Cerem protejarea Dr. Camelia Roiu

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Cerem protejarea Dr. Camelia Roiu


Musafir

#2576

2016-08-02 06:05

cerem protejarea dr camelia roiu!

Musafir

#2577

2016-08-02 06:15

"Jur pe Apollo medicul, pe Esculap, pe Higea și Panacea și pe toți zeii și zeițele, pe care îi iau ca martori, că voi îndeplini acest jurământ și poruncile lui, pe cât mă ajută forțele și rațiunea:

Să respect pe cel care m-a învățat această artă la fel ca pe propriii mei părinți, să împart cu el cele ce-mi aparțin și să am grijă de el la nevoie; să-i consider pe descendenții lui ca frați și să-i învăț această artă, dacă ei o doresc, fără obligații și fără a fi plătit.
Să transmit mai departe învățăturile acestei arte fiilor mei, fiilor maestrului meu și numai acelor discipoli care au jurat după obiceiul medicilor, și nimănui altuia.
Atât cât mă ajută forțele și rațiunea, prescripțiunile mele să fie făcute numai spre folosul și buna stare a bolnavilor, să-i feresc de orice daună sau violență.
Nu voi prescrie niciodată o substanță cu efecte mortale, chiar dacă mi se cere, și nici nu voi da vreun sfat în această privință. Tot așa nu voi da unei femei un remediu abortiv.
Sacră și curată îmi voi păstra arta și îmi voi conduce viața.
Nu voi opera piatra din bășică, ci voi lăsa această operație celor care fac această meserie.
În orice casă voi intra, o voi face numai spre folosul și bunăstarea bolnavilor, mă voi ține departe de orice acțiune dăunătoare și de contacte intime cu femei sau bărbați, cu oameni liberi sau sclavi.
Orice voi vedea sau voi auzi în timpul unui tratament voi păstra în secret, pentru că aici tăcerea este o datorie.
Dacă voi respecta acest jurământ și nu îl voi călca, viața și arta mea să se bucure de renume și respect din partea tuturor oamenilor; dacă îl voi trăda devenind sperjur, atunci contrariul."


Musafir

#2578

2016-08-02 06:29

Sa nu mai traim in minciuna !
musafir

#2579 Re: Re: Re:

2016-08-02 06:37

#2520: Otilia - Re: Re:  

Stimata d-na, eu nu am zis 100 consultatii/medic pe zi,  se pot face si mai mult de 20 consultatii, acu 20-30 ani se faceau de catre un medic si 50 consultatii pe zi de dimineata pana seara, medicul nu pleca acasa pana nu ii consulta pe toti. Pe cand acum se inghesuie saracii bolnavi si stau la rand, vin de dimineata sa prinda numar, o bataie de joc. Dumneavoastra dupa cele 20 de consultatii mergeti acasa la ora 13, veniti la servici pe ora 9, aveti timp sa va si odihniti, dar la stat nu va obositi ci va mentineti pentru cabinetul particular. Va duceti la stat numai sa racolati pacienti pentru privat. 

NU ESTE CONFLICT DE INTERESE?

AM DREPTATE SAU NU?


Musafir

#2580

2016-08-02 06:38

Pentru a nu mai trai în minciună si hoție.

Musafir

#2581

2016-08-02 07:03

Intrebare idioata.Mor oamenii cu zile in spitalele groazei si dvs. intrebaţi de ce semnăm petiţii pe acest subiect .Infantilism nefiresc........

Musafir

#2582

2016-08-02 07:21

Sunt medic pensionar,o admir pe doamna doctor pentru curajul de a spune adevarul! o sustin!
gunslinger

#2583 headshot

2016-08-02 07:47

Propun o mama sfanta de bataie cretinilor din comisia X care in loc sa se ocupe sa rezolve problema, nu numai ca nu o fac dar mai si tergiverseaza toata afacerea. Pana la urma daca se cred smenari n-au decat sa invete ca bataia doare si ca nu poti sa omori oameni doar pt ca esti un nemernic nesimtit.


Musafir

#2584

2016-08-02 07:55

Toată lumea ar trebui să fie solidară cu dreptatea, cu cinstea, cu omenia. Adevărul ar trebui să fie ȚELUL tuturor în viața aceasta. Decât să trăiești în minciună, mai bine mori pentru adevăr. Viața fără omenie și demnitate e mai grea decât moartea, iar eu nu-mi doresc să fiu cadavru mergător, așa cum nici d-na dr. Camelia Roiu nu a dorit să fie. Cine vrea să dovedească că este viu, să ia atitudine, altfel totul „Mortua est”!
Uite așa ne separăm încă de pe aici, precum grâul de neghină, numai după cum luăm atitudine. Desigur că e primul pas. Dar dacă nu-l faci pe primul, nu știu dacă mai poți sări direct la al doilea. Cine are minte, să ia aminte !

Musafir

#2585

2016-08-02 08:05

Pentru ca respect oamenii curajosi ,care au opinii fundamentate impotriva acestui sistem sanitar ,corupt din toate punctele de vedere.
Stiu ca are dreptate si ca nu se mai poate trai la infinit in acest mizerabil compromis

Musafir

#2586

2016-08-02 08:16

Am semnat pentru ca o susțin pe doamna doctor pentru curajul de care a dat dovada făcând asemenea dezvăluiri! Acum înțelegeti de ce toti politicienii se tratează în alte tari?

Musafir

#2587

2016-08-02 09:05

Am semnat aceasta petitie in speranta ca uniti vom obliga autoritatile sa schimbe radical sistemul de sanatate. Nu pedepsind un medic care a facut ce trebuia pt pacienti ci pe cei ce au lasat sa se intimple asta. Managerul acelui spital fara minimum de protectie contra mustelor, ar trebuii sa fie internat acolo cu o incizie serioasa si lasat la voia larvelor.Poate asa intelege ceva.

Musafir

#2588

2016-08-02 09:36

Foarte important este ca noi cetatenii Romaniei sa fim impreuna, sa ne alaturam in momentele grele si imi doresc foarte mult sa schimbam in toate sistemele, cel al sanatatii, invatamantului si multe altele mentalitatea. Asta o vom putea face doar impreuna sustinand cazurile reale si oamenii care indraznesc sa arate adevarata realitate. Multumim si sa mergem spre bine de-acum incolo!!!!

Musafir

#2589

2016-08-02 09:55

Este un lucru minim pe care pot sa il fac il sprijinul acestei DOAMNE, in speranta ca se vor lua masurile care se impun.

Musafir

#2590

2016-08-02 10:00

Trebuie sa contribuim ,prin orice mijloc,la o schimbare in Romania de azi....trebuie sa avem o transparenta a faptelor si sa ne asumam greseliele.....

Musafir

#2591

2016-08-02 10:11

Este evidenta normalitatea atitudinii Dr.Camelia Roiu in fata sacalilor din mediul medical. Ar trebui sa devina un model de responsabilitate in cadrul societatii, altfel se va alege praful de noi toti.

Musafir

#2592

2016-08-02 10:50

E firesc si absolut necesar sa fim solidari cu un roman care a avut si are curajul sa denunte tarele sistemului si sa lupte pentru a schimba viata noastra, a tuturor, in bine. Este exact ca si cand ne-am da o mana de ajutor, pentru un viitor frumos.

Musafir

#2593

2016-08-02 10:59

Trebuie sa se faca o schimbare majora in mentalitatea oamenilor...Daca nu ne facem curat in ograda noastra propie...ce asteptam de la altiii.Trebuie impus respectul fata de cei carora le alinam suferinta...atat cat se poate...si....evident.....trebuie sa existe un suport financiar pentru imbunatatirea conditiilor de lucru....Suna ciudat...parca am face parte din lumea "a treia"....

Musafir

#2594

2016-08-02 11:52

Buna.Pt ca este forte multa coruptie ....

Musafir

#2595

2016-08-02 11:57

Pentru ca oamenii curajosi trebuie sustinuti si pentru ca a nu lua atitudine inseamna a incuraza un sistem corupt!

Musafir

#2596

2016-08-02 12:55

Avem medici buni, nu avém conditiii, este o rusine...sa fie pedepsita pentru a spune durul adevar . NU este drept . Santem cu tine Camelia

Musafir

#2597 Re:

2016-08-02 13:10

#2581: -  

 cite petitii si-au atins scopul? e usor sa semnezi, e mai greu sa faci ce a facut d-na doctor, si multi ca d-na doctor, din pacate oamenii astia se jertfesc si noi semnam petitii ca sa ce?.... chiar credeti ca nesimtitii care au creat asemenea situatii se impiedica de aceste petitii? in afara am vazut ca la situatii de limita cum e acest caz si multe altele de la noi oamenii sunt solidari , ies pe strazi si fac presiuni pentru schimbare, noi semnam petitii, facem comentarii acide sau mai putin acide si peste un timp uitam ,devenim patetici si revoltati pentru un alt caz, semnam iar o petitie si uite asa inainte..... nici macar nu mai stim cum s-a finalizat petitia. Femeia asta plateste pentru curajul care l-a avut , cred ca daca ne-am mobiliza citeva mii, citi am semnat aceasta petitie si am merge cu dinsa la ministrul sanatatii sa cerem dreptate altfel ar sta situatia, asta ar fi o adevarata sustinere ,din pacate alegem multi cea mai usoara cale. Imi pare rau dar cu o floare nu se face primavara, inca o data tot respectul pentru d-na doctor si cei ca ea .


Musafir

#2598

2016-08-02 13:38

Trebuie sa ne unim si sa nu fim lasi ! Trebuie sa fim alaturi de Camelia! Are mare nevoie de sustinerea noastra !
Sa cerem demisia guvernului CIOLOS, care s-a dovedit ca este un guvern criminal! "maine" putem fi in locul acestor oameni care au murit in conditii greu de imaginat !
Camela Roiu in afara ca este un medic de exceptie, este OM cu adevarat !

Musafir

#2599

2016-08-02 13:44

pentruca in spitale este genocid

Musafir

#2600

2016-08-02 13:45

Orice om care da dovada de curaj trebuie sprijinit ferm : ESTE UN REPER MORAL !