Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!
Quoted post
Musafir |
#14202012-03-25 15:34Îţi traduc eu (cum pot): "Timp ce şi noi contribuim prin impozite la funcţionarea statului, dorim să ne fie asigurate acelaşi servicii ce primiţi voi, românii! Dacă voi aveţi dreptul să învăţaţi în limba maternă, atunci şi noi trebuie să avem acelaşi drept. Nu mai mult, dar nici nu mai puţin! Noi nu suntem imigranţi în Târgu Mureş. Suntem aici de o mie de ani. Mare diferenţă!" |
Raspunsuri
Musafir |
#1428 Re:2012-03-25 18:55:21Aveti acelasi drept ca si noi , sa invatati in limba oficiala a statului roman. Noi nu invatam in limba romana pentru ca este limba noastra materna ,ci pentru ca este limba OFICIALA a statului roman si asta este valabil pentru toti cetatenii lui ( deci si pentru voi ).Aveti dreptul sa invatati si in limba voastra materna si aveti cursuri in maghiara inclusiv la UMF Targu Mures. Dar aveti si OBLIGATIA sa cunoasteti limba oficiala a statului , sa respectati statul roman si populatia majoritara. Chiar nu inteleg ce vreti acum ,aveti cursuri in limba maghiara la UMF Targu Mures ,dar semnati petitii si la comentarii nu faceti decat sa jigniti poporul roman caruia ii cersiti bani pentru inca o linie in limba maghiara. Cand spun ca il jigniti ma refer atat la termenii folositi ,cat si la modul in care scrieti in limba romana , LIMBA OFICIALA IN ROMANIA SI OBLIGATORIE PENTR TOTI CETATENII. Copii nostri, care vor ,merg la universitati de prestigiu din Europa sau America si studiaza acolo in limbile oficiale ale statelor respective . Nu am auzit pe niciunul sa se planga ca nu studiaza in limba lui materna si obtin rezultate deosebite. De altfel ,mi se pare cel putin ridicol ca la nivel de universitate ( deci dupa ce s-au absolvit 12 clase si s-a sustinut bacalaureatul in Romania ) sa nu cunosti limba romana ca sa urmezi cursuri universitate in limba oficiala a statului. Oricum , pe langa cursurile in limba maghiara de la UMF Targu Mures ,de la Cluj ,mai puteti sa va faceti si universitati particulare cu predare in limba maghiara ,sau de ce nu ,sa mergeti sa urmati cursurile in tara unde limba oficiala este limba voastra materna. |
Petitie impotriva UNTOLD - ofensa adusa identitatii crestine!
Eliminarea subvenției de stat pentru partide!
CCR TREBUIE SĂ PLĂTEASCĂ!
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
Solicităm prelungirea termenului de încheiere a contractelor de vânzare-cumpărare cu TVA 9% până la 30 decembrie 2026
Salvati Dealul Lempes si comunitatile din jur de impactul Autostrazii A13
Împotriva alegerii și menținerii în funcție a unei persoane implicate în lipsirea de viață a unei persoane!
Noi romanii vrem pace! Respect față de toate statele, conform Constituției Romaniei Art 10
SUNT FEMEIE ȘI AM DEMNITATE, SUSȚIN DIANA GUDIMA!
Salvați cei trei pui de urs orfani de pe Transfăgărășan!
PETIȚIE pentru debirocratizare, simplificare și corectare a procedurilor și deciziilor privind implementarea proiectelor din apelurile de Digitalizare IMM și ONG din cadrul PNRR
Integrarea medicinilor traditionale si de stil de viata, in ingrijirile medicale
Spune STOP eutanasierii câinilor sănătoși din adăposturile publice din Timiș!
Cerem sancționarea influenceriței Marilu care a lovit o pisică – STOP cruzimii față de animale!
Cerem retragerea Romaniei din Organizatia Mondiala a Sanatatii!
Salvăm Casa Dinu Lipatti
Petiție ÎMPOTRIVA DISCRIMINĂRII COMUNITĂȚII ETNICILOR ITALIENI DIN ROMÂNIA. APPELLO Contro la Discriminazione della COMUNITÀ ETNICA ITALIANA IN ROMANIA
Doriți să schimbați ceva?
Schimbarea nu se întâmplă dacă tăceți. Autorul acestei petiții a luat atitudine și a acționat. Veți face la fel? Porniți o mișcare socială creând o petiție.
Creeați propria dumneavoastră petițieAlte petiții care v-ar putea interesa
Concediu menstrual
1416 Creat: 2023-11-15
Diabetul nu are vârstă
137 Creat: 2025-09-05
Recuperarea banilor reținuți pentru CAS din indemnizația de creștere copil
25 Creat: 2025-09-08
Vrem APĂ nu NĂMOL la Adjud
111 Creat: 2025-09-06
Spune NU taxării mamelor aflate în concediu pentru creșterea copilului!
3032 Creat: 2025-07-09
Stop PUZ Sânzienelor! Vrem soare și spații verzi, NU vrem blocuri cu 10 etaje lângă Școala 19!
668 Creat: 2025-08-17
Un referendum și o dezbatere necesară: Reforma Constituțională -Manifestul ARM
19 Creat: 2025-06-04
Păstrăm Trenulețul FloreFun la Vivo! Cluj-Napoca 🚂💛
30 Creat: 2025-09-07
Schimbarea furnizorului pentru serviciile de internet si TV
15 Creat: 2025-09-08
Inchisoare pentru ucigasii celor cinci puiuti de caine arsi de vii
3202 Creat: 2021-05-07
Crearea unui parc comun pentru adresele ion Casian-Ungurean si Constantin Virnav. Tudor Strisca
371 Creat: 2025-08-27
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
5507 Creat: 2025-06-14
Referendum pentru familia normala
83 Creat: 2025-06-17
Eliminarea reținerii de 10% din indemnizație creștere copil pentru CASS
1153 Creat: 2025-07-07
IUS-Lubrifin - Parcul din inima Brașovului. Cerem Consiliului Local demararea exproprierilor pentru terenul de pe fosta platformă. Semnează petiția!
7298 Creat: 2024-11-02
Referendumul pentru demiterea Preşedintelui României Nicusor Dan
13719 Creat: 2025-06-04
GRATIERE 2025
100500 Creat: 2025-02-03
Sustinem introducerea unei soluții de asigurare accesibile și echitabile pentru protejarea procesorului de sunet, vital pentru pacienții purtători de implant cohlear.
49 Creat: 2025-09-04
Scaunul Auto pentru Copii si Centura de Siguranta Salveaza Vieti!
15670 Creat: 2021-04-05
Crezi că premierul Ilie Bolojan ar trebui să treacă la două sprâncene?
5 Creat: 2025-09-08