Votati pentru mentinerea religiei in scoli

ReligiePentruCineVrea

/ #964

2014-11-18 23:09

Religia ar trebui sa fie o disciplina facultativa. E cea mai inutila materie din scoala. Am studiat religia timp de 12 ani obligat fortat. Nu m-a ajutat cu nimic. Si ca mine sunt multi. Incercati sa mai cititi si alte carti decat biblia. Nu am nimic cu nimeni, dar e foarte neplacut sa ti se impuna o anumita religie. Se incalca un drept uman: dreptul de a apartine sau a NU apartine unui cult religios. Sa faca religia cine doreste. Nu ma deranjeaza oamenii religiosi decat atunci cand sunt spalati pe creier si o dau in fanatisme. Nu sunt satanist, nu sunt illuminati, mason sau mai stiu eu ce. Sunt un om care nu vede rostul acestei materii.

Nu vreau ca viitorii mei copii sa fie obligati sa spuna rugaciuni, sa se inchine si sa pupe icoane. Religia este o decizie personala. Mereu am considerat asta. Nu ti-o poate impune nimeni. Religia nu formeaza caractere, nu te face mai intelept. Caracterul se formeaza in functie de cei 7 ani de acasa si de ceea ce cladesti tu mai departe. Am cunoscut oameni religiosi cu suflete urate, pline invidie si ura fata de aproapele lor...oameni care devin agresivi verbal dupa ce afla ca nu apartii religiei lor.

 

Decat sa faceti religia obligatorie mai bine sa se introduca educatia sexuala in scoli. ASTA E O MATERIE care ar ajuta la diminuarea sarcinilor nedorite in randul persoanelor sub 18 ani, cunoasterea metodelor de contraceptie si preventie contra anumitor boli cu transmisie sexuala. Asa educi generatiile viitoare cum sa se fereasca de situatii nedorite. Religia predica abstinenta si pudismul. Sa fim seriosi...si sa acceptam ca tinerii isi incep viata sexuala din ce in ce mai devreme. decat sa ne ascundem dupa perdea si sa ne rugam sa nu se intample nimic rau, mai bine educam sa prevenim. Preventia> Tratare. Vorbesc in cunostiinta de cauza: voluntariat in centre cu pacienti cu HIV si orfelinate.