Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Quoted post


Musafir

#3263

2015-03-06 15:44

 de unde vine tot ateismul ăsta? de unde a pătruns la noi în țară?din  Europa. iar comunismul bolșevic din Rusia deși e țară creștină . Europa deși are o cultură creștină la bază totuși are un creștinism materialist de muzeu. de acolo a venit duhul acesta care cuprinde și România și vrea să se impună cu forța. România este printre puținele țări creștine unde viața religioasă e vie. deoarece s-a păstrat cu prețul martirilor din temnițele comuniste. românii nu pot uita ușor crimele comunismului. de aceea rezistă creștinismul la noi. și se miră și ei de înverșunarea cu care vrem să rămânem în continuare creștini. ne vor descreștina ei pe noi cu prețul vieții noastre.  vom fi numiți primitivi,din evul mediu,pupători de oase,înapoiați,intoleranți. în materie de credință nu se poate vorbi de toleranță. tolerăm multe dar nu tolerăm să vină cineva să ne facă nouă ordine în credință,să ne învețe pe noi cum să credem.

Raspunsuri

zburlici

#3273 Re:

2015-03-06 18:46:33

#3263: -  

 Dar cine vorbeste de ateism? aici vorbim despre scoala, despre indoctrinarea copiilor de fragezi. Si ce vrei sa inteleg ca a rezistat religia comunismului si acuma dintr-o data este amenintata de democratie si nu mai rezista din cauza ca nu este obligatorie in scoli? Sau sa inteleg ca defapt problema este numarul din ce in ce mai mic de enoriasi care merg la biserica si atunci scoala ar dezvolta suficienti contribuabili in continuare! Ca sa cred in Dumnezeu nu am nevoie de biserica (care este o institutie), de rugat ma rog acasa (adevarata biserica), nu trebuie sa investesc in catedrala neamului si nici in bolizii care ii plimba pe purtatorii de cuvant a lui Dumnezeu (care numai ei stiu cum au fost inzestrati cu o asemenea putere), cu atat mai mult, nu trebuie sa bage nimeni frica in copilul meu, el trebuie sa invete ce e bine si raul nu din cauza ca il bate Dumnezeu ci din respect pentru semeni lui, trebuie sa fie un om integru, onest si patriot, tot odata trebuie sa fie curios ca sa evolueze (fara lozinci de genul "Crede si nu cerceta!"), trebuie sa traiasca intr-o societate pe care trebuie sa o respecte nu de care trebuie sa ii fie frica si in cazul in care gresete fata de respectiva societate sa aibe puterea sa isi recunoasca greselile si sa plateasca pentru ele in functie de gravitatea greseli (nu sa mearga la spovedanie ca sa fie iertat, probabil cel mai frumos lucru in Religie, ai intotdeauna pe cine sa dai vina "Asa a fost voia Domnului!")