Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Quoted post

Gabi

#1095

2014-11-19 20:46

 Nu mi se pare normal ca religia sa se predea in scoala.Si cand spun religie este vorba despre religia ortodoxa.Mi se pare interesant sa se vorbeasca impartial despre istoria religiilor, despre istoria crestinismului eventual, insa sa incepi ora de religie cu Crezul si sa o termini cu Tatal Nostru mi se pare o incalcare a dreptului copilului/elevului de a impartasi doctrina unei religii.Mi se pare absurd sa existe o icoana intr-o clasa sau sa fii pus sa inveti sfintii din calendarul ortodox.In Romania fiecare trebuie sa aiba dreptul de a alege ceea ce-i place si ceea ce crede.Nu cred ca e normal sa se impuna religia ortodoxa in detrimentul altei religii, indiferent care ar fi ea.Consider ca e de datoria parintilor sa-si educe copii si eventual sa le puna la dispozitie o biblie sau un coran, sau poate tora si nici decum sa invete la scoala despre Sfinti si nu stiu ce alte povesti si miracole pentru a-i incuraja sa faca nu stiu ce pelerinaj sau excursie si sa fii si notat in functie cat de credincios esti.Eu zic ca religia nu are ce cauta in programa scolara si ca sunt alte materii care ar fi mai de folos copiilor.E mai interesant sa invete despre Istoria religiilor, despre fiecare religia dominanta in europa, asia sau america si sa ajuti copilul sa inteleaga care este diferenta intre aceste religii si ce invatara il poate ajuta pe el in viata spirituala.Realigia in scoala nu e decat o sursa de conflitct intre generatii, o ora care trece oricum si pe care preferi sa o petreci afara fumand o tigara sau stand pe facebook pe telefon.Ideal ar fi ca cei ce-si doresc sa invete pe copiilor lor despre religia de care apartin sa deschida mai des Biblia si sa le citeasca din ea si sa aplice in viata lor invatarile ei.Nu e deajuns sa-si faci o cruce si sa spui Doamne iarta, sa te multumesti cu cititul Bibliei de catre preot duminica sau sambata, sau joia si tu sa astepti ca copilul tau sa aiba credinta si sa fie un copil cu frica de Dumnezeu...In concluzie, ora de religie trebuie scoasa din programa de invatamant si inlocuita cu o materie optionala privind Istoria Omenrii, Istoria Religiilor si Rolul care il joaca si l-a jucat Religia in formarea popoarelor, a omenirii si felul in care este interpretata religia in ziua de astazi si Istoria privind conflictele inter-religioase..Deci nu RELIGIEI Ortodoxe in Programa Scolara!!!

 

Raspunsuri

anca

#1097 Re:

2014-11-19 20:57:13

#1095: Gabi 

Draga Gabi: Daca doresti sa respecti dreptul copilului pana la capat eu iti sugerez ca, pe modelul pe care-l insinuezi, sa nu-i pui nici nume, sa nu-l inveti nicio limba, sa nu-l dai la scoala ca, la 18 ani, sa aiba bietul copil dreptul sa-si aleaga numele, etnia, daca vrea sa fie analfabet sau sa se cultive, daca vrea sa-ti dea in cap sau vrea sa-ti dea un pupic. Aceste idei sunt aberante si tu aperi defapt dreptul copiilor la involutie, la transformarea lor in maimute. Eu una as prefera sa schimb romanii ca tine cu musulmanii care sunt mult mai curati si coerenti in gandire. De la ei nu vei auzi varza asta comunistoida pe care o propuneti. Se vede ca ati fost profund marcati de comunism, dar, ca niste buni crestini, trebuie sa va toleram asa cum sunteti.