Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Julina

/ #3291 Re: Re: Re: Re: Re:

2015-03-06 20:30

#3282: - Re: Re: Re: Re:  

 Nu mai bine citit dvs niste istorie, asa ca sa nu mai aberati pe baza unor lucruri ce sunt deja cunoscute? Aveti acces la informatie, cine va opreste?

Biserica a fost aici de la inceputul poporului? Biserica este un fel de antena 3?

Eu nu stiu de unde va luati dvs informatiile, daca acestea vin pe cale "religioasa" sau nu, insa crestinizarea romaniei a fost facuta treptat si cu precadere dupa secolul al X. Si ca sfat prietenesc, nu mai cititi doar istoria pe care a scris-o repede biserica ortodoxa pe genunchi, negandindu-se vreodata ca vom ajunge in punctul in care informatia va venii catre noi din mai multe parti.

Si daca vreti sa vorbim despre identitate nationala, vorbim de DACI.

Vorbim de Zalmoxis.  

Sau putem vorbi ca pana in secolul al XV- lea crestinismul a existat si inaintat alaturi de religii pagane sau trace, asta bineinteles pana cand am avut de ales intre papa si patriarhul de la Constantinopol, moment in care alegerea a fost facuta de partea ortodoxiei.

Deci pana la urma, ne-am nascut noi ortodocsi?

Suntem noi un neam cu crucea in frunte, pentru ca daca personal ma gandesc la identitate nationala, inevitabil imi vine in minte lupul dacic.

Doriti cateva referinte spre adevarate izvoare de cunoastere?