Spune NU construirii de biserici in Parcul Natural Bucegi

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Spune NU construirii de biserici in Parcul Natural Bucegi


Musafir

#176

2014-09-17 17:00

nu este necesara constructia unei biserici in acel loc,,acel loc are o incarcatura spirituala deja ,,si orice om cu sufletul curat se poate ruga acolo in liniste ,nu este nevoie de o biserica poleita si aurita ,,cu sufletul curat te poti ruga oriunde ,,mi se pare ca se doreste sa se faca COMERT si atata tot ,,prin construirea unei biserici in acel loc,,cine are sufletul curat se roaga oriunde ,,si acel loc are o incarcatura spirituala deja ,,este pacat sa se deranjeze TOCMAI acel loc.

Musafir

#177

2014-09-17 17:00

acolo sa lase muntele linistit......nu cumva se cauta tot turism adica vazand biserica ca viziteaza oamenii ei vor sa faca bisnitareala? sa lase muntele linistit fara biserica acolo.

Musafir

#178

2014-09-17 17:00

Institutia biserii nu mai reprezinta de mult nimic altceva decat dorinta de acumulare de beneficii materiale manipulind populatia in general ignoranta si convinsa ca banii,atit de huliti de Hristos pot rezolva orice problema .

Musafir

#179 uite un preot.Isus a urat comertul din fata templului.Fara plata ati primit,fara plata sa dati

2014-09-17 17:01

Catalin

#180

2014-09-17 17:01

sunt deschis la orice discutie pertinenta.

Nu stiu cum ma veti cataloga ins asunt un simplu cetatean, ortodox, si apar credinta noastra.

 

Tineti cont:

doar in biserica se savarseste TAINA IMPARTASANIEI in fiecare duminica sau in zi de sarbatoare.

acesta taina se face pentru noi toti si noi habar nu avem ce este si ce insemana.

 

si Domnul a zis caci atunci cand va inceta de a se mai face aceasta taina va veni Sfarsitul.

Mai bine sa nu mai vorbim despre subicte atat de  delicate , decat sa vorbim ca sa ne afla in treaba.

Gabriel

#181

2014-09-17 17:05

Catalin, multi dintre noi nu-l hulim pe Domnul, si nu asta e scopul petitiei. Cred ca stii sa manipulezi foarte bine cu stihurile tale, dar mai stiu si altii sa citeasca printre randuri. Am impresia ca "un bun om ,un bun prieten , un iubitor de parinti"", un iubitor al aproapelui nu trebuie sa se erijeze intr-un diversionist. Macar nu mai da lectii spirituale la "prosti".

P.S.  TE respect ca om, dar nu sustin  manipularea de tip securist.


Musafir

#182

2014-09-17 17:09

Ceea ce vor sa construiasca acolo nu eun altar de rugaciune, ci o fabrica de facut bani, avand in vedere cati turisti trec anual. Nu corbilor pe Platoul Bucegi.

Musafir

#183

2014-09-17 17:10

nu semnez pentru ca sunt impotriva bisericii, ci pentru ca nu-mi convine din principiu actul de construire in parcuri nationale.
CE PRECEDENT PERICULOS S-AR FACE !
dupa biserica poate urma orice....
Vai de Capul Vostru

#184 Re:

2014-09-17 17:11

#11: -  

 Si tu ai facut numai bine, musafirule? Ce rau, cui? Nu mai aruncati cu vorbe goale in vant. Ii cunosti tu personal pe toti capii bisericii?

Limitati mai sunteti la minte

Catalin

#185

2014-09-17 17:12

Dacă tot vor să rămână în istorie cu biserici, măcar să construiască pe Lună sau Marte :))


Musafir

#186

2014-09-17 17:14

Fariseii nu iubesc natura mama ,o distrug in numele bisericii pentru profitul care a devenit noua fata a credintei.
catalin

#187

2014-09-17 17:15

pai sa facem o analiza interioara fiecare dintre noi.

cai ce am dat opinia noastra aici.

Pe cine iubim cel mai mult.

 

Iubim pe Dumnezeu cel mai mult?

 

da-ti  tie insuti raspunsul.

 cauta partea buna din tine.

 

 

 

parinte?

#188 daniele, daniele....

2014-09-17 17:19

 - "Casa Tatalui Meu nu este casa de negustorie" ...

 - Dumnezeu imi este prieten, dar de voi (sfinti parinti) imi este mila ... sau sila????

Catalin

#189

2014-09-17 17:21

O biserica este un lacas sfant a lui Dumnezeu unde oamenii se roaga.

 

 

amofurca

#190 Re: #126

2014-09-17 17:23

#173: Catalin - #126 

 Nu-l hulesc pe Dumnezeu dar 99,9% din preoti nu traiesc decat pentru profit, adevaratii duhovnici au disparut si o sa dispara curand si generatia de babe care mai merg la biserica si-si dau jumatate din pensie chiar daca n-au bani de mancare si medicamente.Daca eu nu vreau sa dau din impozitele mele bani bisericilor ,cu ce drept hotaraste statul ce destinatie au banii mei? Hindusii, budistii, musulmanii vor arde cu totii in iad pentru ca nu se roaga la Dumnezeu si nu fac donatii bisericii ortodoxe?


Musafir

#191

2014-09-17 17:25

biserica si politicienii ne vor prosti.

Musafir

#192

2014-09-17 17:27

vreau sa fiu singur cu muntele pentru ca atunci ma simt cel mai aproape de Dumnezeu - nu vreau intermediari intre mine si El - nu si acolo in munte :((
CATALIN

#193 Re: Re: #126

2014-09-17 17:30

#190: amofurca - Re: #126 

 Jertfa cea deapururea despre care vorbeau prorocii este SFANTA IMPARTASANIE ,cea pe  care o savarsesc preotii in timpul slujbei in biserica la care asistam noi ortodoxii credinciosi.

 

Este  grav ca au ramasdoar cateva ''babe''  care sa participe la aceatsa slujba sacra numita de noi ortodoxii  SFANTA LITURGHIE si sa se roage DOAR ASA DE PUTINA LUME.

 

Caci noi ortodoxii stim dela proroci cai atunci cand va inceta jertfa cea deapururea va fi sfarsitul lumii acesteia

amofurca

#194

2014-09-17 17:35

#185: Catalin -  

 Stii foarte bine ca a doua racheta cu oameni care va popula Luna va contine cel putin un popa, in a treia va fi sigur un mitropolit cu un patriarh.Nu esti departe de adevar

CATALIN

#195

2014-09-17 17:36

EU SUNT ORTODOX. SI SUNT CEL MAI PACATOS DINTRE VOI.

SPER SA NU MA REGASESC AICI INTR-UN LOC NEPOTRIVIT ADICA PAGAN,

SI SA VORBESC DE POMANA.

 

SPER CA AICI SA SE REGASESCA OAMENI  BOTEZATI, CARE SA STIE DESPRES CREDINTA NOASTRA MACAR CATEVA DETALLI BAZICE SI SA LE CINSTEASCA, DESPRE SFANTA TREIME,DESPRE MAINTUITOR , DESPRE  SFINTELE TAINE ,DESPRE MAICA DOMNULUI,DESPRE SFINTI SI SFINTII INGERI.

 

 


Musafir

#196

2014-09-17 17:40

Nu dorim biserici! Asta e deja fabrica de banii si nu are nimic dea face cu Dumnezeu!
Catalin

#197

2014-09-17 17:40

FRATILOR ORTODOXI VA SALUT  SI VAIUBESC CU RESPECT.


Musafir

#198

2014-09-17 17:40

Este inadmisibil ca aceasta asa-zisa institutie este finantata de stat pentru a ne distruge vietile. Se pare ca acum vrea sa distruga si vietile unor animale inofensive. Este rusinos ce se intampla in tara noastra

Musafir

#199

2014-09-17 17:43

Ne batem joc de tara, avem biserici destule.

Musafir

#200

2014-09-17 17:43


Slujitorii Bisericii Ortodoxe Romane trebuie sa inceteze construirea de noi biserici si sa se concentreze pe ajutorarea celor nevoiasi ,copii abandonati ,etc. Mai ales daca ne gandim ca veniturile pentru constructie sunt de cele mai multe ori,,stoarse'' sub forma de donatii tot de la cei nevoiasi. Simona Rau