare personale. Acestea duc la indivizi greu manipulabili, impliniti interior (deci greu de acaparat de marketing, care se bazeaza pe neimplinirea fiecaruia) si care dezvolta acele calitati atat de necesare si dorite de societate (sanatate,onestitate,etc).

Musafir

#991

2014-11-19 07:44

Ceea ce trebuie sa invete un om la scoala este numai despre Dumnezeu.

Musafir

#992

2014-11-19 07:47

Numai si numai cu ajutorul lui Dumnezeu putem reuși in viața . Dacă nu-i învățăm pe copii noștrii sa se roage,sa învețe religia in ce vor crede ei si in ce vor nadajdui???

Musafir

#993

2014-11-19 07:48

Ori luptam pt o cauza imprortanta ori cerem bani sa para petitia in fata? josnic.

Musafir

#994

2014-11-19 07:48

Este bine sa ramana religia in scoli..Si eu la randul meu, mi sa predat in scoala..imi amintesc cat de mult asteptam ora de religie..era ceva frumos, ni se vorbea despre Dumnezeu si despre tot ce este bine..este o indrumare catre calea cea buna.Si eu doresc asta pentru copii mei..Doresc sa aiba in continuare ora de religie in scoli.

Musafir

#995

2014-11-19 07:53

este absolut necesara religia in scoli

Musafir

#996

2014-11-19 07:56

Religia este parte din personalitatea noastra, ea ne defineste ca om. Daca esti credincios esti mai bun, mai intelegator, treci in viata cu fruntea sus pentru ca-l iubesti pe Dumnezeu si el este cu tine mereu. In caz contrar,daca nu s-ar face religie in scoli, copii nostri ar ajunge niste copii rai fara Dumnezeu cu ganduri urate cum ar fi "sinuciderea". Scoala ii formeaza pentru viata,deci si religia face parte din formarea lor ca oameni. Dumnezeu sa ne ajute si sa ne ierte.

Musafir

#997

2014-11-19 08:13

MI SE PARE NORMAL CA RELIGIA SA SE PREDEA IN SCOLI.
ASA MAI INVATA SI TINERII CEVA.

Musafir

#998

2014-11-19 08:23

Nu doresc religia in scoli.Nu semnez!

Musafir

#999

2014-11-19 08:31

Cu tot respectul, in Manualele de Religie nu este niciun fel de afirmatie ofensatoare la adresa altor culte sau minoritati. Aceasta atitudine impotriva religiei vine dintr-o directie ateista, care incearca excluderea lui Dumnezeu din viata tanarului, care si-asa este destul de dezorientat pentru o manipulare in masa mult mai usoara cand va veni momentul legalizarii prostitutiei, a casatoriei unisexuale si cine mai stie ce. Multumesc!

Musafir

#1000

2014-11-19 08:34

Copiii fara Dumnezeu vor fi slujitorii de maine ai antihristului.