Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

#1001

2014-11-19 08:35

A—ti renega credința este ca si când ai locui intr—o fortăreață fără ziduri de apărare

Musafir

#1002

2014-11-19 08:39

Pledez pentru ramanerea religiei in scoli.

Musafir

#1003

2014-11-19 08:41

....rusine sa va fie...cerem sa se predea copiilor nostri RELIGIE....BOR...SA IA POZITIE..!

 


Musafir

#1004

2014-11-19 08:59

Atat timp cat religia ii face pe copii mai buni si mai respectuosi ar trebui mentinuta, mai ales in ziua de azi cand scara valorilor e rasturnata.Vedem cum in ziua de azi tot mai multi copii arata lipsa de parinti dar mai ales de profesori. Trebuie facut ceva in acest sens altfel vom fi un popor pierdut.

Musafir

#1005

2014-11-19 09:22

Profesorii de religie sa-si limiteze explicatiile pana la un anumit nivel, Acela de a intelege si copii, uneori ii sperie.

Musafir

#1006

2014-11-19 09:25

Religia ii foarte importanta
Mihai

#1007 Treziti-va

2014-11-19 09:33

Religia sa ramana unde ii este locul - in inima fiecaruia care o doreste cu adevarat. Nu trebuie impusa in scoli sub pretextul ca vine cu un plus educational. Este mult mai complex decat se crede. In primul rand, interese materiale din partea bisericii, clar. Vreti educatie crestina, stimati pseudopreoti?! Fiti voi insiva un exemplu. In felul asta, sigur , religia nu va mai fi privita conflictual ci va veni ca un fapt absolut normal.


Musafir

#1008

2014-11-19 09:33

Fara Religie ne pierdem de tot!

Musafir

#1009 Re:

2014-11-19 09:37

#1004: - 

NU religia ii face mai buni si mai respectuosi. In primul rand, PARINTII. Acestia trebuie sa aiva credinta ( nu religia) in inima si sa insufle copiilor, nu un profesor blazat cate preda o materie ( religia).

 

 


Musafir

#1010

2014-11-19 09:44

In loc sa carpim acum, nu era mai bine sa fi fost proactivi cand trebuia?

Musafir

#1011

2014-11-19 09:54

Parintii care aleg ca in scoala sa nu se studieze credinta crestin ortodoxa apostolica si marturisitoare a neamului romanesc, il mai rastignesc odata pe Hristos, si fac un mare rau sufletului copiilor lor, sufletului fiecaruia dintre noi care este singurul si cel mai important dar lasat de Dumnezeu omului pe acest Pamant. Dumnezeu este vesnic, parintii insa nu. El este mostenirea cea mai de pret lasata copiilor, din neam in neam. Parintilor nu le este suficient doar sa nasca copii, ci sa-i nasca pentru Imparatia cerurilor. Ca sa nasti copii pentru Imparatia cerurilor, parinti sunt datori, in fata lui Dumnezeu sa se cultive in Hristos si sa aiba viata sfanta.  Din nefericire, se vad clar urmele propagandei ateiste ale comunismului asupra sufletului romanesc. Sa ne ajute Dumnezeu sa ne vindecam ranile sufletului acestui popor, crestin-ortodox.

Caci, pentru sufletul nostru, al fiecaruia dintre noi, a venit in smerenia Lui si s-a jertfit Hristos. Dumnezeu a binecuvantat in marea Sa dragoste toti oamenii acestui Pamant, inclusiv pe acest pamant romanesc pe care l-a binecuvantat cu atatea daruri, si pentru care parintii si stramosii nostrii au primit moarte muceniceasca, fiind cultivatori, slujitori si aparatori ai credintei noastre de milenii, crestin ortodoxe. "LASATI COPIII SA VINA LA MINE!" spune Mantuitorul si nu-i opriti! Ora de religie din scoala, impreuna cu biserica si parintii cei credinciosi vor ajuta pe acesti copii (si neamul romanesc) sa-si cultive sufletul si sa aiba viata duhovniceasca. Ce minunat dar! Salut aceasta petitie si pe ai sai sustinatorii, caci prin cultivarea si marturisirea din tata in fiu a jertfei Mantuitorului si a Invierii Sale, Dumnezeu daruieste tuturor oamenilor, regasirea sufletului omului cazut si totodata chemarea lui la vesnicie. Cunoasterea prin credinta la care Mantuitorul a facut apel de atatea ori, este cea mai inalta forma de cunoastere pe care Dumnezeu a daruit-o omului, de-a lungul atator mii de ani, mai inalta decat cunoasterea rationala sau inteligibila, care si ele insele sunt tot daruri foarte mari ale lui Dumnerzeu date omului. Prin toate aceste cunoasteri si multe daruri facute doar omului, din intregul Sau Univers creat si date omului inca de la crearea sa,  Dumnezeu,  il 'capaciteaza' pe om si prin caile sale tainice, iubirea Sa,  in taina smereniei si a intelepciunii Sale il ajuta pe om aspire si sa ajunga la indumnezeire. Parintilor nu le este suficient doar sa nasca copii, ci sa-i nasca pentru Imparatia cerurilor. Ca sa nasti copii pentru Imparatia cerurilor, parintii sunt datori, in fata lui Dumnezeu sa se cultive si sa aiba viata sfanta, in Hristos.  Din nefericire, se vad clar urmele propagandei ateiste ale comunismului asupra sufletului romanesc. Sa ne ajute Dumnezeu sa ne vindecam ranile sufletului acestui popor,  trecut prin atatea nefericiri. Doamne ajuta!

 
 

Musafir

#1012 Re:

2014-11-19 10:11

#862: -  

 In Star Trek exista o entitate, Q, daca nu ma insel...mai tii minte?


Musafir

#1013

2014-11-19 10:18

Predarea religiei in școala este foarte importantă pentru noile generații si pentru ca acești copii nu au ocazia sa afle prea multe din familie, pentru ca părinții si bunicii de astazi sunt cei care nu au avut parte de aceasta educație religioasă (mai ales la nivel de traire). In acest context solicitarea părinților de a nu opta pt religie in școala pt copii lor se face in necunoștință de cauza. Este păcat sa privam următoarele generații de o informație pe care au timp o viața întreaga sa o verifice, sa o consolideze si sa o aplice.

Musafir

#1014 Re:

2014-11-19 10:33

#964: ReligiePentruCineVrea -  

 du-te ateule cu propaganda ta de 2 bani...scoti tu religia si vrei educatie sexuala ca asa e in Occident....auzi la el mincinosul. TOATE STUDIILE FACUTE IN OCCIDENT ARATA CA DUPA INTRODUCEREA EDUCATIEI SEXUALE NUMARUL NASTERILOR PREMATURE NU A SCAZUT CI A CRESCUT. Termina cu propaganda ateista penibila.

In Anglia si Franta este cea mai mare rata a nasterilor in timpul scolii.

Pe de alta parte notati va rog ateul vrea scoaterea moralitatii si impunerea imoralitatii. Educatie sexuala ii faci si acasa daca esti parinte.

Oameni buni nu muscati propaganda mincinoasa ateista vanduta de niste dereglati.


Musafir

#1015 Re: Re:

2014-11-19 10:35

#966: ahahha - Re:  

 Ba da!! Asa va fi. Nu iti convine religia, iti iei copilul si il duci la bulangi. Apropo invata intai sa te scrii corect gramatical nebunule.


Musafir

#1016

2014-11-19 10:42

Daca il scoateti pe Dumnezeu din scoli,ramane intunericul si asa tinerii sunt debusolati.Revizuiti materia si aduceti-o la nivelul de intelegere al anilor 2015.










Musafir

#1017

2014-11-19 10:52

Religia este prima invatatura care te indruma sa respecti si sa te respecti,este calauza vietii care trebuie urmat, sa ajuti pe cel de langa tine care la randul tau vei fi si tu ajutat. Religia este daca tie nu-ti place altuia nu-i face, iar daca nu respecti vei fi pedepsit cu ignoranta. Mai este si doctorul sufletelor celor bolnave si deznadajduite.

Musafir

#1018

2014-11-19 11:02

Fara Dumnezeu suntem nimic!

Musafir

#1019

2014-11-19 11:13

Credinta este o alegere libera a fiecarui individ, Creatorul nu ne-o impune cu forta. Consider ca ar trebui ca "Religia" sa fie o materie optionala. Din pacate, necredinta parintilor se rasfrange asupra copiilor lor prin alegeri gresite. Fie ca Bunul Dumnezeu sa lumineze mintile parintilor ! Amin!

Musafir

#1020

2014-11-19 11:13

Să sperăm că va fi bine !!!

Musafir

#1021 Re: Re:

2014-11-19 11:26

#1014: - Re:  

 Dereglata e ma-ta, spalatule pe creier!

Religia e de domeniul trecutului..cand oamenii nu aveau acces la educatie si ii prostea popa. Faci ce vrei cu ai tai copii, dar nu le impui copiilor mei un rahat the religie fanatica. Dragoste cu forta se cheama viol. Cred ca scrie clar in biblie ca dumnezeu nu obliga pe nimeni si ca tu ca om nu ai dreptul sa judeci pe aproapele tau. Asta e. Eu ca ateu am citit de mai multe ori biblia ca voi, credinciosii fanatici. Am citit pentru ca aveam intrebari. Sintagma crede si nu cerceta mi se pare inutila in timpurile noastre. 12 ani am fost obligat, fortat sa spun rugaciuni si sa pup icoane. Ce spune asta despre religie si modul in care e predata? Dragoste cu de-a sila. 

Educatia sexuala e importanta. Nu veni cu studii de caz d 2 lei. E vorba de sanatatea fiilor si fiicelor noastre. Multi dintre crestini, mai ales cei de la tara habar nu au de contraceptie si nu au ce explica copiilor. Si nu e vorba numai de asta. Tinerii trebuie sa inteleaga transformarile prin care trece zigotul pana devine embrion si mai apoi bebelus. Sunt niste chestii stiintifice. trebuie sa inteleaga pubertatea si ce implica acest proces. 

Ma bucur enorm ca in sfarsit se scoate religia si ca se fac demersuri catre educatia sexuala care e mai mult decat necesara avand in vedere ca cei religiosi nu sunt suficient educati( majoritatea sunt oameni fara studii, oameni care in loc sa mearga la medic se roaga la dumnezeu, oameni care cred in povesti).

Caro

#1022 Re:

2014-11-19 12:04

#8: -  

 Sunt total de acord ca religia sa ramana, insa sub aceasta forma, centrata pe morala, istorie si cultura. Si ai spus un cuvand cheie, istoria RELIGIILOR, nu a religiei ortodoxe, nu indoctrinarea copiilor cu "valori" care de fapt nu exista, cu reguli stupide si cu impunerea credintei. 

Din pacate, cel puin din punctul meu de vedere, Biserica Ortodoxa este pur si simplu o institutie, o afacere mai bine zis, plina de borfasi, care nu impartasesc cuvantul lui Dumnezeu si nu traiesc in cuvantul lui Dumnezeu. 

Pe langa aceasta curatenie din partide, despre care se tot vorbeste, cred ca ar trebui aplicata si in aceasta mizerabila mafie bisericeasca, care face parte din conducerea tarii, intr-un fel sau altul.

Cred in Dumnezeu si respect alegerile fiecaruia, cred ca Biserica Ortodoxa nu mai poate fi asociata cu Dumnezeu.

Marius-Christian Drăjan (Ianuș)
București

#1023 Cum procedați?

2014-11-19 12:05

Cum veți proceda cu această petiție? Unde o veți depune?

Vă întreb, pentru că strâng și eu semnături pentru o altă petiție: Solicităm Botezul Ortodox al președintelui.


Musafir

#1024

2014-11-19 12:26

Şi, pe lângă religie n-ar fi rău şi o Istorie a Religiilor!!! Cu atât mai mult cu cât România a dat şi un Mircea Eliade!

Musafir

#1025

2014-11-19 12:27

As vrea sa va multumesc tuturor celor care vor sa dea un exemplu de buna credinta si sa le amintim celor care au uitat ca biserica a luptat contra tuturor curentelor atee care sau abătut asupra acestui popor Ortodox. Sa ne uitam Putin in aceasta Europa care pe zi ce trece devine tot mai atee. Eu nu vreau ca copii nostrii sa fie niste obiecte cu nr.de identificare ,,vezi aici lupta cu cipurile,,.Sa ne ajute Bunul Dumnezeu si Maicuta Domnului sa avem discernământ la aceste hotărâri di sa nu lăsăm mana de incapabili atei sa hotărască in numele unui întreg neam Ortodox.