Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

/ #1021 Re: Re:

2014-11-19 11:26

#1014: - Re:  

 Dereglata e ma-ta, spalatule pe creier!

Religia e de domeniul trecutului..cand oamenii nu aveau acces la educatie si ii prostea popa. Faci ce vrei cu ai tai copii, dar nu le impui copiilor mei un rahat the religie fanatica. Dragoste cu forta se cheama viol. Cred ca scrie clar in biblie ca dumnezeu nu obliga pe nimeni si ca tu ca om nu ai dreptul sa judeci pe aproapele tau. Asta e. Eu ca ateu am citit de mai multe ori biblia ca voi, credinciosii fanatici. Am citit pentru ca aveam intrebari. Sintagma crede si nu cerceta mi se pare inutila in timpurile noastre. 12 ani am fost obligat, fortat sa spun rugaciuni si sa pup icoane. Ce spune asta despre religie si modul in care e predata? Dragoste cu de-a sila. 

Educatia sexuala e importanta. Nu veni cu studii de caz d 2 lei. E vorba de sanatatea fiilor si fiicelor noastre. Multi dintre crestini, mai ales cei de la tara habar nu au de contraceptie si nu au ce explica copiilor. Si nu e vorba numai de asta. Tinerii trebuie sa inteleaga transformarile prin care trece zigotul pana devine embrion si mai apoi bebelus. Sunt niste chestii stiintifice. trebuie sa inteleaga pubertatea si ce implica acest proces. 

Ma bucur enorm ca in sfarsit se scoate religia si ca se fac demersuri catre educatia sexuala care e mai mult decat necesara avand in vedere ca cei religiosi nu sunt suficient educati( majoritatea sunt oameni fara studii, oameni care in loc sa mearga la medic se roaga la dumnezeu, oameni care cred in povesti).