Cerem protejarea Dr. Camelia Roiu


Musafir

/ #2628 Re: Re: Re: Re:

2016-08-03 09:52

#2579: musafir - Re: Re: Re:  

 Gresiti in aprecieri, stimate domn ! 

1. NU sunt medic, deci nu spun ce spun fiindca as avea vreun interes in aceasta latura.

2. Oricarei consultatii ii este necesar un timp rezonabil/ minim, altfel calitatea actului medical scade f mult, iar asta e o evidenta. Si asa mi se pare la limita 20 min./consultatie, abia avem timp sa ne uitam pe analize, sa vorbim despre evolutia situatiei medicale, sa-mi explice unele aspecte, sa-mi dea reteta ... Deci, oameni buni, haideti sa fim corecti si realisti, sa nu cerem ceva ce nu este normal fiindca asta poate avea, tocmai asupra noastra, un efect de bumerang (= consultatii la repezeala sau facute de un medic obosit, fara concentrare).

3. Programul unui medic la cabinet nu este de dimineata pana seara, ci doar de 6 ore/zi + inca 2 ore teren fiindca medicul mai trebuie sa faca si alte activitati organizatorice pt cabinetul sau si pt diverse acte/ raportari/ decontari la Casa de Sanatate si nu numai. Asa e stabilit prin prevederi legale. Uneori, un cabinet e impartit de 2 medici, asa ca cel de dupa amiaza nu poate veni mai devreme fiindca nu are unde consulta, e ocupat cabinetul. De asemenea, cel de dimineata trebuie sa plece la ora stabilita pt a permite tura de dupa amiaza. Sa nu uitam ca doctorii de la cabinete nu fac garzi, deci nu au obligatia de a sta f. multe ore cu pacientii.

4. De ex., doctoritei mele de familie nu-i stiu bine programul de dimineata, dar il stiu pe cel de dupa amiaza; incepe la ora 13 si nu pleaca inainte de 19 fiindca mereu are pacienti programati. Personal, ma programez de preferinta spre sfarsitul programului si va marturisesc cu toata onestitatea ca mi s-a intamplat sa astept la cabinet pana la 9 seara pt ca se decalasera mult programarile fiind per. de viroze, deci multe urgente (consultatii fara programare). Femeia nu a plecat pana nu a consultat si ultimul pacient de pe hol, programat sau nu. Va mai pot da ex. de medici dedicati pacientilor si care NU conditioneaza actul medical de "plic", nu pretind (in mod direct sau indirect) plata in plus de la pacienti.

5. Nu neg ca exista si multi medicii despre care vorbiti dvs., m-am intalnit si eu cu asemenea "specimene" de mai multe ori si bineinteles ca va dau dreptate ! Sunt de condamnat cei care isi fac meseria fara profesionalism, ghidati exclusiv de interese economice, insa putem si noi sa mai schimbam putin lucrurile daca ii reclamam cu curaj, daca le facem publice (macar in mediul online) practicile josnice si le ocolim cabinetele private la care ne trimit fortat. Eu cred ca trebuie sa incetam sa-i mai privim pe doctori ca fiind de neatins ! Ei sunt doar oameni cu o profesie deosebita si f. respectabila, dar si cu o mare raspundere pe care ne-o datoreaza intru totul, deci haideti sa le-o cerem cu adevarat, fara teama si fara rusine nejustificata.

6. Cand in sistemul asta, atat de defect in ansamblu, apare un medic cu solide repede morale si profesionale, asa ca dna dr. Camelia Roiu, acel medic trebuie sustinut f. mult macar de catre pacienti, trebuie sa facem zid in jurul lui ca sa nu fie distrus de panaramele din sistem - tocmai acele stricaciuni de persoane care ar trebui eliminate.

Stimate domn, aveti dreptate in buna masura - este evident, dar cred c-ar fi bine sa nu generalizam si sa fim onesti atunci cand cerem ceva sau avem unele asteptari de undeva, privind lucrurile din perspectiva ambelor parti implicate in situatie. 

O zi buna tuturor.