Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

#1076

2014-11-19 18:12

În Țările Române, timp de multe secole, singurele şcoli au existat pe lângă Biserică. Străbunicii noștri nu aveau carte, singura care îi educa în vreun fel era Biserica; nu aveau ei o minte mai limpede decât noi? Cei care consideră că acei copii vor fi spălați pe creier, cu siguranță habar n-au cum arată o astfel de școală pe dinăuntru, și destul de vag își amintesc cum arată o biserică. Educatia religioasa, credinta, îți deschide mintea și te ajută să înțelegi viața, dincolo de absurdul aparent. Vrem religia in scoli nu ore de educatie sexuala!

Musafir

#1077

2014-11-19 18:13

Religia este importanta , este singura care ne invata lucruri bune

Musafir

#1078

2014-11-19 18:16

Religia nu ca trebuie, ci este obligatoriu sa fie introdusa sau pastrata in programele scolare - ma refer la Ortodoxie.
Si nu predata ca o materie seaca, o simpla istorisire care sa dea copiilor doar informatii si fapte. Ceva predat cu suflet care sa trezeasca dragostea de Dumnezeu.
Daca facem din Religie o materie (OK), sa facem din Ortodoxie un mod de viata pentru copii nostri.
Romanul s-a nascut crestin.
Uitativa, spre exemplu, cum avem acum probleme cand suntem pusi sa alegem un presedinte. Nu stim pe cine (mare parte dintre noi).
Tara nu-si mai pregateste conducatori care sa-L aiba pe Dumnezeu alaturi si de aceea nu mai avem oameni dezinteresati, cu spirit de sacrificiu, care sa lupte pentru popor si tara si nu pentru interese de partid, meschine si pentru propriile buzunare.
Pe vremuri erau educati copii (de domnitori, de boieri) de catre oameni cu Dumnezeu, de catre calugari, in iubire de Dumnezeu, de tara, de popor. Asa a putut aparea un Stefan cel Mare si Sfant.
Pana cand nu ne vom educa copii in Dragoste de Dumnezeu, nu vom putea avea adultii pe care ni-i dorim.

Musafir

#1079

2014-11-19 18:20

cosider ca religia este un lucuru foaarte importat si imi doresc mentinerea ei in scoli....imi doresc ssi copilasi mei sa creasca invatand aceasta materie cu dorinta de a-si curati sufletul in fata lui dumnezeu!

Musafir

#1080

2014-11-19 18:22

Copiii trebuie sa invete si sa cunoasca religia ortodoxa!

Musafir

#1081

2014-11-19 18:35

RELIGIA LA PUTERE!!!

Musafir

#1082

2014-11-19 18:43

dorim ca educatia religioasa crestina sa ramana o materie obligatory in scoli

Musafir

#1083

2014-11-19 18:48

Sper ca bunul Dumnezeu sa fie in sufletele tuturor si sa ne ajute sa fim mai buni,mai intelepti si sa sarim in ajutorul celor napastuiti de soarta. Doamne ajuta!

Musafir

#1084

2014-11-19 18:55

Daca in occident se ``permi`` toate prostiile pe fondul libertatii si democratiei (infractori multi, dependenti de droguri de la 14-15 ani, criminali, violatori minori, fete insarcinate la 11-12 ani), asta mai lipeseste si la noi, sa ajungem la nivel european cu infractionalitatea,nu vb din perspectiva unei batranici pensionare, am doar 28 de ani, nu ma consider ``fan mers la biserica`` , insa credinta face parte si din viata mea, asa ca LASATI RELIGIA in scoli!
Legiunea şi Căpitanul Planet

#1085

2014-11-19 19:14

Păcătoşilor, rugaţi-vă şi ascultaţi-l pe părintele Arsenie.


Musafir

#1086

2014-11-19 19:18

Da, religia in scoala.

Musafir

#1087

2014-11-19 19:29

``NIHIL SINE DEO``

Musafir

#1088

2014-11-19 19:36

Doamne ajuta!

Musafir

#1089

2014-11-19 19:42

Nu inteleg de ce mai jos cereti demisia unui crestin ortodox ,aproband un pagan!Sau mai degraba un eretic! Despre ce mai vorbim aici?....

Musafir

#1090

2014-11-19 19:49

E musai nevoie sa ne pastram credinta stabunilor nostri si identitatea nationala intr-o Europa ce se vrea un Turn Babel.
felicia

#1091

2014-11-19 20:13

   Religia in scoli e necesara, ca-i mai scoate pe elevi din rigurozitatea altor discipline, ii linistesc anumite discutii, isi gasesc multe raspunsuri la intrebari pe care nu au cui le adresa, decat profesorilor de religie,le plac activitatile demarate de profesorii de religie sau de acestia in colaborare cu alti profesori si cu preoti.

   La unii elevi le place sa invete cat mai multe lucruri despre religia lor, despre alte religii din lume, la alti elevi le place sa cante, acum ca-i Postul Craciunului, canta cu drag colinde,la alti elevi le place sa deseneze, la altii sa scrie eseuri, poezii religioase... in orice caz,. sunt activitati frumoase si diverse in cadrul orelor de religie si-i pacat sa privezi copiii cu sufletele lor curate de aceste activitati.

 

Ami

#1092 Re: REligie?!?!

2014-11-19 20:19

#22: Ioan - REligie?!?!  

 Rusine!!!! Daca nu vreti religie pentru copiii dvs, FACETI O CERERE!!! Dar nu ii privati pe altii!!!


Musafir

#1093

2014-11-19 20:20

Religia are un rol major in dezvoltarea copilului, a omului de maine. Eu nu m-am bucurat de asa ceva.

Musafir

#1094

2014-11-19 20:29

Oameni buni..doar nu vreti sa ramanem un popor fara identitate?...
Gabi

#1095

2014-11-19 20:46

 Nu mi se pare normal ca religia sa se predea in scoala.Si cand spun religie este vorba despre religia ortodoxa.Mi se pare interesant sa se vorbeasca impartial despre istoria religiilor, despre istoria crestinismului eventual, insa sa incepi ora de religie cu Crezul si sa o termini cu Tatal Nostru mi se pare o incalcare a dreptului copilului/elevului de a impartasi doctrina unei religii.Mi se pare absurd sa existe o icoana intr-o clasa sau sa fii pus sa inveti sfintii din calendarul ortodox.In Romania fiecare trebuie sa aiba dreptul de a alege ceea ce-i place si ceea ce crede.Nu cred ca e normal sa se impuna religia ortodoxa in detrimentul altei religii, indiferent care ar fi ea.Consider ca e de datoria parintilor sa-si educe copii si eventual sa le puna la dispozitie o biblie sau un coran, sau poate tora si nici decum sa invete la scoala despre Sfinti si nu stiu ce alte povesti si miracole pentru a-i incuraja sa faca nu stiu ce pelerinaj sau excursie si sa fii si notat in functie cat de credincios esti.Eu zic ca religia nu are ce cauta in programa scolara si ca sunt alte materii care ar fi mai de folos copiilor.E mai interesant sa invete despre Istoria religiilor, despre fiecare religia dominanta in europa, asia sau america si sa ajuti copilul sa inteleaga care este diferenta intre aceste religii si ce invatara il poate ajuta pe el in viata spirituala.Realigia in scoala nu e decat o sursa de conflitct intre generatii, o ora care trece oricum si pe care preferi sa o petreci afara fumand o tigara sau stand pe facebook pe telefon.Ideal ar fi ca cei ce-si doresc sa invete pe copiilor lor despre religia de care apartin sa deschida mai des Biblia si sa le citeasca din ea si sa aplice in viata lor invatarile ei.Nu e deajuns sa-si faci o cruce si sa spui Doamne iarta, sa te multumesti cu cititul Bibliei de catre preot duminica sau sambata, sau joia si tu sa astepti ca copilul tau sa aiba credinta si sa fie un copil cu frica de Dumnezeu...In concluzie, ora de religie trebuie scoasa din programa de invatamant si inlocuita cu o materie optionala privind Istoria Omenrii, Istoria Religiilor si Rolul care il joaca si l-a jucat Religia in formarea popoarelor, a omenirii si felul in care este interpretata religia in ziua de astazi si Istoria privind conflictele inter-religioase..Deci nu RELIGIEI Ortodoxe in Programa Scolara!!!

 

anca

#1096 pt.dl. roman ateu

2014-11-19 20:49

#204: profudereligie blogspot ro - Re:  

 E drept ca poti fi roman si incult in acelasi timp. Fiindca ateismul inseamna incultura spirituala. Dar nu e ceva cu care sa te lauzi, asa cum un analfabet nn are prea mute motive de mandrie.

anca

#1097 Re:

2014-11-19 20:57

#1095: Gabi 

Draga Gabi: Daca doresti sa respecti dreptul copilului pana la capat eu iti sugerez ca, pe modelul pe care-l insinuezi, sa nu-i pui nici nume, sa nu-l inveti nicio limba, sa nu-l dai la scoala ca, la 18 ani, sa aiba bietul copil dreptul sa-si aleaga numele, etnia, daca vrea sa fie analfabet sau sa se cultive, daca vrea sa-ti dea in cap sau vrea sa-ti dea un pupic. Aceste idei sunt aberante si tu aperi defapt dreptul copiilor la involutie, la transformarea lor in maimute. Eu una as prefera sa schimb romanii ca tine cu musulmanii care sunt mult mai curati si coerenti in gandire. De la ei nu vei auzi varza asta comunistoida pe care o propuneti. Se vede ca ati fost profund marcati de comunism, dar, ca niste buni crestini, trebuie sa va toleram asa cum sunteti. 


Musafir

#1098

2014-11-19 20:57

Doamne ajuta!

Musafir

#1099

2014-11-19 21:02

De ce nu intrebati si copii ce vor ,inteleg ca noi decidem momentat pentru ei dar totusi au si ei un cuvant foarte important de spus.Fiul meu este in clasa a v-a si este foarte nemultumit de aceasta decizie si nu numai el cat si ceilalti colegii ,dirigintele lor este profesor de religie si ma bucura foarte mult acest lucru ,copii nostri au ce invata de la dansul. Sunt o persoana care desi nu ma duc prea des la biserica cred in Dumnezeusi consider ca este un lucru foarte gresit sa eliminam aceasta materie din scoli.HAIDETI SA INTREBAM SI COPII NOSTRI CE VOR SA.......................................Lasati religia in scolii.............

Musafir

#1100

2014-11-19 21:08

Vreau religie....ce ne-a facut noua atat de rau religia???.....Ne invata sa ne rugam sa mergem la biserica deocamdata suntem mici si nu stim asa de bn ce este religia dar vrem sa invatam deci:VREM RELIGIEEEEEE