Pledoarie pentru Educația Muzicală în școală


Musafir

/ #59

2016-01-17 08:07

Eu sunt profesor de chimie, cu alte cuvinte, nu exista conflict de interese....Educatia muzicala, numita Muzica pe vremea noastra, ne-a bucurat sufletele, aducandu-ne acea farama de frumos si delectare, atat de necesara pentru sufletele si inimile noastre de copii. Am crescut si invatat in orasul Rm.Sarat si am avut marea onoare de a face Muzica cu domnul profesor Sterian Costica, tatal cunoscutului folk-ist Valeriu Sterian. Am in amintire bunatatea, blandetea si dragostea cu care , ora de ora, cantandu-ne la vioara , domnul profesor ne-a insuflat dragostea si interesul pentru muzica. Abia asteptam ora de muzica! Nu aveam voce dar mi-am dorit sa fiu la cor pentru ca era corul care reprezenta scoala......Consecinta: atat de mult mi-am dorit aceasta , incat domnul profesor m-a selectat pentru cor , dar imi spunea sa cant mai incet...Si eram fericita ca eram acolo, pe scena. Mergeam la competitii , castigam premii pentru scoala. Chiar daca nu am voce, prin studiu am capatat pot spune putina " ureche muzicala". Am invatat genurile muzicale, am un minim de cultura generala in muzica pe care, sincer, nu stiu daca as fi putut sa il achizitionez nestudiind muzica in scoala. Muzica este farmecul copilariei si adolescentei. Ne umple viata de frumos si bine! Si acum ( am 48 de ani! ) , nu exista zi in care sa nu accesez, macar pentru 15 minute youtube ,pentru a asculta, in functie de dispozitie, diferite piese. Concluzia: muzica este la fel de necesara pentru suflet si inima asa dupa cum educatia fizica este necesara pentru trup, iar celelalte discipline pentru a ne dezvolta intelectul, fiecare in felul sau conducand la implinirea MINTII, la devenirea noastra ca oameni. Dati copiilor sansa de a beneficia de tot ceea ce ii poate face mai buni, de a avea parte de frumosul din aceasta viata, care cu siguranta se regaseste in toate formele de arta!!! Copiii nu au posibilitatea sa aleaga.....Le luam un drept pentru care ne vor face , mai tarziu, raspunzatori si nu vom putea sa ii privim in ochi fara sa le spunem adevarul Da! Eu macar am incercat! Incercati si voi!!!