Bugetarii spun NU pauzei de prânz

Quoted post


Musafir

#12

2015-09-14 07:02

In primul rand lucrez intr-un birou unde se sta oricum peste program fiind un volum mare de lucru, multe anchete statistice, operative in care treuie intr-un timp scurt prelucrate datele deci nu ai cum sa rezolvi fara stat peste program. Eu am program decalat (intrucat mama varstnica este bolnava) si plec in zilele in care nu stau peste program la 17.30-18.00 de la serviciu si ajung acasa la 18.30-19.00 mult prea tarziu pentru problemele pe care le are mama. La fel ca mine sunt si cele care au copii.
Suntem femei si trebuie sa avem grija de familie, sa facem cumparaturi, sa pregatim mancarea, sa alocam un timp familiei. In tara noastra nu este pus la punct sistemul de stat de ingrijit batrani iar cel de copii nu este acoperitor pentru ore asa tarzii. La particular costa pe luna ingrijirea batranilor cat castig eu lunar deci nu pot sa ma adresez acestui sistem. Ca statisticieni avem sub observatie aceste fenomene si sa nu ne miram ca natalitatea scade si in curand pensiile nu prea vor mai avea de cine sa fie sustinute plus nenumaratele implicatii dezastruoase asupra viitorului tarii noastre. La stat lucreaza foarte multe femei, mame de copii sau viitoare mame deci aceasta ora in plus va avea un efect clar asupra acestor fenomene.
Durata mesei nu depaseste o jumatate de ora in nici un caz iar salariile noastre nu acopera luarea mesei zilnic in oras in plus noi nu avem tichete de masa.

Raspunsuri


Musafir

#108 Re:

2015-09-17 19:13:28

#12: -  

 Corect.