Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Dana

/ #1039 Religia in scoli

2014-11-19 14:18

Raul, incepand de la cele mai mici rautati pana la cele mai mari monstruozitati, sunt o REALITATE de necontestat. Am experimentat-o pe pielea noastra si o putem vedea in fiecare clipa imprejurul nostru. Ma intreb cum de mai sunt oameni care citind si auzind tot soiul de situatii si dezvaluiri, sau experimentand pe propia piele efectele a tot soiul de rautati (sau chiar monstruozitati), sau de ce nu, analizandu-se pe sine insusi, mai pot sa creada ca BINELE este un lucru usor, sau vine de la sine, sau sta in putinta noastra. Nu e deloc usor si daca suntem cu adevarat sinceri, ne dam seama ca de multe ori e foarte greu de implinit, daca nu imposibil.

Experienta vietii mele, la fel ca si a multor altora, m-a adus la DUMNEZEU prin "eliminare". A fost singura"optiune" care a solutionat mizeria si neputintele mele, precum si raportul cu mizeria din jur. Si s-a dovedit ADEVARATA in eficienta, si anume in INTELEGEREA SENSULUI VIETII MELE si a ceea ce se intampla cu mine si imprejurul meu, precum si in AJUTORUL si PUTEREA de a trece prin viata CAT MAI PUTIN VATAMATA SUFLETESTE.

Pentru mine a devenit foarte clar faptul ca AM FOST CREATI DE DUMNEZEU SPRE O RELATIE DE DRAGOSTE CU EL (asemenea parintilor si copiilor) SI SPRE VIATA VESNICA. Ne-am desprins din aceasta relatie si toate perceptiile si intelegerea noastra s-au transformat si noi murim. Dar in IISUS HRISTOS, OMUL A FOST RESTAURAT. Dar nu fara voia lui libera si fara stradania personala de a-L gasi.

Crescand in comunism, nu am avut aceasta sansa de a-L cunoaste, si aceasta m-a PRIVAT de o tinerete care ar fi putut sa fie mult mai fericita si linistita. Pentru toate cele expuse, este o EVIDENTA ca PENTRU IUBITORII DE BINE RELIGIA SUB NICI O FORMA NU POATE FI CONSIDERATA "Optionala"!

Dar din pacate pentru ei si pentru noi, nu toti sunt iubitori de bine...