Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Quoted post

Maria

#3082 Religia in scoala

2015-02-19 08:38

De ce vreti sa ramana religia materie obligatorie in scoli? Aveti copii? I-ati intrebat ce fac in ora de religie? Fiul meu are 10 ani si la ora de religie le vorbeste de pacatele Biancai Dragusanu. Le spune ca atunci cand se lovesc sau au accidente Dumnezeu ii pedepseste pentru ca au fost rai. Cand a avut loc accidentul aviatic din muntii Apuseni le-a spus ca cei 2, pilotul si studenta, au murit pentru ca aveau pacate. In schimb nu le-a povestit niciodata viata Sfantului Nicolae sau a Sfintilor Constantin si Elena sau a oricarui altul din credinta ortodoxa. Credeti ca astfel de discutii le sunt necesare si obligatorii copiilor nostri?

Raspunsuri


Musafir

#3084 Re: Religia in scoala

2015-02-19 09:11:16

#3082: Maria - Religia in scoala 

 Cred ca poti sa sesizezi Patriarhiei si scolii aceste lucruri, Maria.

Poti astfel sa beneficiezi de un profesor care chiar face aceste lucruri.

Copiii mei au la scoala un astfel de profesor. In plus daca la fizica nu au facut nimic 3 ani nu inseamna ca am militat sa se scoata fizica din scoli. Chiar daca ar fi fost obtional. As fi militat pentru corectarea orei.

Cu drag


Musafir

#3087 Re: Religia in scoala

2015-02-19 12:35:33

#3082: Maria - Religia in scoala 

 Nu va suparati nu este adevarat ce spuneti copii invata povestiri foarte frumoase de Biblie.La copii place ora de religie."LASATI COPII SA VINE LA MINE"Asa spune si Biblia.Ora de religie nu este rea.Nu suntem in Comunism ca sa nu avem dreptul la ora de religie in scoala.