Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

/ #2940

2015-01-29 16:19

Ce ziceti de situatiile aceastea, poate relatandu-le, inteleg si cei care au luat aceasta decizie impotriva orei de religie: O fetita nu participa la ora de religie deoarece mama ei a decis pentru ea ca nu e bine sa participe. Insa, la sfarsitul semestrului, am vazut-o ca nu voia sa mai plece din clasa, la sfarsitul orei s-a inchinat si s-a rugat, eu am intrebat-o de ce a facut acest lucru, sa nu se supere cumva mama ei, dar ea a raspuns: "Asa m-a invatat bunica!" Am ramas fara cuvinte, iar la ultima ora a hotarat sa ramana la ora, zicand ca asa vrea ea, iar mama ii respecta decizia.

Un alt caz, un elev  si-a pierdut tatal din cauza unui cancer, el si-a gasit alinarea in biserica, s-a apropiat de Dumnezeu, a inceput sa fie mai tare interesat de cunostintele religioase, a participat la olimpiada de religie, a urmat seminarul teologic si va deveni preot. Care ar fi fost destinul acestui baiat, daca nu ar fi facut ora de religie, pentru ca el l-a cunoscut pe Dumnezeu prin aceasta disiplina, deoarece familia nu era credincioasa. Intrebati cand aveti ocazia, si veti vedea, ca elevii de la clasele primare cel mai mult indragesc ora de religie si profesorii de religie. Daca majoritatea celorlalte cadre didactice sunt mai severe, pentru ca asa trebuie pentru a-i invata pe elevi notiuni de limba romana, matematica, etc, profesorul de religie vine cu blandete, bunatate, sufletul deschis, deoarece el promoveaza iubirea crestina, toleranta, iertarea.

La ora de religie ortodoxa, daca este la mijlocul programului scolar, adica a doua ora, a treia sau a patra ora, participa si elevi baptisti, penticostali, etc. care lucreaza linistiti la alte discipline, isi faceau teme, si de multe ori ridicau mana sa raspunda la intrebari care erau comune si cu credinta lor, oricum ei veneau cu note de la orele la care participau la Bisericile lor confesionale.. Iata ce discriminati se simteau??? 

Si acum intrebarea, ce rau face aceasta ora de religie?