Cerem protejarea Dr. Camelia Roiu

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Cerem protejarea Dr. Camelia Roiu


Musafir

#2626

2016-08-03 08:19

Din respect pentru curajul d-nei doctor in a dezvalui adevarul. pentru a o sustine, cel putin moral si nu in ultimul rand pentru a recunoaste ca doar asa, spunand lucrurilor pe nume,refuzand musamalizarile, complicitatea tacita,putem sa revenim pe un fagas de normalitate in societate!

Musafir

#2627

2016-08-03 09:13

Decat sa arunce statul 5 milioane de euro pe bolovanul cumintenia pamantului, mai bine ar construi un spital nou de arsi unde cetatenii acestei tari sa fie tratati in conditi normale. Bolovani ciopliti poti cumpara dupa ce ai tot ce-ti trebuie, prostilor !!! Voi mai intai va cumparati un bolovan sau un tablou si daca mai raman bani va cautati si o casa ? Sau mai intai iti cumperi casa, mobila, masina si cand nu mai ai ce face cu banii cumperi si bolovani ! Bolovani sunt cei ce isi bat joc de banii tari in timp ce populatia moare in conditi suspecte. Tehnocrati de tot cacatul sau cacati de tehnocrati.


Musafir

#2628 Re: Re: Re: Re:

2016-08-03 09:52

#2579: musafir - Re: Re: Re:  

 Gresiti in aprecieri, stimate domn ! 

1. NU sunt medic, deci nu spun ce spun fiindca as avea vreun interes in aceasta latura.

2. Oricarei consultatii ii este necesar un timp rezonabil/ minim, altfel calitatea actului medical scade f mult, iar asta e o evidenta. Si asa mi se pare la limita 20 min./consultatie, abia avem timp sa ne uitam pe analize, sa vorbim despre evolutia situatiei medicale, sa-mi explice unele aspecte, sa-mi dea reteta ... Deci, oameni buni, haideti sa fim corecti si realisti, sa nu cerem ceva ce nu este normal fiindca asta poate avea, tocmai asupra noastra, un efect de bumerang (= consultatii la repezeala sau facute de un medic obosit, fara concentrare).

3. Programul unui medic la cabinet nu este de dimineata pana seara, ci doar de 6 ore/zi + inca 2 ore teren fiindca medicul mai trebuie sa faca si alte activitati organizatorice pt cabinetul sau si pt diverse acte/ raportari/ decontari la Casa de Sanatate si nu numai. Asa e stabilit prin prevederi legale. Uneori, un cabinet e impartit de 2 medici, asa ca cel de dupa amiaza nu poate veni mai devreme fiindca nu are unde consulta, e ocupat cabinetul. De asemenea, cel de dimineata trebuie sa plece la ora stabilita pt a permite tura de dupa amiaza. Sa nu uitam ca doctorii de la cabinete nu fac garzi, deci nu au obligatia de a sta f. multe ore cu pacientii.

4. De ex., doctoritei mele de familie nu-i stiu bine programul de dimineata, dar il stiu pe cel de dupa amiaza; incepe la ora 13 si nu pleaca inainte de 19 fiindca mereu are pacienti programati. Personal, ma programez de preferinta spre sfarsitul programului si va marturisesc cu toata onestitatea ca mi s-a intamplat sa astept la cabinet pana la 9 seara pt ca se decalasera mult programarile fiind per. de viroze, deci multe urgente (consultatii fara programare). Femeia nu a plecat pana nu a consultat si ultimul pacient de pe hol, programat sau nu. Va mai pot da ex. de medici dedicati pacientilor si care NU conditioneaza actul medical de "plic", nu pretind (in mod direct sau indirect) plata in plus de la pacienti.

5. Nu neg ca exista si multi medicii despre care vorbiti dvs., m-am intalnit si eu cu asemenea "specimene" de mai multe ori si bineinteles ca va dau dreptate ! Sunt de condamnat cei care isi fac meseria fara profesionalism, ghidati exclusiv de interese economice, insa putem si noi sa mai schimbam putin lucrurile daca ii reclamam cu curaj, daca le facem publice (macar in mediul online) practicile josnice si le ocolim cabinetele private la care ne trimit fortat. Eu cred ca trebuie sa incetam sa-i mai privim pe doctori ca fiind de neatins ! Ei sunt doar oameni cu o profesie deosebita si f. respectabila, dar si cu o mare raspundere pe care ne-o datoreaza intru totul, deci haideti sa le-o cerem cu adevarat, fara teama si fara rusine nejustificata.

6. Cand in sistemul asta, atat de defect in ansamblu, apare un medic cu solide repede morale si profesionale, asa ca dna dr. Camelia Roiu, acel medic trebuie sustinut f. mult macar de catre pacienti, trebuie sa facem zid in jurul lui ca sa nu fie distrus de panaramele din sistem - tocmai acele stricaciuni de persoane care ar trebui eliminate.

Stimate domn, aveti dreptate in buna masura - este evident, dar cred c-ar fi bine sa nu generalizam si sa fim onesti atunci cand cerem ceva sau avem unele asteptari de undeva, privind lucrurile din perspectiva ambelor parti implicate in situatie. 

O zi buna tuturor.


Musafir

#2629

2016-08-03 10:21

Cred in Dr. Camelia Roiu, in demersul, in curajul si onestitatea dumneaei!

Musafir

#2630

2016-08-03 12:03

Pentru a indeparta coruptia.

Musafir

#2631

2016-08-03 12:15

Pentru sanatatea sanatatii

Musafir

#2632

2016-08-03 12:29

Pentru ca daca nu ai bani in spitalele din Romania mori!!! Omul sarac e omul mort in Romania! Daca nu dai taxa de merit la doctori adica mita, spaga, drept, etc, te Lasa sa mori si sa putrezesti de viu cu viermi pe tine si chiar sa le dai bani tot un rahat esti in fata medicilor si iti semneaza certificatul de deces din prima zi!!!

Musafir

#2633

2016-08-03 13:10

Felicitări

Musafir

#2634

2016-08-03 13:57

Doresc sa se schimbe ceva in domeniul sanatatii si sa nu mai moara oameni nevinovati. Cu cat mai multi vom arata ca ne pasa ...si suntem multi ,poate ,guvernantii nostri isi vor da seama ca suntem o putere si nu o "cantitate "neglijabila de care au nevoie din 4 in 4ani sa le dam votul.

Musafir

#2635

2016-08-03 15:00

Pentru ca nu mai putem tolera ca in 2016 sa se intample ce se intampla in spitale , si pentru ca nu ne mai putem permite sa pierdem medici care aleg sa plece oriunde in afara tarii si datorita conditiilor de lucru, si a relatiilor cu institutlile unde -si desfasoara activitatea !

Musafir

#2636

2016-08-03 15:24

Bravo dr.camelia roiu

Musafir

#2637

2016-08-03 15:26

Cu cat mai multi medici vor adopta pozitii transante fata de situatia din sanatate, cu atat , noi pacientii, vom avea de castigat.

Musafir

#2638

2016-08-03 15:27

Pentru protejarea tuturor persoanelor care dezvaluie cazuri de inlcare a legii!

Musafir

#2639

2016-08-03 16:33

Am semnat petitia din dorinta de a limita puterea "SMECHERILOR" de a contamina intelectualii, valorile; sa eliminam din viata noastra principiul incetatenit in perioada bolsevica, potrivit caruia, "NIMENI NU-I gata sa-si PUNA PIELEA LA SARAMURA" si sa realizam ca suntem parti ale unui sistem inchis de unde nu putem face observatii absolute ale ...universului; suntem in situatia de om, nu de ... .Linistea si pacea, bunuri supreme le dobandim prin smerenie; prin smerenie ne dam seama ca nu suntem in afara sistemului ...

Musafir

#2640

2016-08-03 16:37

Sa o protejez pe aceasta doamna care a avut curaju sa spuna ce se intampla in acel spital..Ar trebui sa aiba curajul sa spuna mai multi medici sa ni mai ascunda neregulile.
FELICITARI DOAMNA PENTRU CURAJ.

Musafir

#2641 Re:

2016-08-03 16:43

#2627: -  

Aveti certitudinea ca ... 


Musafir

#2642

2016-08-03 17:23

Pentru ca avem nevoie de oameni onesti,curajosi,responsabili!

Musafir

#2643

2016-08-03 17:32

Cred ca aceasta doamna va avea foarte mult de suferit. Va fi urmarita multi ani de aici inainte. Am trecut printr-o experienta similara, nu mi-am tinut gura, am fost umilita, nu am mai avut loc de munca o perioada de timp. Sunt liste cu cei care deranjeaza, este amenintata familia, etc. Trebuie sa-i fim alaturi nu numai acum ci o perioada mai lunga de timp.

Musafir

#2644

2016-08-03 17:51

Dumnezeu sa va pazeasca Dr.Camelia Roiu si pe coruptii Țarii Romanestii Dumnezeu sai duca unde le este locul .

Musafir

#2645

2016-08-03 18:07

Am semnat petitia din dorinta de a limita puterea "SMECHERILOR" de a contamina intelectualii, valorile; sa eliminam din viata noastra principiul incetatenit in perioada bolsevica, potrivit caruia, "NIMENI NU-I gata sa-si PUNA PIELEA LA SARAMURA" si sa realizam ca suntem parti ale unui sistem inchis de unde nu putem face observatii absolute ale ...universului; suntem in situatia de om, nu de ... .Linistea si pacea, bunuri supreme le dobandim prin smerenie; prin smerenie ne dam seama ca nu suntem in afara sistemului ...

Musafir

#2646

2016-08-03 18:31

Obicei tipic comunist. "Popescule, vezi ca Ionescu te-a dat in gat cu ...! Nu-ti fa probleme ca-l ard cu prima ocazie de nu se vede!"

Musafir

#2647

2016-08-03 18:34

In speranța ca se va schimba ceva in sistemul sanitar.

Musafir

#2648

2016-08-03 18:37

Pentru a se face dreptate si pt a se lua masurile necesare sa nu mai moara oameni in spitale. Sa se termine odata pt totdeauna cu minciuni si incompetenta.Trebuie sa plateasca cei care au grasit - NU d-na doctor Roiu care a avut curaj sa arate lumii ce s-a intimplat cu adevarat .

Musafir

#2649

2016-08-03 19:08

mi-e scirba de halul in care am ajuns sa traim in propria tara

Musafir

#2650

2016-08-03 20:08

Este de admirat un OM intre Oameni.