Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

#951

2014-11-18 21:29

Da eu cred ca fara religi nu putem exista.


LV

#952

2014-11-18 21:31

Religia este o optiune personala, atat existenta cat si forma ei. Ca urmare optionala.

De ce cred ortodocsii ca sunt detinatorii adevarului absolut si ca totul se reduce la credinta lor si toti trebuie sa o urmeze?

Religia NU are ce cauta in lantul educatiei oricum.


Musafir

#953

2014-11-18 21:33

Lăsați. Credința stramoseasca mostenire de preț copiilor noștri .



Musafir

#954

2014-11-18 21:38

NIMIC FARA DUMNEZEU.Copiii au nevoie de religie in scoala.

Musafir

#955

2014-11-18 21:45

Eu cred ca este important ca religia sa se predea la scoli in continuare, eu am facut clasa intai si a doua in Romania si apoi am venit in Spania, aici religia poti sa alegi daca sa faci sau nu, si in rest poti face alte activitati, in clasele de religie eram numai vreo 7 copii. Mi-ar fi placut sa fie diferit, dar oricum, este important pentru ca eu am simtit lipsa asta pentru ca nu predau religie ca in Romania, doar ne uitam la filme si raspundeam intrebari pe o hartie, nimic altceva, mai ales ca eu sunt ortodoxa si aici, toti sunt catolici, deci, imi predau un tip de credinta care pe mine nu ma interesa. Si daca totusi copiii din Romania au oportunitatea sa aiba o clasa de religie calumea (ortodoxa), nu trebuie sa o pierdem.

Gabriel

#956 Doamne Iisuse Hristoase nu iti intoarcea fata ta milostiva de la noi pacatosii......

2014-11-18 21:55

Prin ce sunt vi oamenii? Cautati filmuletul crestin pe youtube .....


Musafir

#957

2014-11-18 21:57

Introducerea Religie în şcoli este un drept câştigat de tinerii care au luptat împotriva regimului comunist şi ateu şi au cântat în ziua de 22 decembrie 1989 ,,Cu noi este Dumnezeu, înţelegeţi neamuri şi vă plecaţi, căci cu noi este Dumnezeu''. Duresos este faptul că la 25 de ani de la căderea comunismului asistăm la un astfel de lucru. Definiţia democraţiei este: MINORITATEA SE SUPUNE MAJORITĂŢII, dar noi constatăm că MAJORITATEA SE SUPUNE MINORITĂŢII şi asta nu înseamnă DEMOCRAŢIE ci DEMONCRAŢIE. Dacă DEMOCRAŢIE înseamnă PUTEREA POPORULUI, putere pe care poporul nu a avut-o niciodată în adevăratul sens al cuvântului, DEMONCRAŢIE înseamnă PUTEREA DEMONILOR, putere pe care aceştia o au, căci noi le dăm voie. O mână de atei să decidă soarta unui popor creştin în general şi ortodox în special, este un lucru dureros şi batjocoritor la adresa poporului român.
GHEORGHE-RADU SĂLĂGIAN

#958 Re:

2014-11-18 21:59


Musafir

#959

2014-11-18 22:04

Imi doresc ca Religia sa se predea in scoala deoarece partea a identitatii noastre!!!Haideti sa nu o pierdem!!!Sfinte Preacuvioase Parinte ARSENIE ajuta-ne!!!Doamne ajuta!!!

Musafir

#960

2014-11-18 22:30

Recomand mentinerea religiei in scoala.

Musafir

#961

2014-11-18 22:34

Religia trebuie sa ramana in scoli. Poporul roman este si va ramne pururea religios, cu puternica credinta in Dumnezeu.

Musafir

#962

2014-11-18 22:57

Ora de religie este un drept câștigat de tineri (în decembrie 1989) pentru tineri.

Musafir

#963

2014-11-18 23:02

într-o țară ortodoxî, religia face parte din viața spirituală a locuitorilor ei. Mai mult decât matematica, fizica sau chimia. Copiii trebuie să se hrănească din valorile spiritualității acestui popor, implicit și din religie.
ReligiePentruCineVrea

#964

2014-11-18 23:09

Religia ar trebui sa fie o disciplina facultativa. E cea mai inutila materie din scoala. Am studiat religia timp de 12 ani obligat fortat. Nu m-a ajutat cu nimic. Si ca mine sunt multi. Incercati sa mai cititi si alte carti decat biblia. Nu am nimic cu nimeni, dar e foarte neplacut sa ti se impuna o anumita religie. Se incalca un drept uman: dreptul de a apartine sau a NU apartine unui cult religios. Sa faca religia cine doreste. Nu ma deranjeaza oamenii religiosi decat atunci cand sunt spalati pe creier si o dau in fanatisme. Nu sunt satanist, nu sunt illuminati, mason sau mai stiu eu ce. Sunt un om care nu vede rostul acestei materii.

Nu vreau ca viitorii mei copii sa fie obligati sa spuna rugaciuni, sa se inchine si sa pupe icoane. Religia este o decizie personala. Mereu am considerat asta. Nu ti-o poate impune nimeni. Religia nu formeaza caractere, nu te face mai intelept. Caracterul se formeaza in functie de cei 7 ani de acasa si de ceea ce cladesti tu mai departe. Am cunoscut oameni religiosi cu suflete urate, pline invidie si ura fata de aproapele lor...oameni care devin agresivi verbal dupa ce afla ca nu apartii religiei lor.

 

Decat sa faceti religia obligatorie mai bine sa se introduca educatia sexuala in scoli. ASTA E O MATERIE care ar ajuta la diminuarea sarcinilor nedorite in randul persoanelor sub 18 ani, cunoasterea metodelor de contraceptie si preventie contra anumitor boli cu transmisie sexuala. Asa educi generatiile viitoare cum sa se fereasca de situatii nedorite. Religia predica abstinenta si pudismul. Sa fim seriosi...si sa acceptam ca tinerii isi incep viata sexuala din ce in ce mai devreme. decat sa ne ascundem dupa perdea si sa ne rugam sa nu se intample nimic rau, mai bine educam sa prevenim. Preventia> Tratare. Vorbesc in cunostiinta de cauza: voluntariat in centre cu pacienti cu HIV si orfelinate.


Musafir

#965

2014-11-18 23:18

Fără religie suntem nimic! Fără Dumnezeu suntem nimic ! Este obligatorie !
ahahha

#966 Re:

2014-11-18 23:25

#965: -  

 Stai chill ca nu o sa mai fie. Nu imi obligi tu copii sa faca religie. FA tu daca vrei. Nu trage si pe altii dupa tine.


Musafir

#967

2014-11-18 23:27

Religia nu trebuie scoasa si pusa ca oblig

Musafir

#968

2014-11-18 23:51

Eu cred ca as fi putut fi mai bun, daca aveam religia la scoala. Copii trebuie sa afle la scoala, ca Dumnezeu, Ne iubeste foarte mult si pe noi romanii, si ca mereu, Ne-a binecuvantat si Ne-a vorbit prin discipoli plini de har si Duh Dumnezeiesc, de exemplu Zamolxe, Apostolul Andrei, Sfantul Arsenie Boca.
x

#969 Re:

2014-11-18 23:58

#1: -  

 Impusca-te Tovarashe'


Musafir

#970

2014-11-19 02:41

Convertirea Presedintelui la ortodoxism si fara discuti ramanerea religiei in scoli . Va multumim .

Musafir

#971 Re: idioti

2014-11-19 04:16

#921: geanny_1968 - idioti 

 Un om care nu stie ce este RESPECTUL vorbeste asa!Nu pre stiti cele 10 porunci!


Musafir

#972

2014-11-19 05:34

Dumnezeu a spus in Sf Scriptura"Fara Mine nu puteti face nimic!"Cu totul deplorabil este sa se spuna ca religia indoctrineaza,intr-o tara crestina de 2000 de ani, ai carei martiri au murit in temnitele comuniste pentru a-l slavi pe Hristos.Cu ce oare ar incomoda prezenta religiei in scoli?Daca unui copil i se vorbeste despre Dumnezeu,oare pe cine supara acest lucru?Sa ne gandim la jertfa marilor voievozi care si-au dat viata pentru a ne apara credinta iar noi o scoatem din scoli facand pe placul sectantilor.....Mare osanda ii astepta in Ceruri pe cei ce nu-L iubesc pe Dumnezeu!!!Doamne iara-i si lumineaza-i!Frati crestini intru Domnul Iisus Hristos,sa nu fim indiferenti!!Sa luptam pentru Hristos!Samnati cat mai multi ca petitia sa pota fi trimisa la cei superiori!!!

Musafir

#973 Re:

2014-11-19 05:34

#964: ReligiePentruCineVrea -  

 Pentru comentariul nr. 964

Daca este vorba ca religia sa fie facuta de cine doreste, tot asa sa se intample si cu celelalte materii de invatamant!

De ce sa studiezi fizica sau chimia sau geografia daca nu iti plac sau te plictisesc?

Dar ele, totusi, se studiaza iar la varsta maturitatii de-abia intelegem cat de mult ne ajuta toate aceste informatii!

Religie pentru toti, pentru ca intai  sa cunoastem si apoi sa alegem!

 

 


Musafir

#974

2014-11-19 05:39

Daca se va scoate si acest ultim contact al elevilor cu lumea Lui Dumnezeu si vor ramane in scoala, numai educatia sexuala, educatia pentru democratie si pentru drepturile omului, sa se teama doomnii Macovei si Iohannis ca vor fi calcati in picioare cu sange rece, tocmai de aceia care mai ieri ii aclamau !

Musafir

#975

2014-11-19 06:17

Doamne ajuta sase predea religia in scoli!