Semneaza pentru desfiintarea unui tronson de cale ferata de la Titan Sud pana la Gara Catelu

Quoted post

Voicu Ion Valentin

#5

2015-06-09 18:26

Am demarat aceasta campanie de strangere de semnaturi pentru ca am convingerea ca interesul cetatenilor trebuie sa ghideze activitatea oricarui reprezentant al administratiei locale sau centrale. Plecam de la o premiza foarte clara: din pacate, in fiecare an, din cauza acestui tronson de cale ferata se intampla accidente cumplite, care duc deseori la pierderea de vieti omenesti. Ori acest lucru nu poate continua. Acest tronson de cale ferata trebuie desfiintat, mai ales ca exista si alte alternative. Demersul meu va avea doua componente: promovarea unei petitii online si instalarea unui cort pentru strangerea de semnaturi. Cortul va fi instalat vineri, 12 iunie, pe Soseaua Industriilor, in fata statiei de metrou Republica. Am convingerea ca doar actionand impreuna, administratia publica alaturi de cetateni, putem schimba lucrurile. Invit asadar toti cetatenii Sectorului 3 sa ni se alature in acest demers, o simpla semnatura fiind de ajuns.

Raspunsuri

aura

#31 Re:

2015-06-16 13:06:53

#5: Voicu Ion Valentin -  

 locuiesc in cartierul 23 aug. de cand m-am nascut - de mic copil am asistat la accidente mortale care m-au si marcat. acum la randul meu am copii - unul de 9 ani care pt a ajunge la scoala, trebuie sa traverseze sina - este in clasa a 2-a si este nevoie de cineva pt a-l duce si a-l aduce de la scoala. cat despre mine, personal, cu cel mic de 7 luni nu pot ajunge la piata deoarece nu pot traversa cu carutul sina...hai sa spunem ca intr-un final dupa multa zgaltaiala il trec....dar sunt potiuni suprapuse de peste 60 cm inaltime - iar acolo nu pot lua carutul pe sus(singura).

anul trecut au fost accidente - de flux- si de folositoare nu este - pt ca exista un tren cu doar 2 vagoane - care nu sunt nici alea pe jumatate pline

nu sunt singura de aseata parere = toti din cartier doresc eliminarea acestui tronson - numai ca OAMENII NU STIU - NU SUNT INFORMATI...duminica a trecut mama pe acolo si a zis ca era un batranel - si datorita faptului ca era cu fiul meu (care e mai vorbaret si curios) a ajuns sa afle ce este cu acel cort.

eu personal am anuntat si la scoala profesoara sa anunte toti parntii din clasa si nu numai la noi la clasa - dar acel cort si acest link trebuie cunoscut de locuitori.

va multumesc de initiativa - si sper sa putem face asta cunoscuta - pt ca sunt ani de zile cand multi am incercat sa scriem si sa ne plangem de acest lucru.