Sustine ne-echivalarea asistentilor cu postliceala cu facultatea de asistenta medicala si moase

Quoted post

Anonim

#5 Re:

2015-01-22 10:55

#1: colectiv cu experienta al unui spital universitar -  

 Am facut destule cercetari stati linistiti,stim totul despre postliceale pt ca noi insine cunoastem foarte multi absolventi de asa zisa postliceala,ii intrebi ceva si nu stiu sa-ti raspunda,inclusiv pe asistente,care nu stiu analizele uzuale la diferite boli,lucruri pe care ar trebui sa le stie,de asta e foarte importanta aceasta facultate,in ceea ce priveste practica in spitale: daca ai nostri nu fac nimic in spitale,ce putem sa mai spunem despre cei de la postliceale?Practica ai tot timpul din lume sa o faci,dar daca nu ai teoria,omori omul.Din aceasta cauza facultatea se bazeaza pe foarte multa teorie,daca sti teoria vei sti sa faci si practic.

Raspunsuri


Musafir

#6 Re: Re:

2015-01-23 02:38:16

#5: Anonim - RDragii mei ....nu inteleg de ce atata revolta ....am experienta...lucrez de foarte multi ani in spital la terapie intensiva si din munca noastra avem multe reusite...copii nascuti prematur de la 600g la 2000g...copii care acum sunt la scoala si spre surprinderea voastra vin in fiecare an in vizita si ne multumesc ca datorita noua ei pot merge la scoala si TRAIESC.  Nu o sa puteti niciodata sa traiti asemenea sentimente minunate si sa aveti  asemenea satisfactie.....e un sentiment minunat si asta o pot spune si parintii copiilor salvati de noi,noi cei care nu avem nici o vina ca atunci se faceau doar 3 ani de scoala...noi cei care nu am judecat pe nimeni si sincer vorbind ...eu sincer pot spune cu inima impacata ca am fost la cursuri si la orele de practica si AM INVATAT MESERIA pe care azi o practic cu mult drag. Daca asa incepeti aceasta minunata cariera...poate nu intelegeti ce conteaza cu adevara. Imi pare rau sa vad "colegi " ai mei...ai nostrii gandind cu atata ura.....Nu puteti judeca doar pentru ca ...asa vreti voi sau stiu eu....Pacat ca exista atata rautate in conditiile in care bunatatea ar trebuii sa fie caracteristica meseriei voastre.


Musafir

#16 Re: Re:

2015-07-16 23:48:05

#5: Anonim - Re:  

 Teorie invata toata lumea.practica (si anii de experienta) e mama invataturii.

Prostii

#25 Re: Re:

2015-08-21 20:00:03


Musafir

#27 Re: Re:

2015-11-13 13:34:33

#5: Anonim - Re:  

 Invata sa scrii bine romaneste ,,studentule,,voi desteptilor cu facultate,cunosc caz de asistent cu facultate care a confirmat ca temperatura normala a corpului  e de 35,5grade ca si tine,,daca sti teorie ,,vai de capu vostru

FLORIN

#36 Re: Re:

2016-01-10 17:38:37

#5: Anonim - Re:  

 Pai daca este asa mare diferenta intre facultatea de asistenti si postliceala de ce nu fac si ei rezidentiat,cata teorie ai sti daca nu ai dat pe la practica si nu te ai implicat est pamant cu flori.... teorie ca teorie dar practica te omoara asa ca frustrarii cu facultate sa puna capsorul ala de lemn in pamant ca nu e chiar asa cum zic ei bine unii din ei ca ce fac ei in anul 3 se repeta in anul 4 ei stiu bine ce vb eu aici iar singura diferenta este ca daca ai acest cacat de facultate si faci si un master iar apoi modulul pedagogic si in final doctoratul poti devenii prof universitar altfel e frectie la piciorul de lem aceasta facultate ca si cea de politie comunitara si exemplele pot continua la infinit,mare branza ce aveti voi fac de asistenti eu lucrez de 6 ani in Austria si nu sa pus problema de asa zisa facultate ca nu o am sau mai stiu ce altce anomalii,la nagajare oricum dai examen si acolo se vede ce rahat  sti sa faci nu sa dai din gura aiurea ca asa cu toata teoria ta ai sa stai sa freci ciomagul acasa sau in tara pe 12 mil max cu faculta ta cu tot.

 


Musafir

#53 Re: Re:

2016-02-25 11:48:21

#5: Anonim - Re:  

Cel care a initiat petitia are frustrari . Scolile postliceale infintate imediat dupa rev au scos oameni pregatiti nu ca acum cind fie ca termini fac fie ca ai postliceala fara bac te numesti tot asistent medical.Pacat ca nu se merge pe competenta adevarata  in institutiile de stat pentru ca in viata de zi cu zi oamenii te cauta pentru ceea ce esti si stii nu pentru facultatea de asistenti .


Musafir

#87 Re: Re:

2016-07-07 10:09:15

#5: Anonim - Re:  

 asta crezi tu

 


Musafir

#132 Re: Re:

2017-05-01 21:17:12

#5: Anonim - Re:  

 degeaba stii teoria daca habar nu ai pe ce lume traiesti. cum il ajuta pe saracul pacient faptul ca tu stii unde-i cine stie ce sau explici teoria chibritului pe holuri cum ca ai asa de mult de invatat in loc sa pregatesti o perfuzie? facultatea de asistente e doar un pretext sa zici ca ai facut o facultate,  in rest e totul la fel. 


Musafir

#216 Re: Re:

2018-05-28 16:55:52


Musafir

#220 Re: Re:

2018-10-20 01:18:37

#5: Anonim - Re:  

Daca stii teoria vei sti si...