Demiterea directorului juridic CPR pt. deservicii aduse profesiei

Quoted post


Musafir

#696

2018-03-13 10:05

Psihologii, Cenușăreasa și prinții salvatori

De ceva timp, noua conducere a CPR a pus mana pe conturile organizatiei, pe cam toate contractele, pe angajați... Am spus doar mana?!?! Îmi cer scuze! Mana, ochii... Analizând comunicarea oficiala care ne-a ținut conectati la viata profesionala, putem spune că am fost uimiți de șocul pe care l-au avut aleșii noștri când s-au trezit în posesia finanțelor noastre, venituri și cheltuieli. Atât de șocați au fost încât au uitat sa ne informeze cu privire la ceea ce au găsit. O primă informare ar fi fost utilă, totuși, pentru a ne tine uniți în jurul ideii de lupta împotriva lui ILS. Am tot fost atenționați că se toacă bani, documente... Trecând prin experiența personală cu Claudia Tănase a cărei superioritate si importanta autoatribuita cresteau de la o zi la alta, nesancționate încă, dar și modul în care a fost gestionata relația cu psihologii clinicieni vs reprezentanții statului, minciunile și omisiunile din jurul acestui eveniment, mă determină să cred că șocul e mai mult o "tăcere de aur". Sunt bani multi in joc? Puțini?! Cum sunt gestionati? De către cine? Se "mai" lucrează în folosul nostru sau s-au acordat recompense pentru activitatea desfășurată în lupta împotriva mafiei maro? Există un sediu al filialei București, am transmis de acolo, dar uimirea mea de atunci și de azi este legată de poziționarea in acea parte a orașului, departe de sediul central, destul de izolat de mijloacele de transport. Gurile rele spun că e foarte aproape de casa lui Bogdan Ion. Așadar, ca o concluzie răuvoitoare, putem sa ne închipuim că un print a fost răsplătit. Mai avem și alții? Sa ne lăsăm ghidați de funcții și salarii, având speranța că vom afla cate ceva. Mandatul asta. Prinți și prințese, bani și putere, toate acestea alimentează "bombele" venite pe surse, iar fitilul este cat se poate de scurt. O bomba "mica" este legată de posibilitatea unora de a modifica direct pe website documentele trecute prin vot. Pe motiv de "uitare selectivă", modificările ulterioare se trec în urma votului majoritar al conștiinței celui care dictează. E adevărat ori mă înșel?!  Ei bine, in fiecare an în care au loc alegerile, aflăm că Cenușăreasa a rămas virgină (probleme cu potenta, ce să-i faci!!) și ca sunt multi care și-o doresc. Pentru palmares, desigur. De aceea, in jurul ei, daca nu o pot lua cu acte în regulă, mai sunt cate unii care-i ridica fusta sau încearcă s-o atinga cu degetul in zonele ei intime, vulnerabile. Bineînțeles, sunt toti prinți și prințese, unii aflați la prima dragoste, alții le-au uitat numărul. Nu mică îmi e mirarea când, de pe margine, mai vociferează cate unul despre cat de greu îi este Cenușăresei, dar nu descalecă pentru a-i da o mână de ajutor. Surprinde foarte bine nevoile sărmanei fete, o compătimește, dar nu-i curma suferinta, ajutand-o. E cavaler cu blazon, nu vreun piscotar de duzină fara eticheta la nădragi.  Și, uite așa, Cenușăreasa rămâne singura să-și facă treaba grea in timp ce cavalerii se bat in jurul ei cu gândul la virginitate și avere.  Bine că mai are forță de muncă și bilete la Băile Felix pentru tratamentul de spate! Spuneti-mi cine-i Cuza și va arat ocaua mica M-am angajat voluntar în Marea Revoluție Verde pentru a pune în dreptul CPR valori precum colegialitate, corectitudine, egalitate, cinste etc. Sa nu uit responsabilitatea!  Eram asigurat că nimic nu o să ne întoarcă la trecutul mizerabil marcat de "foștii" și că vom construi o comunitate profesionala capabilă să gestioneze cu maturitate, cu înțelepciune, cu transparență, problemele ce vor apărea. Sincer sa fiu, m-am cam bucurat. Îmi părea onest sa lucram cu demisiile in alb, iar când unul s-ar fi abătut de la drum... Era pe drumuri, ca-n filmele japoneze! Am fost naiv, dar cine a spus că revoluția verde s-a încheiat?! Nevoia de susținere e încă mare pentru că lucrurile nu s-au clarificat pe deplin și, chiar dacă sună (aparent) josnic ( sa lămurească cititorii din ce parte), va propun o înțelegere, un pact, un contract, ceva... Treceți la transparență, la respect față de comunitate, și taxați abuzurile, minciuna și manipulările de doi bani, folosirea nevoilor noastre pentru "accesul" pe o treaptă... superioară! Daca la vot ați fost răsplătiți pentru curajul de a va opune lui ILS, asta nu va asigura un bilet pe viață pentru un loc în colegiu. Continui sau s-a înțeles?! Dati-va demisia dacă nu mai puteți, dati-i afară pe cei care greșesc și nu-i mai țineți în brațe! Scutul făcut în jurul lor nu le face lor bine, va face vouă rău! Nu cred că ați fost votați sa apărați minciuna și bătaia de joc! Cum care?! Minciuna și bătaia de joc a Claudiei Tănase fata de cei angajați la stat. Sa presupunem că a tratat din iunie până în februarie cu autoritățile și a dat-o in bară. Nu a mințit și-mi cer eu scuze. Dar nu mai cred pe cineva pe cuvânt. Când, cat, cu cine, unde. Nu poate spune, dar a luat-o gura pe dinainte vrând să-i liniștească pe cei angajați? E un gest de o superficială profunzime și grijă! Mulțumim, neinteresant! Afară! Liniștirea asta ii costă salariul, adică banii care le face viața decentă. Bătaia de joc din Parlament a fost o greșeală? Ei bine, dacă ar fi greșit la cabinetul ei ar fi platit. Sa plătească și acum. Nu e suficient? Uitati-va la poza atașată și veți regăsi spusele ei. Știa ce spune, știa că e urmărită de sute de colegi (va dau datele statistice). Nu vi se pare nepotrivit să pună în pericol unitatea echipei și să decredibilizeze eforturile voastre? Aaa, nu mai sunteți o echipa? Înseamnă că nu trebuie să ne mai temem de ILS, ci de voi.  Așadar, faceti curat sau oferiți posibilitatea ca în profesie sa fie haos și nimeni sa mai respecte normele și regulile? Daca nu, la ce ne mai folosește Comisia de Deontologie și Disciplină? Daca da ... Sa nu mai vorbim de demisia de onoare. Daca există.

Raspunsuri


Musafir

#701 Re:

2018-03-13 10:13:25

#696: -  Dupa preluarea conturilor CPR, restartcpr.ro a dat drumul la robinetul cu bani(pentru ei)

asta cu “robinetul” seamănă cu acuza pe care o aduceau ei lui Aniței. Se reiau vechile cutume la nivel de CPR? Să nu-mi spuneți că iar au indemnizații de ședință din patru cifre... Sunt curios, cei responsabili de strategia falimentară (pentru noi, nu pentru ei) au primit și bani pentru asta?