Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Quoted post


Musafir

#10044 Re: Re: Re: CE VORBESTI?

2013-10-14 18:06

#10041: revolutia - Re: Re: CE VORBESTI?

"esti manager de unitate, ai cca 800 milioane de eur datorie facuta sub conducerea ta - esti raspunzator; ca au furat politicienii, corect - dar cu acordul cui? "

tu crezi ca politicienii au cerut acordul ? nu cred , ei au facut probabil presiuni sa se duca niste bani in anumite directii , deci probabil e cam invers

 

deci, asta e o premisa falsa; daca eu te convig sa fur cu mana ta, banuiesc ca esti constient ca esti responsabil suta la suta de actiunile tale; e cam cum e aia, cu "seful a zis dar responsabilitatea e a cui semneaza" - mie mi se pare un lucru clar ca lumina zilei esti manager, esti responsabil! - daca avea demnitate iesea din acest joc murdar; crezi ca a fost obligat de cineva sa inventeze firma Oltgroup peste gard? topanel? mentchim? protectchim? designro? chempro? vrei sa-ti spun eu care a fost reteta? ca prin firmele astea erau platiti diversi? voi nu ati vazut lucrurile astea?

 

"Cernev e in ecuatia asta de 1 an, ca lider, vorbesc, deci, nu ai ce sa-i imputi; poti sa-i reprosezi ca a incercat sa spuna adevarul oamenilor, si oamenii au interpretat altceva, dar, asta e alta discutie"

poti sa ii imputi ca nu a facut nimic decat sa anunte ce spunea conducerea , doar transimtea mai departe ,nu am vazut vreo lupta din partea lui cu conducerea

 

asta pentru ca probabil doar atat ai vrut sa vezi, ca idee si ceea ce ai spus tu e un lucru pozitiv, informarea obiectiva a tuturor oamenilor este o chestie foarte buna mai ales in momentele astea; alte discutii pe acest subiect la acest moment genereaza iar polemici aiurea.....

 

"in ceea ce priveste readucerea la conducerea Oltchim a dumnealui, ce sa zic, mi se pare un scenariu sumbru, sincer, as face tot posibilul sa plec din tara... e un fel cu a insista sa-l readucem pe iliescu la conducerea tarii;"

eu sincer zic ca ar fi un lucru bun ... si nu e ca si cum l-ai aduce pe iliescu la conducere , ci e ca si cum l-am aduce pe ceausescu inapoi la conducerea tarii in sensul ca a facut greseli sau nu a facut, a furat sau nu , important e ca anumite lucruri erau mai bune si ca e foarte tare .... cum avem cateodata nostalgia vremurilor lui ceausescu cand nu era bine dar parca nu era dezastrul asta de acum asa avem si nostalgia vremurilor cand era Roibu la conducere , era cum era dar nu era dezastrul si debandada asta de acum .....

 

eram convins ca o sa faci aceasta analogie, consider deci ca din nou pleci de la o premisa gresita, sa zicem ca ai dreptate cu ceausescu, sunt convins ca a facut si bune, ca-si iubea poporul... problema este ca a inceput sa omoare oamenii si sa-i infometeze, acuma eu nu stiu daca asta se intampla din prea multa dragoste sau dupa principiul eu te-am facut eu te omor;

 

ce mi se pare mie trist apropos de fosta conducere este ca oamenii in discutie fac pe victimele la modul ca, se pare, niste extraterestrii nu i-au lasat sa duca la capat nu stiu ce plan fantasmagorig de salvare a Oltchim....

...deci, inca o data, e lucru mare sa ne asumam greselile si responsabilitatea....

 

nu e nevoie sa pleci din tara , poti doar sa iti dai demisia

 

nu te-ar ajuta cu nimicic, insa afirmatia asta imi demonstreaza ca vorbim in multa necunostinta de cauza, facem afirmatii gratuite fara a cunoaste macar interlocutorii, dar, daca putem sa-i denigram, de ce nu, ce conteaza?

pentru cele enumerate in primul paragraf, chiar ar merita sa plecam din tara si sa nu ne mai uitam in urma, si sa va plateasca pensia cine s-o putea ca de generatia asta a noastra v-ati cam batut joc....

Raspunsuri

revolutia

#10109 Re: Re: Re: Re: CE VORBESTI?

2013-10-15 18:15:32

#10044: - Re: Re: Re: CE VORBESTI?

asta cu raspunderea manageriala eu nu o vad asa ... si daca a facut si a dres de ce controalele nu au scos nimic si in plus nimeni nu l-a schimbat din functie ?

nu probabil atat am vrut sa vad , atat am vazut eu ... daca a fost mai mult si eu nu am vazut , e problema lor ca nu au stiut sa arate

nu am zis ca ceausescu era cel mai cel (in plus sunt convins ca partile rele se intamplau din cauza altora care ori il sapau ori il sfatuiau gresit , el a gresit ca nu s-a impus mai mult) .... eu vorbeam doar de faptul ca anumite lucruri erau mai controlate si nu era nebunia de acum .... capitalism nu inseamna neaparat mai bine

nu am denigrat pe nimeni in comentariul respectiv ....

in ultima propozitie cu pensia , pleci de la o premisa gresita , de gen tu esti la 20 de ani si eu pensionar si daca pleci din tara nu are cine sa imi plateasca pensia ceea ce e total fals .... si ca sa stii parerea mea despre asta e ca sistemul de pensii actual est o prostie si ca fiecare ar trebui sa isi plateasca pensia lui sau intr-un sistem ca acum toata lumea sa aiba pensia in marja 1500 minim-3000 de ron maxim ,  poate chiar egala indiferent de ce si cum (bineinteles si contributiile ar fi proportional mai mici ) .... de unde ideea asta sa ai pensie de 10.000 de ron ? adica poti sa ai si 10.000 de euro salariu , ii primesti pe munca se presupune , dar la pensie nu mai muncesti asa ca nu mai ai cum sa ai pensie proportionala cu fostul salariu