Scrisoare deschisă de susținere a comunității LGBT


Musafir

/ #1

2016-05-27 08:50

Salve Vlad,

Nu este un moment de solidaritate pentru mine. Am semnat pentru ca constiinta asa imi dicteaza.
Is socat sa vad in media cum este prezentata stirea si mai socat sa vad alte entitati umane carand cutiile cu semnaturi. Ma intreb cei 3 milioane de oameni care si-au pus semnatura pe asa ceva au constientizat, stiu pentru ce au semnat? Ma mai intreb ce varsta au cei 3 milioane de oameni care au semnat si cum poate Institutia Bisericii Ortodoxe Romane sa instige la ura si unde sunt valoriile care trebuie sa le impartaseasca oameniilor, valoriile despre care vorbesc preotii: "sa-ti iubeste aproapele.." si alte exemple!
Mi-e sila de romanii care si-au pus numele si prenumele pe o lista a rusinii, mi-e sila de societatea romaneasca si de ceea ce promoveaza la 27 de ani dupa revolutie cand, chipurile toti au luptat pentru libertatea de exprimare! Mi-e rusine si sila cu tara din care provin in Europa pentru ca o astfel de entitate ajunge cu prostiile ei in gura europei si suntem aratati cu degetul ca fiind de joasa speta.

Rusine Lilianei Stanciu pentru dovada clara de homofobie avuta in lunga ei epistola.

Copii, aveti sustinerea mea si a prietenilor mei!