Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

/ #496

2014-11-16 12:47

D-lui musafir #477!
Pentru d-voastra existenta lui Dumnezeu nu este dovedita?! Aveti nevoie de dovezi?! Insasi existenta d-voastra nu vi se pare o dovada a existentei lui Dumezeu??.. Aveti impresia ca sunteti masura tuturor lucrurilor si ca toata lumea "o aveti la degetul cel mic"...cum spune poetul?... Daca aveti aceasta impresie incercati sa va treziti! Nimic nu sta in puterea d-voastra ci exista, intr-adevar, un Dumnezeu care va permite sa respirati in acest moment, care trimite un inger sa aiba grija de d-voastra, sa va fereasca de vreo boala cumplita sau vreun accident infricosator, care trimite inca un inger sa aiba grija de familia d-voastra, care va umple inima de bucurie aducand in viata d-voastra mici succese, care va sustine sufletul puternic chiar si in momentele de deznadejde! Chiar credeti ca nu exista Dumnezeu? Ca nu-l vedeti?... Dar MINTEA d-voastra o vede cineva??? Si totusi d-voastra presupuneti ca exista!
Si eu presupun ca exista, atata vreme cat vorbesc cu d-voastra! Oare nu si armonia si echilibrul din existenta noastra nu e o expresie clara a existentei CUIVA care le randuieste pe toate BINE? LA scoala se invata CRESTINISMUL? Ce idee aveti d-voastra despre Crestinism?...pentru ca tind sa cred ca nu prea aveti nici o idee!... Imi exprim regretul ca nu aveti in viata repere, ca sunteti un suflet ratacitor, ca nu credeti in nimic, nici macar in existenta d-voastra... Dar exista un Dumnezeu care, chiar si asa, are grija de dumneavoastra!