Spune NU construirii de biserici in Parcul Natural Bucegi

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Spune NU construirii de biserici in Parcul Natural Bucegi


Musafir

#276

2014-09-17 19:45

NU DORESC BISERICA PE PLATOUL BUCEGILOR
I.M.E.S.T.AV.IT-RO
Musafir

#277 MARE E GRADINA TA DOAMNE, DAR UNII DIN "BOR", DIN VARF CHIAR, TI-AU SARIT GARDUL.. DEZAMAGITOR !!!

2014-09-17 19:46

Nu spun "NU" pentru construirea de lacase de cult, spun "NU" pentru afaceri ce nu au legatura cu religia si menirea ei. Sunt terifiat cate AFACERI se fac in spatele anumitor RELIGII. E dureror ! Si mai spun "NU" pentru ca vreau sa se pastreze intact Parcul National Bucegi, nu sa faca un primar efemer in viata politica si sociala , ce vrea el, bauiesc ca in urma mituirii de catre Biserica , caci altfel nu imi imaginez cum ar fi ACCEPTAT o astfel de idee, deloc desteapta, cum m-as fi asteptat din partea unor astfel de "fete" bisericesti !!! Sa va fie RUSINA, daca mai exista acest CUVANT in dictionarul dumneavoastra !


Musafir

#278

2014-09-17 19:46

Tara asta are nevoie de spitale si scoli!


Musafir

#279

2014-09-17 19:46

Imi pare rau ca s-a ajuns sa facem petitii impotriva biserici sa nu strice frumusetie tarii cand conducatorii biseticii ar trebui sa ne invete pe noi sa pastram ce ne-a dat DUMNEZEU, dar lacomia primeaza, pacat.

Musafir

#280

2014-09-17 19:46

Biserica devine tot mai mult un organ de represiune a spiritului liber iar popii sunt agentii ei de influenta. Predarea ortodoxismului (nu a religiei!) incepand din clasa intai cand copiii sunt amenintati de la inceput ca-i "loveste masina daca gresesc" este un atentat la sanatatea mintala a poporului.

Musafir

#281

2014-09-17 19:47

Bisericile trebuiesc facute acolo unde credinciosi pot ajunge. Nu ridicati biserici ptr. a va lauda si ptr a ne ruga.

Musafir

#282

2014-09-17 19:47

As putea sa stiu de cite persoane ar fi nevoie sa semneze aceasta petitie sa fie bagata in seama si sa nu se construiasca aceasta biserica ?
mz3

#283

2014-09-17 19:49

porcilor nu va ajunge pamantu plin de biserici, vreti si pe munti - Credeti ca acolo este lumea la fel de proasta ca la poalele muntelui.chiar credeti ca o sa stapaniti pamantu candva .Mizerabili de preoti ce va credeti


Musafir

#284

2014-09-17 19:51

Țările cu o populație educata tind sa devină seculare iar noi ne vom ingloda in laicitate. Bucegi, e un loc sfânt dar nu are nimic in comun cu nici o religie din lume. Contopiti-va cu natura oameni buni si nu cu un aparat corupt, asupritor care schimba adevarul sa se potrivească cu doctrina lor.
Pentru mine platoul Bucegi valorează mult mai mult decât toate bisericile din lume.
Jos religia si prostia.
Deșteaptă-te române!

Musafir

#285

2014-09-17 19:51

Va rog, nu alterati natura. Mai lasati-o asa cum a creat-o Domnul. Nu vedeti ca ne pedepseste pentru prea multele interventii? Manastiri si biserici avem prea destule, Domnul ne aude oriunde ne rugam, nu e nevoie sa-i strigam la ureche de pe cele mai inalte varfuri.

Musafir

#286

2014-09-17 19:53

Sunt total impotriva exansiunii exagerate a bisericii.Consider ca este la fel de potrivita , o biserica , pe platoul Bucegi ca si intr-o discoteca sau intr- un Mall.
De vreme ce am ales sa ma recreez la munte nu vad de ce trebuie sa imi bagi sub nas o biserica pe care poate nu o caut intr- o anume zi.
Adrian Popa

#287 Nu se poate asa ceva!

2014-09-17 19:53

Nu se poate asa ceva! Muntele este tot ceea ce a mai ramas curat. Nu va bateti joc de puritatea acelor locuri. BOR daca doreste sa slujeasca OMUL sa le interzica slujitorilor sai sa mai taxeze tot ce misca, asa se vor apropia de oameni nu prin inmultirea bisericilor.


Musafir

#288

2014-09-17 19:53

Nu vrem asa ceva. Maine poimaine se face si o shaormerie.

Musafir

#289

2014-09-17 19:53

Nu asa ceva nu este admis intro tara care se respecta legea spalarea banilor prin construirea bisericilor este una dintre problemele grave de neconceput in aceasta tara dar asa cum spune Adevaratul Dumnezeu pe care nimeni nu il poate contrazice "Va veni si vremea lor sa dea socoteala".Pacat de lumea Bisericeasca....care nu mai respecta absolut nimic.

Musafir

#290

2014-09-17 19:54

Nu hotarat construirii de biserici sau manastiri in arii protejate! Preotii actuali sunt de fapt slujitori ai banului, prin urmare slujitori ai diavolului, putred de bogati si jecmanitori. Biserica nu plateste impozite, taxe, iar pentru evenimente crestine, te jefuiesc de bani. Biserica e o afacere cu castig sigur, profund corupta, a se vedea Teodosie din Dobrogea!!! Cat de bigoti am devenit?
Ioan L

#291 Romanu-i roman

2014-09-17 19:54

Muntele=munte , natura=natura, PARC NATIONAL=REZERVATIE NATURALA=LOCUL UNDE DAI DE LINISTE , RAR GASESTI SEMNAL LA TELEFON,UITI DE TOATE SI ESTE DE NEATINS.

Celui care i-a venit ideea de a construi o manastire acolo sus ,pot sa spun cu mana pe inima , ca nu judeca si nu stie ce face.

 


Musafir

#292

2014-09-17 19:55

eu nu am obtinut autorizatie de construire pt o pastravarie si eram numai in vecinatatea unui parc national

Musafir

#293

2014-09-17 19:56

Nu va ajunge slinosilor ca ne-ati năpădit de biserici si orice nanastire s-a transformat in bussines point sa va aduca profit pe banii nostrii pe care nu platiti nici un impozit.Hoti ascunsi sub numele Domnului unde va e credinta? De ce nu se pot dona cei trei mii de metrii patrati pentru a face o rezervatie in care sa vedem salbaticiunile pecare tot Dumnezeu le-a lăsat in loc sa ajungem in vârful muntelui si sa vedem lângă un monument natural o hoarda de burtosi cu barbi ca le ascunda fatarnicia care sa mai jecmaneasca ceva turisti.Cui foloseste o biserica in vârf de munte unde omul ar vrea sa fie singur cu natura poate chiar sa se roage alaturi de sine. Jos comuunisnul cu sutana!

Musafir

#294

2014-09-17 19:56

Nu este suficient faptul ca avem 8600 de biserici in Ro si doar 400 de spitale? De ce ne-ar fi utila o biserica in inima naturii, a muntilor?!

Musafir

#295

2014-09-17 19:58

Mai bine a-ti ridica scoli si gradinite decat sa dati atatia bani pe biserica neamului . Rusine, deja este o afacere

Musafir

#296

2014-09-17 19:59

Au ajuns si pe munte, fir-ar ei ai naibii de popi, dar in proiecte de genul sa ajute familii sarace cu copii care nu au niciun viitor, copii bolnavi, copii care abandoneaza scoala etc, oameni ai strazii, etc in proiecte de astea nu se implica, nu? Acolo Dumnezeu nu este, este doar acolo unde isi umplu buzunarele, trasni-ar sfintii de hoti ordinari.

Musafir

#297

2014-09-17 20:00

Sunt un om credincios, dar nu pot fi de acord cu aceasta imixtiune (indiferent de religie), in minunatiile naturii! In urma cu o luna am vizitat pestera Ialomicioara...nu poti intra daca nu treci prin biserica, construita aiurea chiar in gura pesterii. Am simtit un gust amar cand m-am impiedicat de acei preoti care nu-ti permiteau intrarea in pestera fara a plati taxa pentru care bineinteles nu eliberau nici-un fel de bilet ori chitanta!(asemanator talhariei la drumul mare). Nu m-ar fi deranjat daca plateam banii primariei...iar la biserica sa dau de buna voie bani, atat cat doresc! Acum doresc alta constructie pe platoul Babele...pentru ce si pentru cine? Domnilor conducatori ai bisericii, vamuiti si drumurile de intrare-iesire din localitati...caci rolul uman al bisericii nu va mai caracterizeaza, sub nici-o forma!
Gaby

#298 Religie=prostie=lașitate

2014-09-17 20:01

Bucegi ptr mine este un loc mult mai sacru decât toată cre(s)tinitatea lumii. Ceaușescu a construit coloși ptr posteritate, astia de azi costruiesc minciuna=biserica=credința=Hoție=control=etc

mz3

#299

2014-09-17 20:05

(porcilor.perversilor.voi vorbiti de credinta  .singuru loc ne pangarit de voi )(curvari  afemeati procsenetii )tot ce nu-ti doresti an-tro amarata de biserica unde se roaga prostimea voastra voi chiar credeti ca puteti face orce pe pamantul asta .Tineti cont ca mai sant si altii care vad hotia voastra,si ambogatirea peste noapte-de care voi nu va dati seama sau nu va intereseaza porcilor cu barba


Musafir

#300

2014-09-17 20:07

NU surplusului de biserici si, mai ales, NU cand este vorba de Parcul (Rezervatia) Natural din Bucegi! Acel loc este sacru!