Spune NU construirii de biserici in Parcul Natural Bucegi

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Spune NU construirii de biserici in Parcul Natural Bucegi

Stefan

#326

2014-09-17 22:29

Ne uitam la istoria nostra, si vedem ca inaintasii nostrii au construit biserici si manastiri aparate de munti, din cauza vitregiei prin care a trecut neamul nostru, pentru a ne prezerva cultura si neamul, dar ceea ce vor sa faca acesti asa zisi "preoti cu har de la Dumnezeu"nu are nici o legatura cu credinta sau cultura, doar o alta modalitate de a-si umple buzunarele. Avem destule biserici si manastiri, le avem pe cele construite de ianintasi care arata a lacas de cult, ceea ce fac ei acum seamana cu palatele tiganilor din Strehaia, Ivesti, Barcea, cu turnulete poleite si picturi de prost gust. Mai bine ar construi un adapost pentru sarmani sau o cantina a saracilor, in loc de biserica la fiecare colt de strada.


Musafir

#327

2014-09-18 00:21

Religia e cea mai mare minciuna a omenirii

Musafir

#328

2014-09-18 02:16

Platoul Bucegilor trebuie să ramâna neatins,
altfel von avea. in nou cartier al PARVENIȚILOR,
cu lăcaș de cult , cu tot.

Musafir

#329

2014-09-18 02:17

Văzând că babele nu prea mai vin la biserică, s-au gândit să ducă o biserică la Babele.

Musafir

#330

2014-09-18 03:42

Calici astea de preoti nu le ajunge restu bisericlor ca si asa avem cele mai multe faca o casa de copii sau un azil de batrini nu biserica la babele vor sa puna mina pe paminturi si pe paduri si la babele rusine preutilor care sunteti HAPSINI SI CALICI
maricel

#331 babele

2014-09-18 03:45

astea nu se numesc preuti sunt calici nesatui


Musafir

#332

2014-09-18 04:35

De ce vor acolo manastire? Pentru a stoarce mila turistilor, pentru a face bani.
Acolo nu e un loc linistit, este foarte umblat. Prin urmare ei nu cauta linistea, ci banii. Monumentul natural Babele nu trebuie confiscat de constructii fie ele si religioase. Sunt destule manastiri in zona.

Musafir

#333

2014-09-18 04:38

inco o afacere marca bor.  rusine,rusine,rusine. banii ptr biserici ortodoxe se gasesc tot timpul dar pentru spitale nu. rusine.curvarii ordinarii,betivanii dracului


Musafir

#334

2014-09-18 04:52

Biserica romana , o afacere mafiota. Inalte fete bisericesti, Prea fericiti, Popi ,azi doar cu numele, caci cu credinta in necuratul, avizi de averi,si de putere , conduc afaceri de milioane si trag sfori din umbra in lumea politicii. Ar dori totul daca s-ar putea. Ne-au prostit pe majoritatea. Am ajuns sa ne imbulzim ,ca prostii,sa lingem oase al carui nu stiu sfant .Suntem jalnici.Unde e credinta?! Jos cu mafia bisericeasca!! .

Musafir

#335

2014-09-18 04:57

Imi doresc sa nu mai populam cu beton orice petic verde.

Musafir

#336

2014-09-18 05:00

Umplem si parcul ala de paraziti?

Musafir

#337

2014-09-18 05:03

Intr-o perioada cand economia tarii se prabuseste vertiginos, cand populatia este din ce in ce mai saracita, rolul bisericii este acela de a fi aproape de sufletele oamenilor nu acela de a se imbogati clerul BOR nepasator la nevoile si necazurile oamenilor. Constructia unui numar atat de mare de biserici sfideaza orice limita a normalitatii si bunului simt. Necazul mare este ca aceste biserici sunt facute din banii enoriasilor, bani din care cea mai mare parte este substituita de canaliile de preoti extrem de lacomi, apoi aceste constructii complet inutile devin proprietatea BOR care administreaza ca pe o firma uriasa impunand taxe enorme de la cei care ,,si-au construit'' bisericile. Nu sunt de acord cu un numar atat de mare de biserici, cred ca erau suficiente cateva mii de biserici nu 20 000 cate sunt pana acum si urmeaza a se construi inca multe

Musafir

#338

2014-09-18 05:05

Oamenii se duc pe culmile Bucegilor sa fie numai ei cu Dumnezeu...preotii smecheri vor sa se bage si ei in seama...sa stea in parohiile lor si sa ne lase sa stam cu Dumnezeu fata in fata, fara intermediari

Musafir

#339

2014-09-18 05:05

Reparati un spital, o scoala, sustineti un camin de copii sau batrani! In Bucegi, si nu numai, vreau sa merg sa ma rog cand si unde si la ce vreau fara sa imi dau coate cu nu stiu cati pupatori de moaste!
Anonim

#340 Re: Re:

2014-09-18 05:17

#184: Vai de Capul Vostru - Re:  

 Limitat la minte esti tu cel care esti indoctrinat de biserica si popi. Nu reusesti sa scoti capul din pamant si sa vezi lumea sau sa te bucuri de natura asa cum a fost ea lasata.

Nu vei gasi credinta in biserica sau popi, credinta o ai in suflet, ca de restul mi se face greata cand merg la biserica (toate babele se strang in jurul preotului sa barfeasca si sa huleasca).

Mihaela

#341

2014-09-18 05:27

O semnătură dată e un turist pe care ei îl pierd! (cred)

Dacă se avizează construcția eu la Babele nu mă voi mai caza vreodată. Să fiu nevoită să mă trezesc dimineața că-mi sună clopotele în loc de ciripitul păsărilor.

Oricum, ei atât au înțeles din ceea ce înseamnă muntele : materiale ecologice.

Oare primarul a urcat vreodată Valea Jepilor?

Cazare plăcută pelerinilor cuvioși. Să-i văd când o da viscolul și nu va merge telecabina că sigur nu vor merge pe jos, iar popii o să dea din buză că nu vor avea cui să facă slujba de duminică.

De Paște o să aibă ursul pe alese: bufet suedez.

AAAAA.......ce m-am enervat!


Musafir

#342

2014-09-18 05:27

avem si asa destule daca vrem sa ne rugam in ele . sunt biserici in fiecare unitate militara ,de pompieri sau spital .
Mihaela

#343

2014-09-18 05:34

Propun să blocăm accesul la telecabină și să facem un lanț uman în jurul locului în care vor vrea să construiască "Pe aici nu se trece".

Și să-i alungăm cu cântece de chitară, veselie și bețe cu bezea în vârf.


Musafir

#344

2014-09-18 05:43

Pentru ca copiii mei si ai tai sunt viitorul, si viitorul nu este biseeica, viitorul este scoala si educatia primita, nu indoctrinarea.
Copiii mei vreau sa stie nu sa creada.

Musafir

#345

2014-09-18 05:49

nu e cazul ca si pe Bucegi sa fie o biserica.. NU E CAZUL...au facut destule pe fiecare stradutza, in fiecare cartier, la fiecare coltz de strada. De fapt pe strazi vedem.. banca,farmacie ,biserica...biserica,farmacie,banca.... Nu Vreau Biserica pe Bucegi(si nu numai)
anonim

#346

2014-09-18 05:49

Mai bine sa doneze banii la casele de copii sau sa cumpere manuale copiilor ca nu invata tabla inmultirii dupa biblie!


Musafir

#347

2014-09-18 05:58

Cred BOR ar trebui sa demonstreze responsabilitate si un pic de morala crestina. Constat ca oamenii ce conduc aceasta institutie sunt mai departe de cele crestine decat un simplu enorias. Ar trebui sa le fie rusine! (dar mai exista notiunea aceasta??)

Musafir

#348

2014-09-18 06:02

Popii s-o lase mai moale cu bisericile si cu mulsu de bani de la populatie.
Sa se anuleze scutirea de la plata impozitului de 16% si sa plateasca impozite ca noi toti.

Musafir

#349

2014-09-18 06:05

3000 mp donatie? Imi fac si eu un cult sa iau bani de la stat. Se mai baga cineva? ... :|

Musafir

#350

2014-09-18 06:13

sustin petitia