Desfiintarea examenului scris de titularizare in invatamant

Quoted post


Musafir

#17 Re:

2015-07-28 04:47

Da, ai perfecta dreptate ,acest examen este  un stres  cumplit pentru toti cei care vor sa se titularizeze ;o data lipsa posturilor ?  care nu stiu cat e de reala sau de  ,la voia directorilor  care  ascund ore pt pilele lor ;a doua a nu se uita ca sunt sute ,mii  de profesori titularizati ,fara examen in  anii 90  si sau ca  sunt mii de fosti invatatori  care au facut si ei o facultate asa cam dupa 40  de ani  si s au transferat bine mersi pe post de profesor !!!Ceea  ce mi se pare cumplit de nedrept ;adica tu , ca invatator  dai examen din aritmetica si litaratura pt copii ,faci o facultate la distanta si o termini cu chiu cu vai si ,uite asa  prin bunavointa ministerului care , cu siguranta a scos aceasta  lege cu dedicatie , uite asa ziceam te trezesti mare profesor de romana , mare psiholog etc ,iar tinerii care dau  an de an examene cumplite nu gasesc post !!Fiindca tu i l-ai furat cu legea !!Alta chestiune ; in urma cu nici 10  ani  titularizarea la rural se facea cu nota 5  iar la urban cu 7 !!! Asa ca inca exista profesori titulari cu 5 !!Care ne sfideaza si ne vor sfida !!Eu propun asa ; sa fie obligati toti dascalii sa dea examen   ca si noi din 5 in 5 ani  macar ,adica sa fie evaluati  ca si noi;si sa  se vada atunci  cine  merita sa ramana in sistem si cine nu !!EVALUARE DIN 5 IN 5 ANI !! PT TOATA LUMEA !!dIRECTORII SI ISJ URILE  SA FIE OBLIGATE  SA SCOATA TOATE POSTURILE ALTFEL SA _I CALCE DNA !!Invatatorii sa se poata titulariza pe post de profesori dupa examen de titularizare ca si noi  , nu  cu smecherii !!

Raspunsuri


Musafir

#41 Re: Re:

2015-07-28 09:07:56

#17: - Re:  

 Fara examen .


Musafir

#53 Re: Re:

2015-07-28 11:55:36

#17: - Re:  

 da, ar fi o solutie perfecta sa mearga totii la examen, dar nu sa se scoata examenul in sine!!!Si eu am luat note peste 9, chiar 10 am avut acum 2 ani, dar lipsa viabilitatii, asa cu au justificat unii directori, m-a impiedicat sa beneficiez si eu de art.273(sau cat o fi) in timp ce altii cu 7 s-au titularizat!!!!

  Cred ca un examen la care sa fie chemati periodic toti profesorii ar fi foarte pertinent!sunt atatia care nu mai au ce cauta in sistem....de asemenea sunt foarte multi pensionari care ocupa posturi in unele scoli, orele acestea nici macar nu sunt scoase la concurs, unii nici macar nu au fost titulari in acea scoala!!!!

 


Musafir

#69 Re: Re:

2015-07-28 15:28:21

#17: - Re:  

 poate veti rade: am vechime de 17 ani in invatamant si nu sunt titular, am prins si testul grila, a fost super ok, numai note peste 7, dar posturi nik.