Demiterea directorului juridic CPR pt. deservicii aduse profesiei

Quoted post


Musafir

#251

2017-04-06 09:51

Psihologi nefericiti, fortati sa se deplaseze din provincie la Bucuresti, tinuti ca vitele si obligati sa frece peretii pe holurile CPR, doar pentru a satisface dorinta de mentinere a puterii si placerea de plimbare cu avionul a unor nesatui, totul pe cheltuiala si chinul psihologului ,,de rand,,.

Asteptam de la viitorii administratori schimbari adevarate in CPR, nu actiuni de fatada, ci actiuni cu adevarat benefice care sa vina in sprijinul si ajutorul membrilor sai psihologii practicieni. E timpul ca schimbarile, asteptate de psihologii ,,de rand,,, sa simplifice procedurile administrative de acordare a schimbarii treptelor de specializare, in conditiile introducerii obligativitatii absolvirii scolilor complementare, a programelor de master, a cursurilor de formare continua, toate acestea avizate de CPR, alaturi de alte obligatii: finalizarea perioadei de supervizare, experienta profesionala dovedita(prin cabinet sau ca psiholog angajat), dovada sediului pentru desfasurarea activitatii/ dovada activitatii ca salariat, a dotarilor, plata taxelor la zi , etc. Deoarece alaturi de dosarul cu documentele solicitate pentru schimbarea treptei de specializare se depune OBLIGATORIU  si un CD cu un fisier PDF ce contine toate documentele/actele de studii scanate prin care se atesta indeplinirea tuturor obligatiilor cerute de CPR, acest fisier poate fi usor accesat/verificat din orice colt al tarii s-ar afla administratorii din comisii, deplasarea lor la Bucuresti precum si a psihologului solicitant al atestatului nu se mai justifica. Nu se mai justifica abuzurile  celor din componenta comisiilor cu atributii administrative si interese opuse psihologilor, indivizi ce sanctioneaza nejustificat psihologii prin rezolutia abuziva ,,RESPINS,, in loc de ,, AMANAT,  doar pentru lipsa unui document la dosarul solicitarii schimbarii de treapta, in conditiile in care respectivul document lipsa poate fi trimis ulterior de catre psihologul solicitant, prin posta sau curierat, in urma instintarii AMANARII acestuia. La fel si comunicarea atestatului prin posta sau curierat de la Colegiu catre psihologul solicitant ce a indeplinit toate criteriile administrative in vederea schimbarii de treapta solicitate, fara deplasarea acestuia in Bucuresti, e absolut posibila si usor de efectuat, daca intr-adevar se doreste a veni in sprijinul psihologului practician prin simplificarea procedurilor administrative si eliminarea abuzurilor facute de indivizii din comisiile CPR, amatori de plimbari cu avionul pe banii psihologului ,,de rand,,. Suntem in sec.XXl(?) si avem posibilitati multiple de comunicare si transmitere rapida si eficienta a informatiilor prin internet fara a mai fi necesara deplasarea fizica din pct. A in pct. B, aflate la sute de km distanta, doar pentru a arata si vedea ce rezulta clar, evident, din documentele  legale - conforme cu originalul – aflate la dosarul trimis Colegiului prin intermediul filialei(ce rol are aceasta filiala?) Imaginile cu psihologi la gramada, tinuti in picioare ca animalele la taiere, multe ore, pe scarile Colegiului frecand peretii, stresati si epuizati dupa parcurgerea unui drum lung de sute de km, psihologi veniti din toate colturile tarii doar pentru satisfacerea placerii celor din Comisii de a se plimba cu avionul la Bucuresti si pentru a-si satisface orgoliul si interesele proprii si ale altor universitari sau afaceristi, unii din ei indivizi lacomi, dornici de a fi rasplatiti cu sume de bani fabuloase pentru prestarea serviciilor de agresare a psihologilor practicieni adusi obligatoriu la Bucuresti, sunt imagini triste ce trebuie redate trecutului. Psihologii sunt nemultumiti si nefericiti. Dorim un Colegiu alcatuit din comisii in componenta carora sa se regaseasca psihologi practicieni cunoscatori ai problemelor reale cu care se confrunta practicianul ,,de rand,, psihologi deschisi la schimbare, dornici de comunicare si colaborare, amabili si sinceri, practicieni normali, fara manifestari arogante, fara aere de superioritate, fara prosteala pe fata a psihologului, fara suspiciuni fascisto-comuniste asupra psihologului practician, fara orgolii personale ori interese agresive si opuse activitatii psihologului practician. Solicitam eliberarea psihologului de obligatiile comuniste ce il forteaza sa consume timp, bani, energie psihica doar pentru ca indivizii din comisii nu vor sa-si schimbe gandirea si comportamentele INCA neadaptate la tehnologiile moderne din vremurile actuale.

Mai jos sunt redate opiniile unor colegi psihologi ce se cer a fi luate in considerare in vederea simplificarii activitatii administrative a conducerii CPR, fara nici un amestec din partea mediului universitar si al vanzatorilor de teste psihologice.

N.P. In Suedia se trimite "dosarul de acreditare" prin posta si nu este necesar nici un interviu. Dosarul contine actele de studii si procesul verbal de supervizare. NU se achita nicio taxa iar atestatul/legitimatia se trimite la adresa de domiciliu cu posta obisnuita.

D.G. Supraaprecializari născocite in scopuri materiale. Și nu este singurul abuz de acest gen.

D.C. Am un mesaj legat de asta : am fost impotriva acestui gen de abordare a cpr de la inceput ! eu afirm ca am sustinut eliminarea taxei abuzive a cpr pe cabinet. Nu accept reglementari absurde impotriva membrilor. universitarii sa-si faca treaba, colegiul sa verifice conformitatea studiilor, diplomelor, cabinetului, eventual educatia permanenta. Restul nu e treaba lui !

D.C. As dori profesori fara sa fie inculpati de furt intelectual! Fara profesori cu probleme de personalitate! As mai dori profesori care sa nu se amestece in activitatile unor societati profesionale si sa dea dovada ca au articole serioase si studenti buni!

PROTEST - Dorim ca unii profesori, conferențiari sau lectori de psihologie care au plagiat, au tulburări de personalitate, au făcut trafic de influență, și perturbă activitatea unor societăți profesionale să-și dea demisiile de onoare!!”

Raspunsuri


Musafir

#252 Nemultumirile si abuzurile asupra psihologilor din Colegiu transformat in Mafie genereaza scandaluri

2017-04-06 10:43:42

Psihologii nemultumiti de activitatea cpr se exprima public

http://www.psychologies.ro/editorial-iuliana-alexa

Colegiul Psihologilor s-a transformat intr-o Mafie. Despre scandalul care afecteaza azi profesia de psiholog.

COPSI nu face nimic pentru psihologii cărora le ia banii.

În realitate însă COPSI exploatează psihologii, hrănindu-se din veniturile (și așa mici) ale colegilor! Practic mai toți psihologii cu reputație profesională au devenit formatori și supervizori iar obligativitatea de a ne pregăti permanent (de parcă lucrăm în IT și dacă ratăm un an suntem ca și inexistenți) face să investim anual în psihologie cam cât câștigăm. Unde ajungem în ritmul ăsta? Noi nu avem câștigurile (ne)oficiale ale medicilor și nici drepturile lor așa că hai să regândim sistemul de biruri că nu e adaptat realității!

Sistemul de acordare a treptelor profesionale este (sau a devenit) jenant. Am primit subiecte la interviu din materia de facultate, de exemplu. Colegiul verifică cunoștințe profesionale sau competențe?!! Cu ce drept? De ce mai avem facultăți și studii postuniversitare?

Andreea N.: Eu am avut ceva probleme de-a lungul timpului cu Colegiul, motiv pentru care am renunțat la a mai reînnoi trepte sau a solicita atestate.

Violeta R.: Am fost dezgustată când a trebuit să bat un drum de la Iași la București ca să obțin o simplă semnătură pe autorizația de liberă practică, după ce am stat la o coadă imensă pe un hol îngust în clădirea Colegiului…Acum fac asta loco, dar tot mi se pare ciudat să dai 300 lei doar pentru o semnătură. Plus alte taxe și condiții greu de îndeplinit dacă nu vii cu mulți bani de acasă, ca să poți începe să profesezi…

Cristiana B.: Nemulțumitor e faptul că acest COPSI a fost făcut pentru a reprezenta și apăra interesele psihologilor în raport cu alte instituții și ministere, iar el fix asta nu mai face. Cei care lucrează pe Psihologia Muncii și pe Transporturi au rămas la mâna medicilor, Colegiul în schimb, a avut grija să își facă un „mare și faimos“ institut.

Viki D.: Eu sunt șef de filială. În afară că am tras de psihologi să-și plătească taxele nu am făcut nimic pentru ei, pentru că nu am avut ce să fac.

Carmen M. M.: Este umilitor să aștepți să intri la o comisie pe treptele unei scări, ore în șir, într-o clădire la a cărei construcție ai contribuit, cu taxele plătite de tine. Sunt cazuri în care Colegiul invalidează diplomele obținute. Sunt confuză. E o organizație profesională care trebuie să reglementeze activitatea și să ne apere drepturile.  

Alina B.: Se plătesc o serie de taxe, dar efectiv psihologul nu e ajutat cu nimic. Doar mai multe formări și cursuri obligatorii pe zi ce trece. Oricum cine profesează, se formează. Dar la unele cursuri care merită, nu sunt credite. Eu aș dori ca trecerea în treapta superioară supervizării, la autonom, să nu mai fie o vânătoare de vrăjitoare, o încercare de a respinge pe cât mai mulți aspiranți.

Laura N.: Numărul de taxe amețitor de mare și sume care nu reflectă veniturile reale ale majorității psihologilor. La fel, obligativitatea creditelor profesionale anuale, pe fiecare specialitate, ale căror costuri se pot ridica la peste 10000 lei pentru cei care au mai mult de trei specialități, și cei din provincie care au și cheltuieli de deplasare și cazare pentru participarea la manifestările profesionale.