Votati pentru mentinerea religiei in scoli

alt musafir

/ #3300 Re:

2015-03-06 21:06

#3297: -  

 si sa nu uitam, toate astea dupa ce ati inceput sa predati religia in scoli, inainte, pe vremea comunismului, asa Dictatori cum erau nu se intampla asa ceva, deci nu are nici o legatura cu religia, ba mai mult daca ar fi sa dam mers la cele spuse chiar ati avut un impact negativ.

Pana in 89 eram recunoscuti pe plan mondial, dezvoltam valori (asa comuniste cum erau ele),cei din occident vedeau o concurenta in noi, acuma, acuma intradevar invatamantul decade, se inchid din ce in ce mai multe scoli (mai ales in zona rurala), profesorii sunt din ce in ce mai prost platiti si noi ne permitem luxul sa ridicam biserici peste biserici (ca deja sunt ca si bancile si barurile, la fiecare colt), in detrimentul scolilor, spitalelor si caselor de copii!

Daca ne uitam la BOR vedem numai lux, vile, afaceri imobiliare, tranzactii cu paduri si terenuri, masini care mai decare mai "satanice", un adevarat paradis fiscal (nefiind platitori de taxe la stat), va cred si eu ca va luptati sa aparati un astfel de sistem, nici nu intleg relatia voastra cu statul, e ca si cand s-ar intalni mutul cu surdul ca altfel nu imi pot imagina cum sa aibe atatea avantaje o institutie si stau asa si ma intreb, oare voi, BOR, chiar nu mai aveti pic de respect, chiar nu va este frica de ceea ce incercati sa ne explicati noua ca ar trebui sa ne fie frica, nu va este frica ca va bate Domnul? Sau probabil voi va spovediti mai sus, aveti alte nivele de iertare?

deci cine vinde gogosi pe aici, ca nu mai inteleg nimic ....

Am vizitat de curand o manastire, am ramas uimit sa vad masinile din doatare, ce sa mai vorbesc de balcoanele de marmura traforata nou montate, nici macar nu vreau sa ma gandesc cat costa toate aceste mofturi, desigur le meritati ..... este chiar obositor sa te ocupi de "spiritul" unei natiuni