Spune NU construirii de biserici in Parcul Natural Bucegi

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Spune NU construirii de biserici in Parcul Natural Bucegi


Musafir

#151

2014-09-17 16:24

Nu e cazul sa ducem santiere acolo.
E un loc prea sfant pentru civilizatia traco-dacica.

Musafir

#152

2014-09-17 16:25

Rusine preotilor. Rusine guvernului. Banii ar trebui folositi in alt scop , unul nobil .
stejar

#153

2014-09-17 16:25

Suntem obsedati de construirea bisericilor, oricate am avea vrem mai multe... Macar de-ar da pe afara, dar nu-i nimeni inauntru!

Mai bine am construi case de batrani nu sute de mii de biserici! Suntem o natiune indobitocita si asta nu se va schimba, pentru ca nici nu se doreste...

 


Musafir

#154

2014-09-17 16:25

Vrem scolii si spitale nu biserici!!


Musafir

#155

2014-09-17 16:26

Daca si in Parcul National Bucegi se va ridica o biserica, atunci acesti indivizi din B.O.R. nu au nici o frica, nici macar de Dumnezeu.Se stie foarte bine ca Biserica a ajuns o AFACERE, nu are nici o legatura cu cele sfinte. Peste jumatate din asa zisi preoti ar putea ajunge la puscarie daca s-ar aplica legea. Se stie ca cea mai mare EVAZIUNE FISCALA din Romania se desfasoara in asa zise LACASE SFINTE, adica in interiorul Bisericii.....

Musafir

#156

2014-09-17 16:27

Altceva nu se mai face in "minunata" noastra tara. "Marii" politicieni vor sa arate cat de "religiosi" sunt ca sa cucereasca masele si, astfel, permit bisericii sa isi bage nasul acolo unde nu trebuie.
Pentru ceva util societatii nu se gasesc fonduri, iar asta este cu adevarat trist.

Musafir

#157

2014-09-17 16:29

Am ajuns sa-mi para rau ca traiesc in aceasta tara, plina de urat, fara lipsa de respect. Nu mai avem nimic si m-am saturat sa vad biserici peste tot! Ce a creat natura, asa sa ramana. Rusine autoritatilor ca permit asa ceva, rusine!

Musafir

#158

2014-09-17 16:30

Nu se mai satura preotii astia.Au ajuns slujitorii banului iar cei care dau avize pentru constructia de biserici intre blocuri ar trebui sa locuiasca linga o biserica sa li se traga clopotele la geam in fiecare Duminica dimineata si sa auda slujba din boxe deoarece mai nou se da slujba prin statie.RUSINE!! biserica, cea mai BOGATA institutie din stat, NEPLATITOARE DE TAXE,cu preotii platiti din impozitele noastre umbla cu mana intinsa dupa donatii, nu oficiaza niciun ceremonial(botez, casatorie, deces) fara bani si nu dau chitanta.Pe banii nostri ne jupoaie de cand ne nastem si pana dupa moarte.Din nou rusine!!

Musafir

#159

2014-09-17 16:31

Bisericii ar trebui sa ii fie MARE RUSINE. Fereasca-ne sa se construiasca biserica acolo, ca apoi vor aparea altele ca ciupercile dupa ploaie prin ce te miri arii protejate. Si nu se vor limita nesimtitii la o bisericuta... va aparea ditamai manastirea pompoasa, ca de .. au bani. Trist este ca bani pentru bisericii, catedrale ale neamului sunt intotdeauna, dar in spitale mor oameni ca nu sunt medicamente. Ar trebui sa se termine o data pentru totdeauna cu fala asta de prost gust

Musafir

#160

2014-09-17 16:33

nu; nu sunt de acord. sunt deja prea multe. am copilarit cu parc pentru copii; de aproximativ un an, pe acel loc este o biserica. intr-un careu de blocuri; sa mai spun cum te simti dimineata cand, somnul este mai dulce?! preotul din aceasta biserica a obtinut ,, autorizatia ", blestemand consilierii si primarul de la acea vreme. nu cred ca, mediul a dat autorizatie.

Musafir

#161

2014-09-17 16:34

Biserica Ortodoxă Română ar putea să direcţioneze banii necesari constructiei pentru cazuri sociale.
De cand a venit Daniel ca mare ierarh, BOR s-a transformat intr-un SRL care nu urmareste decat profitul. Semintia preotilor cu har divin este pe cale de disparitie, au ramas numai profitorii.

Musafir

#162

2014-09-17 16:34

Ce-i prea mult strica, chiar si bisericile!

Musafir

#163

2014-09-17 16:35

Sa-l pastram asa cum e. Fara hotelurile nu stiu cui, fara restaurante, fara biserici. Sunt destule locatii unde acestea pot fi amplasate.

Musafir

#164

2014-09-17 16:36

Ne-am saturat de atatea marsavii in guvern stiam ca sunt si in biserica,cu miile de hectare pe care le detin si propietatile de milioane e euro,au fost si sunt cei mai marsavi si desbinatori care au dorit sa conduca lumea,nu le ajunge ce au si nu o sa le ajunga niciodata

Musafir

#165

2014-09-17 16:36

Trebuie sa punem capat acestui circ.

Musafir

#166 Re:

2014-09-17 16:36

#125: -  

 

Romania, tara cu peste 18.000 de biserici si 4.000 de scoli


Musafir

#167

2014-09-17 16:41

Rusine preotilor si celor care ii sustin in astfel de proiecte. Copiii n-au scoli in care sa învete, n-au abecedare , sunt oameni care traiesc in conditii de sărăcie extrema dar voi aveti bani pentru biserici. Rusine, rusine, rusine.

Musafir

#168

2014-09-17 16:42

un NU hotarat!
Maoo

#169 Inadmisibil

2014-09-17 16:42

Probabil BOR doreste sa respecte "traditia" unora de a arunca gunoaie in natura. Cutii de bere, gunoaie, manastiri imprastiate prin ultimele bastione ale naturii. Ar trebui sa puna si manele la liturghie, ca sa adune mai multi clienti de teapa lor. Va doresc ce i-mi doriti voi mie, si sa vi se-ntample doar voua!


Musafir

#170

2014-09-17 16:48

Construiti scoli, spitale, gradinite,azile de batrani!!! Bani pentru manuale nu sunt dar pentru cretinii astia aveti in surplus!!!! De-as putea as aduna toata popimea Romaniei si i-as duce la spart piatra sa vada si ei ce e aia munca!!!

Musafir

#171

2014-09-17 16:51

Nu vreau sa se distruga Parcul National Bucegi, un loc frumos cu care se mandresc toti Romanii, prin constructia unei manastiri. Acolo oamenii se duc sa admire frumusetea care a creat-o natura, nu ce face mana omului.
Catalin

#173 #126

2014-09-17 16:53

 

Sa nu cerzi ca poti sa faci orice din propiria ta putere: sa te misti , sa vorbesti , sa faci copii  etc

Toate vin din Domnul si iti sunt date ca  talanti, caci esti pus la un examen al vietii.

Il vei trece oare?

Tine cont caci viata, adica suflarea tia fost data de El.

Tu esti  mana de pamant din care Domnul te-a  facut.

 

 

Sa nu cezi ca esti liber sa faci si sa zici orice fara sa dai socoteala,

caci orice ii este permis omului insa nu totu ii este de folos.

 

Uitat - te la tine in oglinda ca esti minune.

Poti sa faci si tu ceva la fel?

Ce stii despre Cel care te-a creat?

 

Cum poti fi un bun om ,un bun prieten , un iubitor de parinti?

Cine crezi ca te- creat?

 

Toti vom muri, caci nimeni nu scapa de trecerea prin moarte.

Sa avem moartea in minte si cu frica sa ne gandim ce vom face atunci.

 

Oprestete din a judeca lucrurile cu mintea ta omule.

 

 

 

Voi care sunteti lucrarea lui Dumnezeu , nu-L  mai huliti pe Domnul.

 

Raspundeti  DA lui DUMNEZEU si lucrarii sale , spuneti Da si cand va cheama la biserica caci pentru voi este facuta , si mai ales cautati spovedania si impartasania.

 

 

 


Musafir

#174

2014-09-17 16:56

Nu vrem vrem platoul prihanit de barbile abjecte

Musafir

#175

2014-09-17 16:57

Sunt extrem de socata de tupeul preotilor ,care in ciuda criticilor pe buna dreptate ,pe care le primesc,nu fac nimic pt a-si revizui atitudinea.Imi repugna si ma revolta faptul ca vor sa NI se impuna asa cu sila si sa se intinda ca o caracatita. Nu asta e solutia sa apropie oamenii care zilnic isi pierd credinta in spiritualitate! Nu aud nimic bun venind din partea bisericii.Trist si dezamagitor.Daca biserica a devenit o sursa de supt bani,atunci mai bine sa dispara !