Impotriva dublarii filmelor in limba romana

Quoted post

Cebotarescu

#11

2011-05-16 09:06

Din pacate ,in rep.Moldova toate filmele sunt venite din russia,deci sunt dublate in rusa+titre in romana. Deci vizionynd filmele in cinematografe pe la noi in Chisinau noi invatzam limba rusa. Din considerentele acestea, eu il sustin pe Socaciu. Fiindca sa fi avut o alternativa de a lua filmele dublate din Romania, noi cei de aici am fi intr-o situatie mai buna lingvistica. Voi cei din Romania nu cred sa ma intelegeti. Dar incercati sa va inchipuiti ca toate filmele de la voi, sunt dublate in maghiara si cu titre in romana, aproximativ la noi e aceasta situatie. Cu stima fata de acei ce nu vor dublarea in romana -Cebotarescu Andrei. ps Sa fi fost o petitie inversa , eu voi fi primul semnat.

Raspunsuri


Musafir

#15 Re:

2011-05-17 22:52:17

#11: Cebotarescu -  

 Draga Andrei, fii linistit nu e nevoie de " petitie inversa"; asa cum ai observat  Moldova trebuie sa-si cistige autonomia de sub imperil sovietic; in privinta autonomiei culturale, filmele ar trebui achizitionate din Romania: filmele straine vin subtitrate in limba romana, iar filmele romanesti sint deja in romana.


Anonymous

#16 Re:

2011-05-19 16:45:38

#11: Cebotarescu -

Stimate domn Cebotarescu,

 

Ti-am citit cu viu interes mesajul, deoarece sunt personal interesata de opiniile celor din jurul meu, cu atat mai mult cu cat sunt de parere ca invatam unii de la ceilalti in fiecare zi.

In ceea ce priveste situatia filmelor din R. Moldova, dublate in limba rusa, acest fapt denota in prima instanta lipsa de democratie.

Am impresia, si te rog sa ma contrazici daca gresesc, ca esti un tanar ca si noi ceilalti, asadar ti-as pune,daca imi permiti, urmatoarea intrebare: daca nu sunteti de acord cu deciziile luate de conducerea R. Moldova, de ce NU VA EXPRIMATI doleantele referitoare la aspectele ce va privesc, in mod public, de ce nu luati atitudine? Sunteti cetatenii unei republici ce se vrea democrata, de ce nu profitati de drepturile voastre constitutionale? Asteptati sa o faca batranii vostri?  Asteptati sa o faca ai vostri copii, care probabil vor astepta la randul lor? Nu stimate Andrei, schimbarea o facem noi, in fiecare moment al existentei noastre, schimbarea ai inceput-o tu, chiar prin postarea acestui mesaj si o poti continua cu atragerea de partea ta a tuturor celorlalti ce iti impartasesc parerea, impreuna suntem mai puternici intotdeauna!

Petitia pe care am initiat-o personal reflecta doleantele noastre, in calitate de cetateni romani ce se vad vizati si afectati in mod direct de o decizie luata de conducerea tarii in care traiesc, si anume Romania. Voi sunteti cetatenii R. Moldova si ar trebui sa va implicati direct in schimbarea tarii in care traiti, in calitate de cetateni moldoveni.

Tin sa iti multumesc in egala masura pentru mesajul tau, mi-a oferit ocazia sa cunosc si alte aspecte despre ceea ce inseamna sa fii cetatean moldovean si mi-a permis viziune mai ampla in sensul acesta.

Cu deosebit respect,

Oana

Wiz Khalifa and Snoop Dogg - Mac And Devin Go To High School

#44 Re: Wiz Khalifa and Snoop Dogg - Mac And Devin Go To High School

2013-11-26 11:07:13